Ekipman Tavsiyeleri

En İyi Oyuncu Mouse Tavsiyeleri

En iyi oyuncu mouse tavsiyeleri başlıklı makalemizde, şu anda güncel olarak piyasada yer alan oyuncu mouse’larını baz alarak, bir seçim ve tavsiye rehberi hazırladık.

Mouse satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler

  • Optik mouse, lazer mouse ayrımı: Mouselar konusunda bilmeniz gereken ilk ayrım sensör konusunda olmalıdır. Kullanmak istediğiniz mouse optik sensöre mi yoksa lazer sensöre mi sahip olmalı? Optik sensörler, lazer sensörlere göre çok daha hassastır. Lazer mouse sensörleri ise farklı bir şekilde tarama yapar ve bu tarama sonucuna göre sizin hareketlerini yansıtırlar. Profesyonel oyuncu mouseları genelde optik sensörlere sahip olurlar.
  • Kablosuz ve kablolu mouse ayrımı: Bu seçim de sizin önemli. Eğer kablosuz bir oyuncu mouse istiyorsanız, ciddi bütçeleri ayırmanız gerekir ama kablolu çözüm genelde en çok tercih edilen ve daha stabil bağlantı imkanları sunar.
  • Mouse tutuş pozisyonu: Evet, bu husus sizlerin tahmin ettiğinden de önemli. Örneğin günümüzde birçok oyuncu mouse’u sağ el için tasarlanmıştır ama eğer siz bir solaksanız, bu mouseları kullanamayacaksınız. Aynı şekilde eğer farklı bir tutuşa göre tasarlanan ürün aldıysanız, bu sizin için hiç de konforlu olmayacaktır. Bu ayrımı yazının devamında anlattık.

Mouse tutuş pozisyonları

Yukarıda yer alan görselden farklı bir tutuş pozisyonunuz olabilir fakat bu görsel, sizlere bir örnek oluşturması amacıyla eklendi. Tutuş şeklinizi iyi düşünmelisiniz.

Birisi mouse özellikleri mi dedi?

Evet, bir mouse alırken sürekli olarak gözümüzü boyamak için karşımıza çıkan “özellikler”den bahsediyorum. Günümüzde sıradan ve ortalama üstü bir oyuncunun ihtiyaçları bellidir. Düşük tepki hızı ve yüksek tarama sıklığı. Bu konuda 1 ms gecikme ve mümkünse minimum 1000hz tarama sıklığı tercih edilmeli.

Üründe yer alan RGB ya da renkli ışıklar, sizlerin tamamen zevkine bağlı bir tercih ama bir mouse renkli diye, o mouse’u tercih etmeniz büyük bir yanlış olacaktır.

Aynı şekilde yazılım desteği önemli bir husus. Mouse yazılımının makro desteklemesi sizler için önemli bir artı olacaktır. Elbette bahsettiğimiz makrolar, hile amacıyla kullanılan türden şeyler değiller.

Logitech G502 Hero

Mouse denilince aklımıza ilk gelen üreticilerden olan Logitech‘in G502 modelini ele aldığımızda, farklı özellikler atayabileceğiniz 11 adet tuş bulunmaktadır. Mouseyi 200 DPI’dan 25600 DPI seviyesine kadar kullanabilirsiniz. Tasarım olarak üzerinde RGB (renkli ışık) sistemi bulunmaktadır ve tamamen özelliştirilebilir durumdadır. Mouseyi istediğiniz renk kombinasyonlarıyla ışıklandırarak kullanabilirsiniz.


SteelSeries Rival 3

SteelSeries Rival 3 modeli 8500 DPI seviyesine kadar kullanılabilmektedir. Bu özelliği sayesinde hızlı bir mouse olarak adlandırılabilir. Ürün kabloludur, 77 gram ağırlığındadır ve özelleştirilebilir RGB sistemine sahiptir. Ürün diğer mouselere oranla bütçe dostu olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Trumove Core hareket sensörüne sahiptir.


Lenovo Legion M200 RGB

Lenovo Legion M200 RGB ürünü bilgisayar oyuncuları için tasarlanmıştır. Konforlu tasarımıyla ön plana çıkmaktadır. 4 seviye DPI ayarına sahiptir, istediğiniz ayar seviyesinde size en konforlu DPI’ı seçerek üründen faydalanabilirsiniz. Ürün 150 gramdır ne hafif ne ağır diyebileceğiniz mouse türündendir. 5 adet özelleştirilebilir tuşa sahiptir. Kabloludur ve RGB sistemi sayesinde göze hoş gelen bir görüntüsü vardır.


Rampage SMX-G72

Rampage SMX-G72 ürünü bütçe dostu bir mousedir. 8 tuşlu ve RGB renklendirmesiyle göze çok hoş görünen bir modeldir. Bu modelde FPS oyunlarında yüksek performans alabilirsiniz. Kablolu bir ürün olmasına rağmen sağlam bir yapıda olduğu gözlemlenmiştir. 7200 DPI seviyesine kadar çıkabilmektedir.


MSI Clutch GM41 Lightweight Wireless

MSI Clutch GM41 Lightweight Wireless modeli çok beğenilen tasarımı ve hafif olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Ürün kablosuzdur, mousenin şarjı bittiği takdirde 90 dakikalık şarj ile 80 saat kesintisiz pil ömrü sunmaktadır. 2000 DPI seviyesine kadar ayarlanıp kullanılabilmektedir. Hızlı ve esnek bir üründür. 6 adet tuşa sahiptir. RGB renklendirmesi mevcuttur. 1ms tepki süresi sayesinde rakip oyunculardan bir adım önde olma şansına sahip olabilirsiniz.


Logitech G300s

 

Logitech G300s modeli halk arasında çok beğenilen kalitesiyle kabul görmüş bir üründür. 82 gram ile ağırlığıyla hafif bir üründür, maksimum 2500 DPI seviyesiyle gayet uygun bir hassasiyet seviyesine sahiptir. 8 adet tuş bulunmasının yanında ürün kabloludur (2 metre). Ürün boyut açısından biraz küçüktür, eli büyük kullanıcılarımız için önermemekteyiz.

Everest Sgm-05 X-racer

 

Everest Sgm-05 X-racer ürünü 137 gram ile ağır olarak bilinen bir üründür, ağır mouse sevmeyen kullanıcılarımıza tavsiye etmemekteyiz. Minimum 800, maksimum 6400 DPI değerleriyle gayet kullanışlı bir üründür. Fiyat performans olarak mouseyi kesinlikle önermekteyiz. 5 kademeli DPI ayarı, 6 farklı RGB ışık modu bulunmaktadır. Bu fiyat aralığında gerçekten kaçırılmayacak bir üründür.

 

Not: Bu yazımız Temmuz 2022 tarihinde güncellenmiştir.

 

Erkan Tez

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ellerinize sağlık çok güzel olmuş ya çok güzel alacagım şeyler fakat bir iki ay sonra pc alacagım sizdende bunun ikinci partını atmanızı istesem yani 2021 guncellemesi çok daha güzel olur. ))))

  2. Optik ve Lazer mouse için maalesef sizlere katılamayacağım ben bir metin 2 oyuncusuyum bazı hareketleri yaparken hassas Mouse hareketleri yüzünden vs konusunda başarısız oluyorum. Oyunda kule içinde tam level atlayacakken Mouse yüzünden kaybetmek inanın çok can sıkıcı bakın hassas ve kullanıcı hareketlerini tahmin eden Mouse aksiyon oyunlarında çok iş görür ama savaş oyunlarında tavsiye etmiyorum. Yani bu benim düşüncem herkesin düşüncesine saygım var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu