1. Anasayfa
  2. Kitap

En İyi 10 Ekonomi Kitabı Önerisi ve Tavsiyesi 2024

En İyi 10 Ekonomi Kitabı Önerisi ve Tavsiyesi 2024

Bildiğiniz üzere şu aralar ülkemizde ekonomi ile ilgili haberler görüyoruz. İzlediğimiz haber programlarından, okuduğumuz gazetelerden veya gördüğümüz sosyal medya paylaşımlarından ekonomi ile ilgili olanlarının bazılarını anlıyor, bazılarını ise anlamıyor olabiliriz. Bizler de ekonomiyi sıfırdan kavramak, öğrenmek veya var olan bilginizi geliştirmek için sizlere bu ekonomiyi öğrenmek isteyenler için en iyi 10 ekonomi kitabı önerisi listemizi hazırladık.

En İyi 10 Ekonomi Kitabı Önerisi

En iyi ekonomi kitapları tavsiye listesi aşağıdaki gibidir.

1. Ekonomi Kitabı – Alfa Yayınları

Ekonomi Kitabı - Alfa Yayınları

10 ekonomi kitabı önerisi listemizin ilk kitabı olan Ekonomi Kitabı sizlere en baştan ve basit bir şekilde ekonomi anlatıyor. Paranın nasıl işlediği, neden vergi ödediğimiz gibi basit sorulardan karmaşık sorulara açıklayıcı bir şekilde cevap veriyor. Ayrıca bu anlatımına akılda kalıcı ve öğretici çizimler ile destekliyor. MÖ 400’den günümüze kadar ekonominin nasıl şekillendiği, eskiden nasıl, şimdi nasıl işlediğini, savaşların etkilerini vb. çok konuya değinen bu kitabı ekonomi öğrenmek isteyenler için kesinlikle tavsiye ediyoruz.

2. Örneklerle Kolay Ekonomi – Mahfi Eğilmez

Örneklerle Kolay Ekonomi - Mahfi Eğilmez

Ekonomiyi basit bir şekilde anlatan bir kitap. Ekonomik terimleri açıklıyor ve ekonomi ile ilgili soruları aklımızdan gideriyor. Sıfırdan ekonomiyi öğrenmek isteyenlerin kesinlikle okumalı. Bu kitabın amacı sadece ekonomiyi öğretmek değil okurun ekonomi ile ilgili söylenenleri, haberleri veya tartışmaları rahatça izleyebilmesini sağlamaktır.

3. Para Harekâtı – Yaşar Erdinç

Para Harekâtı - Yaşar Erdinç

Ekonomiyi bir roman biçiminde anlatan oldukça sürükleyici bir kitap. Kitapta bir ekonomik kriz sonrası Hülya’nın başına gelenler anlatılıyor. Ekonomiyi oldukça iyi bir şekilde, gündelik dil ile anlatan bu kitap hiç ekonomi bilmeyenlerin bile anlayabileceği cinsten.

4. 100 Soruda Ekonomi El Kitabı – Sadun Aren

100 Soruda Ekonomi El Kitabı - Sadun Aren

Kâr ile zarar nedir, enflasyon nasıl oluşur, gayri safi milli hasıla nedir  gibi bir çok konuyu çok basit bir dille ve örneklerle açıklayan bu kitap temel iktisadi kavramları anlamanız için sözlük niteliğinde bir kaynak olacaktır. Başlangıç için akla gelen basit ve temel ekonomi sorularını cevaplayıp aklımızdaki soru işaretlerini gideriyor.

5. Ekonomiyle İlgili Her Şey – Faruk Türkoğlu

Ekonomiyle İlgili Her Şey - Faruk Türkoğlu

Günümüzün ekonomik düzenini anlatan bir kitap. Kitapta milli gelir, yatırımlar, enflasyon, küresel ekonomi gibi bir çok konuya değinilmiş ve son 200 yılın ekonomi kronolojisi verilmiş. Yine temel ekonomi bilgisi edinmek isteyenler için iyi bir kaynak olacaktır.

6. Para Kitabı – NTV Yayınları

Para Kitabı - NTV Yayınları

Para ve finans konularını anlatan, teknik bilgiler veren, finans dünyasının nasıl çalıştığını öğreten bu kitapta küresel ekonomilerden kişisel para sorunlarına kadar çoğu şeyin cevabını bulacaksınız. Görseller ile destekli bu kitab ekonomiyi tam anlamıyla anlamak isteyenlerin okuma listesinde kesinlikle olmalı.

7. Değişim Sürecinde Türkiye – Mahfi Eğilmez

Değişim Sürecinde Türkiye - Mahfi Eğilmez

Osmanlı Devletinden Türkiye Cumhuriyetine ekonominin nasıl işlediğini anlatan sosyo-ekonomik bir kitap. O dönemlerde yapılan ekonomi hamleleri ve sonuçları, yurt dışı ilişkileri, reformlar ve dahası…

8. Yirmi Birince Yüzyılda Kapital – Thomas Piketty

Yirmi Birince Yüzyılda Kapital - Thomas Piketty

Günümüzün ekonomik işleyişini çok güzel bir biçimde anlatan bu kitap eşitsizlik, sermaye, büyüme vb. bir çok teknik konuyu gündelik hayattan örnekler ile açıklayıcı bir biçimde anlatıyor.

9. Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları – John Perkins

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları - John Perkins

Finansal terörün ne olduğu, ekonomik tetikçilerin kimler olduğu ve neler yaptıklarını bir roman biçiminde anlatan detaylı bir kitap. Olaylara farklı açılardan bakmanızı sağlayacak bu kitap ile ekonomik olayların arka yüzünü görebileceksiniz.

10. Kriptopara Çağı – Michael J. Casey

Ekonomi ile ilgili günümüzden de bir şeyler okumak gerekir. Oldukça güncel olan ve geleceğin para birimi olarak görülen kripto paranın ne olduğunu oldukça açıklayıcı bir şekilde anlatan bir kitap. Dijital paranın ne olduğunu, bitcoini, blok zincirinin ne olduğunu detaylı bir şekilde anlatan bu kitap ekonomiyi öğrenmek isteyenler için 10 ekonomi kitabı önerisi listemizin en son ve en güncel kitabı.

Ekonomiyi öğrenmek isteyenler için 10 ekonomi kitabı listemizin sonuna geldik. Kitap önerilerinizi yorum kısmından herkese paylaşabilirsiniz. Ayrıca diğer bir kitap öneri listemiz olan 1. Dünya Savaşını Anlatan En İyi Kitaplara da göz atmayı unutmayın!

Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

Hüseyin, uzun süredir tavsiyelist.com sitesinin şef editörlüğünü yapmaktadır. İşletme mezunu olan ve finans alanında meslek hayatına devam eden Hüseyin, Finans, Elektronik, Donanım, Sosyal Medya ve En iyiler kategorilerimizin içeriklerini üretmektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Ekim 21, 2018

    Sayenizde öğrendim

  2. Haziran 19, 2021

    Elbette ki kitaplardan çok şey öğreniriz ama bana göre en büyük öğretiyi yediğimiz kazıklar sonucu alırız. Yıllarca piyasa içinde bulunan biri yediği kazıklar ve başına gelen olaylar sonucu eminim kitapta yazanlardan daha çok bilgiye sahiptir. Hani derler ya çok gezen mi çok okuyan mı yani burada okumayın demiyorum ama bu bilgiyi sadece kitaplardan değil zamanla deneyimleyerek alırsınız diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir