Ekipman Tavsiyeleri

En İyi Oyuncu Mouse Tavsiyeleri

En iyi oyuncu mouse tavsiyeleri başlıklı makalemizde, şu anda güncel olarak piyasada yer alan oyuncu mouse’larını baz alarak, bir seçim ve tavsiye rehberi hazırladık.

Mouse satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler

  • Optik mouse, lazer mouse ayrımı: Mouselar konusunda bilmeniz gereken ilk ayrım sensör konusunda olmalıdır. Kullanmak istediğiniz mouse optik sensöre mi yoksa lazer sensöre mi sahip olmalı? Optik sensörler, lazer sensörlere göre çok daha hassastır. Lazer mouse sensörleri ise farklı bir şekilde tarama yapar ve bu tarama sonucuna göre sizin hareketlerini yansıtırlar. Profesyonel oyuncu mouseları genelde optik sensörlere sahip olurlar.
  • Kablosuz ve kablolu mouse ayrımı: Bu seçim de sizin önemli. Eğer kablosuz bir oyuncu mouse istiyorsanız, ciddi bütçeleri ayırmanız gerekir ama kablolu çözüm genelde en çok tercih edilen ve daha stabil bağlantı imkanları sunar.
  • Mouse tutuş pozisyonu: Evet, bu husus sizlerin tahmin ettiğinden de önemli. Örneğin günümüzde birçok oyuncu mouse’u sağ el için tasarlanmıştır ama eğer siz bir solaksanız, bu mouseları kullanamayacaksınız. Aynı şekilde eğer farklı bir tutuşa göre tasarlanan ürün aldıysanız, bu sizin için hiç de konforlu olmayacaktır. Bu ayrımı yazının devamında anlattık.

Mouse tutuş pozisyonları

Yukarıda yer alan görselden farklı bir tutuş pozisyonunuz olabilir fakat bu görsel, sizlere bir örnek oluşturması amacıyla eklendi. Tutuş şeklinizi iyi düşünmelisiniz.

Birisi mouse özellikleri mi dedi?

Evet, bir mouse alırken sürekli olarak gözümüzü boyamak için karşımıza çıkan “özellikler”den bahsediyorum. Günümüzde sıradan ve ortalama üstü bir oyuncunun ihtiyaçları bellidir. Düşük tepki hızı ve yüksek tarama sıklığı. Bu konuda 1 ms gecikme ve mümkünse minimum 1000hz tarama sıklığı tercih edilmeli.

Üründe yer alan RGB ya da renkli ışıklar, sizlerin tamamen zevkine bağlı bir tercih ama bir mouse renkli diye, o mouse’u tercih etmeniz büyük bir yanlış olacaktır.

Aynı şekilde yazılım desteği önemli bir husus. Mouse yazılımının makro desteklemesi sizler için önemli bir artı olacaktır. Elbette bahsettiğimiz makrolar, hile amacıyla kullanılan türden şeyler değiller.

Polosmart PGM03

polosmart oyuncu mouse

Uygun fiyatlı bir çözüm arayanlar, Polosmart markasının ürününe bakabilirler. Ürünün sensörü lazer bir sensör. 3200 DPI’a kadar da seçenek sunuyor. Ürünün üzerinde bir çok renkli bir led aydınlatma mevcut. Mousepad ile birlikte gelen ürün, eğer yalnızca gündelik ihtiyaçlarınız veya basit oyun ihtiyaçlarınız varsa tercih edilebilir bir model.

Ürünün fiyatı 39 TL‘den başlıyor.


MSI Interceptor DS B1

msi oyuncu mouse

Mouse konusunda çözümü uygun fiyatlı ürünlerle çözmek isteyenler için MSI markasının Interceptor DS B1 model ürününü önerebiliriz. Optik sensörle gelen ürün, 1600 DPI’a kadar kabul edilebilir ve özellikle FPS oyunları için yeterli bir hız sunuyor. Ağırlık sistemi ile gelen ürün, bu konuda bir özelleştirme imkanı da sunuyor. Ürün yalnızca kırmızı aydınlatma ile geliyor. Palm-Claw tutuşa daha uygun bir tasarıma sahip.Uygun fiyatlı bir çözüm arayanlar, Polosmart markasının ürününe bakabilirler. Ürünün sensörü lazer bir sensör. 3200 DPI’a kadar da seçenek sunuyor. Ürünün üzerinde bir çok renkli bir led aydınlatma mevcut. Mousepad ile birlikte gelen ürün, eğer yalnızca gündelik ihtiyaçlarınız veya basit oyun ihtiyaçlarınız varsa tercih edilebilir bir model.

Ürünün fiyatı 85 TL‘den başlıyor.


Logitech G102 Prodigy

logitech oyuncu mouse

Logitech markasının giriş-orta seviyedeki kullanıcılarına hitap eden ürünü G102, fiyat/performans odaklı bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Optik sensöre sahip ürün, 8000 DPI’a kadar kişileştirilebilir seçenekler sunuyor. Üründe ayrıca RGB aydınlatma da mevcut.

Farklı seçeneklerde farklı fiyatlara sahip olan ürünü 160 TL‘den başlayan fiyatlarla satın almanız mümkün. Satın aldığınız ürünün özelliklerini siteden kontrol etmelisiniz.


Steelseries Rival 110

steelseries oyuncu mouse

Steelseries markasının daha çok giriş-orta seviye kullanıcılarına hitap eden ürünü olan Rival 110, optik bir sensöre sahip. 7200 DPI’a kadar kişiselleştirme sunan ürün, farklı tutuş pozsiyonları için uygun. Ürünün üzerinde RGB aydınlatmalar da bulunuyor. Yalnızca 87,5gr olan ürün bu konuda oldukça iyi.

Ürünün fiyatı 220 TL‘den başlıyor.


Corsair Harpoon RGB

corsair oyuncu mouse

Oyuncu ürünleri seçimini Corsair markasından yapmak isteyenler için biraz daha uygun fiyatlı çözüm olan Harpoon RGB modelini önerebiliriz. Ürün optik bir sensör ile karşımıza çıkıyor. Raporlama hızı 1000Hz olan ürün, 6000 DPI’a kadar seçenek sunuyor. Ürünün şık tasarımı RGB ışıklandırma ile birleştirilmiş. Claw tutuş pozisyonuna göre tasarlanan ürünün ağırlığı 100gr.

Ürünün fiyatı 249 TL‘den başlıyor.


SteelSeries Rival 300S

steelseries rival mouse

Steelseries markasını tercih etmek isteyenler için klasikleşen modellerden Rival 300S modelini önerebiliriz. Avuç içi veya pençe tutuşa göre tasarlanan mouse, optik bir sensörle geliyor. 7200 DPI’a kadar da kişiselleştirme seçeneği sunulmuş durumda. 98gr ağırlığında olan ürün, iyi bir kavramaya yardımcı olacak şekilde tasarlanmış. Ürünün RGB aydınlatması bulunduğunu da unutmayalım.

Ürünün fiyatı 300 TL‘den başlıyor.


Logitech MX518

logitech oyuncu mouse

Oyuncu ürünleri dünyasında ön planda olan Logitech markasının ürünü olan Logitech MX518, piyasaya göre görece uygun fiyatlı ve kaliteli bir çözüm. Ürünün sahip olduğu optik sensör, 1000hz raporlama hızına ve 16000’e kadar DPI seçeneği sunuyor. Oldukça sade bir tasarımı sahip olan ürün, herhangi bir ışıklandırmaya sahip değil. Palm tutuş poziyonu için tasarlanan ürünün ağırlığı ise 101gr.

Ürünün fiyatı 330 TL‘den başlıyor.


Logitech G402 Hyperion Fury

logitech g en iyi mouse

Logitech markasının çıktığından beri en çok beğenilen ürünlerinden birisi olan G402, listemizde kesinlikle yer alaması gereken bir ürün. Tasarımı daha çok büyük eli olanlar için uygun olan ürün, büyük oranda ergonomik bir mouse. Optik sensörle gelen ürün, daha çok FPS oyuncuları için teknolojisi geliştirmiş durumda, maksimum DPI değeri 4000. Mouse 108gr ağırlığında.

Ürünün fiyatı 349 TL‘den başlıyor.


Razer Basilisk X HyperSpeed

razer mouse

Razer‘ın bu ürününün bir kablosuz mouse olduğunu belirterek başlayabiliriz. Optik sensöre sahip ürün 1000Hz raporlama hızı sunuyor, 16000 DPI’a kadar seçenek sunuyor. Aydınlatma tarafında yalnızca yeşil renk ile gelen ürün, palm-claw-fingertip tutuş pozisyonları için kullanıma uygun. Ürünün ağırlığı ise 83gr.

Ürünün fiyatı 400 TL‘den başlıyor.


Corsair Harpoon

corsair harpoon

Listemizin başında yer alan ürünlerden Harpoon yine karşımıza çıkıyor. Bu sefer kablosuz modelini gördüğümüz ürün, 10.000 DPI’a kadar seçenek sunuyor ve optik bir sensöre sahip. Bluetooth bağlantısına sahip ürün geniş bağlantı seçeneklerine de sahip. Ürün daha çok ofis ve iş kullanımına hitap edecek şekilde fakat ara sıra oyun oynayanlar için de oldukça iyi bir ürün. Aynı zamanda ürün biraz küçük boyutlarda bir tasarıma sahip.

Ürünün fiyatı 499 TL‘den başlıyor.


Endgame Gear XM1

endgame mouse

Profesyonel kullanıcılar için çözümler üreten Endgame, bu ürününde optik bir sensör kullanmış. 1000Hz raporlama hızı sunan ürün, 16000 DPI’a kadar seçenek sunuyor. Tamamen profesyonel kullanım için tasarlanan ürün, oldukça iyi kaydırma padlerine sahip. Claw-Pal-Fingertip tutuş biçimleri için tasarlanan ürün, yalnızca 70gr.

Ürünün fiyatı 699 TL‘den başlıyor.


SteelSeries Rival 650 Wireless

steelseries rival oyuncu mouse

Steelseries markasının kablosuz bağlantı seçeneği sunan ve optik sensöre sahip. Kablosuz bağlantı gecikmelerini azaltmak için birçok teknoloji kullanan Steelseries, oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Ürünün tasarımı özelleştirilebilir şekilde tasarlanmış durumda. 256 farklı ağırlık kombinasyonuna sahip ürün bu konuda oldukça iyi. Hızlı şarj imkanı da bulunuyor.

Ürünün fiyatı indirim döneminde 700 TL’ye düşsede genel olarak fiyatı 900 TL olan bir ürün.

Erkan Tez

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ellerinize sağlık çok güzel olmuş ya çok güzel alacagım şeyler fakat bir iki ay sonra pc alacagım sizdende bunun ikinci partını atmanızı istesem yani 2021 guncellemesi çok daha güzel olur. ))))

  2. Optik ve Lazer mouse için maalesef sizlere katılamayacağım ben bir metin 2 oyuncusuyum bazı hareketleri yaparken hassas Mouse hareketleri yüzünden vs konusunda başarısız oluyorum. Oyunda kule içinde tam level atlayacakken Mouse yüzünden kaybetmek inanın çok can sıkıcı bakın hassas ve kullanıcı hareketlerini tahmin eden Mouse aksiyon oyunlarında çok iş görür ama savaş oyunlarında tavsiye etmiyorum. Yani bu benim düşüncem herkesin düşüncesine saygım var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı