Teknoloji

En İyi Drone Tavsiyeleri

Öncelikle askeri amaçlı üretilen drone modelleri, daha sonra hobi ve eğlence amaçlı kullanılmaya başlandı. Farklı amaçlara yönelik yeni drone modellerinin üretilmesi, günlük hayatta bu teknoloji harikası ürünlerle çok daha sık karşılaşmamıza neden oldu. Son yıllarda neredeyse her eve giren amatör drone modellerinin yanı sıra profesyonel amaçlara hizmet eden çeşitler de bulunuyor. Sizler için bu yazımızda piyasadaki en fazla tercih edilen drone modellerini detaylıca inceledik.

Drone Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çağımızın en büyük teknolojik araçlarından olan dronelar, günlük hayatta veya profesyonel amaçlarla kullanım sunuyor. Birbirinden farklı drone modeliyle çok fazla aktivite gerçekleştirmek mümkün oluyor. Ancak bu durum drone almak isteyenlerin seçim yapmasını da zorlaştırıyor. Özellikle ilk kez drone sahibi olacaklar, tam olarak neye dikkat edilmesi gerektiğini bilemeyebilir. Drone seçiminde mutlaka önemsenmesi gereken detaylar bulunuyor.

  • İhtiyaç: Drone modellerinin temel olarak amatör ve profesyonel gruba ayrılması, kullanıcıların kullanım ihtiyacını belirlemesini gerekli kılar. Hobi ve eğlence amaçlı kullanılan dronelar, profesyonel ve askeri amaçlara hizmet eden dronelara göre çok daha basit ve uygun fiyatlı olur.
  • Teknik Özellik: Drone kullanımında kamera özellikleri, 4K video çekimi ve aracın nasıl kontrol edildiği gibi belirli detaylara dikkat edilmesi gerekir. İhtiyaca yönelik drone çeşiti belirlendikten sonra temel olarak teknik özelliklerin de göz önünde bulundurulması lazımdır.
  • Bütçe: Her şeyde olduğu gibi drone seçiminde de bütçe belirleyici bir faktördür. Drone çeşitliliğinin çok fazla olması, kullanıcıların bu anlamda kendi bütçelerine uygun cihazları bulmasını kolaylaştırır.
  • Batarya ve Uçuş Süresi: Drone kullanıcıların dikkat etmesi gereken özelliklerden bir diğeri, aracın batarya ve uçuş süresidir. Ucuz ve amatör modellerde düşük uçuş süresi bulunurken, profesyonel kullanıma yönelik dronelarda daha gelişmiş bir batarya ve uzun uçuş süresi imkanı vardır.
  • Marka Güvenilirliği: Her zaman çok sayıda kullanıcısı olan bir marka veya modeli tercih etmek, olumlu bir etmendir. Çünkü belirli bir kitleye ulaşan ve marka güveni kazanan drone modellerinde kullanıcılar hızlı destek imkanına sahip olurlar. Ayrıca kullanıcı kitlesinin geniş olması, tercih edilen drone hakkında detaylı video ve içeriğe ulaşmayı da mümkün kılar.
  • Yedek Parça: Drone kullanımı çok basit gibi görünse de, kullanıcıların uçuş özelliklerine alışana kadar droneları çarpması ve düşürmesi çok olasıdır. Bu durumda tercih edilen modelin yedek parçalarına uygun fiyatlarla ulaşma imkanının olması önem kazanır. Çünkü çok fazla tercih edilmeyen ve yedek parça sıkıntısı olan modellerde kullanıcılar, herhangi bir sıkıntı yaşadıklarında ürünlerini tamir etme güçlüğü çekebilir.

En İyi 10 Drone Tavsiyesi

Milenyum çocuklarına yönelik oyuncak olarak adlandırılan drone çeşitleri, fotoğraf ve video çekiminin dışında; servis, kurye ve acil müdahale elemanı olarak da kullanılabiliyor. Dolayısıyla drone sahibi olmak isteyen kullanıcılar, bu kadar fazla ürün çeşitliliği arasında hangisini tercih etmesi gerektiğine karar veremiyor. İşte en beğenilen 10 drone modeli…

Aden E58

aden en iyi drone

Aden markasının yerli üretim olması bu ürünün Türkiye’de öne çıkmasını sağlamaktadır. Bu aracın en önemli özelliklerinden biri 3 adet batarya bulundurması. Her bataryanın 12 dakika uçuşa izin vermesi ve 50-100 metre menzilde çalışması hobi ve eğlence amaçlı kullanımda ideal hale geliyor.

Aden E58 Pro 4K

aden pro en iyi drone

Alt versiyondan farklı olarak GPS özelliği olan bu modelde, 4K çözünürlükte bir kamera ve 18 dakikalık uçuş süresi bulunuyor. Kaliteli video çekimi için ideal olan bu ürün, genellikle youtuberlar tarafından tercih ediliyor. Ses kirliliğini minimuma indiren bu model, 900 metre menzil ve 360 derece takla kabiliyetine de sahip.

DJI Mavic Air 2

dji mavic drone

Piyasaya ilk sürüldüğü zamandan beri en fazla tercih edilen drone modellerinden olan bu ürün, marka güvenilirliğini ve kaliteyi beraberinde getiriyor. Fiyatının yüksek olmasına rağmen, performansı ve gücüyle öne çıkması profesyonel anlamda en fazla seçilen drone modellerinden olmasını sağlıyor.

DJI Mavic Pro

dji mavic pro drone

Esnek pervaneleri ve katlanır kanatlarıyla şık bir tasarıma sahip olan bu ürün, oldukça kolay taşınma imkanına sahip. 4K çözünürlükte kamerası ve gelişmiş bataryasıyla 13 kmlik mesafede çekim yapan araç, 64 GB’lık hafızaya sahip olabiliyor. Profesyonel kullanım için en ideal ürünlerden biri arasında sayılıyor.

Aden E59S

aden e59s drone

1080p full HD kamerası ile kaliteli görüntü çekimine izin veren bu model, telefondan kontrol imkanı sunuyor. 200 metre menzil mesafesi bulunan araçta 3 adet batarya ve toplam 1 saatlik uçuş süresi bulunuyor.

DJI Mavic Mini 2

dji mini drone

Oldukça güçlü fakat bir o kadar da küçük olan bu model, neredeyse akıllı telefon ağırlığında olmasıyla öne çıkıyor. Boyutları nedeniyle düzenlemelerden muaf olması da artı özelliklerinden biri. 31 dakikalık uçuş süresine sahip olan üründe, aynı zamanda panorama modu da bulunuyor.

Xiaomi Fimi X8 SE

xiaomi fimi drone

Oldukça sessiz bir pervaneye sahip olan bu ürün, 35 dakikalık uçuş süresine sahip. otomatik eve dönme ve 360 derece dönme gibi özelliklerinin yanında, menzilde kalma sensörü de bulunduruyor. Su geçirmez olması ve 4K kamerası profesyonel kullanımda tercih edilmesini sağlıyor.

Xiaomi Fimi A3

hubsan xiaomi drone

Marka güvenirliğinin yanı sıra uygun fiyat performans özelliğiyle de öne çıkan bu ürün, drone modelleri arasında en fazla tercih edilenlerden biri. Uzaktan kumandayla yönetilebilen araç, 1080p kamerasıyla çekim yapabiliyor ve sarsıntısız görüntü çekimine izin veriyor.

Corby Zoom Voyager

corby drone

Kendi sınıfında lider olan bu marka, sevilen drone modellerinden biri. 14 dakika havada kalabilen araç, 720p çözünürlüklü kameraya sahip olmasıyla amatör kullanım için daha uygun.

Mf Product Atlas

mf product aslan drone

Drone kullanmayı öğrenmek isteyenler için uygun fiyatlı bir ürün olan bu araç, 720p kamera ve mobil cihazdan kontrol imkanı sunuyor. Diğer drone modellerine oranla daha düşük bir seviyede olan araç, profesyonel kullanım için uygun olmasa da, fiyat performans olarak iyi bir durumda.

Erkan Tez

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

İlgili MakalelerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu