1. Anasayfa
 2. Kitap

En İyi Agatha Christie Kitapları | En İyi ve En Çok Okunan 10 Kitabı

En İyi Agatha Christie Kitapları | En İyi ve En Çok Okunan 10 Kitabı

Dünyanın en sevilen kurgu yazarlarının başında gelen Agatha Christie’nin eserleri vefatının üzerinden geçen 45 yılın ardından halen okuyucuyla buluşmaya devam ediyor. Polisiye, gizem, cinayet gibi konularla ilgilenen okuyucuların en çok sevdiği yazarlardan biri olan Agatha Christie, bu türde yazılmış çok sayıda eseriyle tanınıyor.

Sevilen yazarın kurgu zemininde gelişen olayları aktardığı polisiye ve cinayet romanları, gördüğü yoğun ilgi üzerine pek çok dile çevriliyor. Hemen her ülkede yazarın eserlerini okuyan ciddi bir kitle bulunduğunu söyleyebileceğimiz yazar Agatha Christie en iyi kitapları ile bu yazımızda misafirimiz oluyor.

Kitapları hakkında bir künye ve kitabın konusu gibi ayrıntılara da yer verdiğimiz listeye geçmeden önce hızlıca Agatha Christie kimdir başlığıyla yazar hakkında birkaç paragraf paylaşmak istiyoruz.

Agatha Christie Kimdir?

Gerçek adı Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mallowan olan ve Agatha Christie adıyla tanınan İngiliz yazar gelmiş geçmiş en ünlü yazarlardan biridir. 1890’da doğan yazar, yazdığı çok sayıda eserin ardından 1976’da vefat etmiştir.

Tüm zamanların en çok satan yazarlarından da birisi olan ve kitapları 2 milyardan fazla satılan yazar “en çok satan kurgu yazarı” Guinness Dünya Rekorunu halen elinde tutuyor. Cinayet gizemleri üzerine kurduğu hikayeleriyle okuyucuları hikayeden hikayeye sürüklerken suçlunun kimliğini tahmin etmeye teşvik eden yazarın üslubu suç kurgusunda önemli bir temel sayılıyor.

Geniş bir roman ve kısa öykü koleksiyonunun sahibi olan yazarın yarattığı pek çok karakter sanki gerçek birer kişi gibi dünyanın her yerinde tanınıyor. Hercule Poirot ve Miss Marple bu karakterlerin en popülerleri arasında yer alıyor.

En İyi Agatha Christie Kitapları

Türkçeye çevrilerek ülkemizde de satışa sunulan en iyi Agatha Christie kitaplarının hangileri olduğunu merak ediyorsanız bu listemiz çok işinize yarayacak. Agatha Christie’nin en başarılı eserlerini bir araya getirdiğimiz listemizi, yazarın eserlerini okumaya nereden başlasam diye düşünen okuyucularımıza da rehber olacak şekilde hazırlamaya özen gösterdik. Agatha Christie’nin en iyi kitapları hakkında gereken her detayı bir arada görebileceğiniz listemizi beğeneceğinizden eminiz…

1. On Kişiydiler (On Küçük Zenci)

on kişiydiler

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Kitabın Orijinal Adı: And Then There Were None
 • İlk Yayım Tarihi: 1939

Kitabın Konusu: Geçmişte bir sebeple başkalarının ölümlerine neden olan on kişi için bu durum bir sırdır. Ta ki hepsi Una Nancy Owen ismindeki birinden mektup aldıkları zamana kadar. Mektup bu 10 kişiyi Zenci Adası’nda tatil yapmak için davet etmektedir ve hepsi bu teklifi kabul eder. Davet eden kişiyi tanıyamasalar da adaya gelen konukları sürprizler beklemektedir. Ev sahibini gören kimse bulunmaması ilk sürpriz olur… Evde 2 hizmetçiden başka kimse yoktur ki onlar da bahsi geçen kişiyi görmemiştir. İlginç bire gecenin ardından evde başlayan cinayetler ortamı iyice gerer. Konuklar adadan ayrılmak için bekledikleri botun gelmemesi sonucunda daha büyük bir hayal kırıklığı ve korku yaşarlar. Mahsur kalan kişiler için tek kurtuluş katili bulmak ve etkisiz hale getirmektir…

2. Doğu Ekspresi’nde Cinayet

doğu ekspresinde cinayet

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Kitabın Orijinal Adı: Murder on the Orient Express
 • İlk Yayım Tarihi: 1934

Kitabın Konusu: Agatha Christie’nin dedektif karakteri Mösyö Poirot ve onun meşhur “gri hücrelerini” içeren romanlarının en ünlüsü Doğu Ekspresi’nde Cinayet’tir. Kitabın bir bilgisayar oyununa da ilham verdiğini söyleyebiliriz. İstanbul’da bulunan dedektif Poirot, acil olarak Londra’ya dönmesini isteyen bir telgraf aldıktan sonra lüks Orient Express’te bir yer bulur. Yolculuğun ikinci gecesi, yoğun bir kar yağışı nedeniyle tren durdurulur ve Poirot diğer yolcularla birlikte trende mahsur kalır. Ve bu sırada yolculardan biri olan Samuel Ratchett öldürülür. Trendeki herkesin bir mazereti olsa da Poirot yaşananları bir adam kaçırma ve cinayete bağlayan kanıtlar bulmayı başarır… Bir trende acımasız bir katille kapana kısılan kahramanımızın olayı nasıl çözeceğini merak ettiyseniz hikayeyi mutlaka okumalısınız.

3. Nil’de Ölüm

nilde ölüm

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Kitabın Orijinal Adı: Death on the Nile
 • İlk Yayım Tarihi: 1937

Kitabın Konusu: Türkçe’ye ilk defa 2000 yılında çevrilmiş olan bu roman okuyucuyu Nil gezisine çıkmış zengin bir sosyetik olan Linnet Ridgeway ile tanıştırıyor. Ancak her şeye sahip olan bu kadın Nil’de balayı yaptığı sırada başından tek kurşunla vurularak öldürülmüş halde bulunur. Olaya dahil olmak için kendi tatilini yarım bırakan Poirot, vapurdaki tüm isimleri araştırmaya başlar. Ancak geçen zaman ölü sayısını arttırarak gerilimi de yükselecektir. Kıskançlık, aşk ve ihanet hikayesini usta bir kurguyla birleştiren yazarın bu kitabı şüphesiz dünyada en sevilen eserlerinden biri olarak tanınıyor.

4. Roger Ackroyd’un Cinayeti

roger ackroyd cinayeti

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Kitabın Orijinal Adı: The Murder of Roger Ackroyd
 • İlk Yayım Tarihi: 1926

Kitabın Konusu: Vahşi olay örgüsü ve geleneksel olmayan gizem tarzıyla ilgi çeken ve Agatha Christie’nin en tartışmalı romanlarından biri olan Roger Ackroyd’un Cinayeti aynı zamanda en sürükleyici Christie romanlarından biridir. Çok zengin bir İngiliz dul olan Roger Ackroyd nişanlısının ölümünün hemen ardından çalışma odasında ölü bulunur! Üstelik oda kilitlidir… Hercule Poirot 24 saat içinde 2 kişinin ölümüne neden olan gizemi çözerek suçluyu bulmak üzere konuya dahil olur. Kalabalık bir şüpheli listesiyle baş başa kalan dedektif için konuyu çözmek çok kolay olmayacak gibi gözükmektedir.

5. Beş Küçük Domuz

beş küçük domuz

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Kitabın Orijinal Adı: Five Little Pigs
 • İlk Yayım Tarihi: 1942

Kitabın Konusu: Ünlü bir ressam olan kocasını öldürmek suçundan dolayı cezaevinde yatan Caroline Crale kızı Carla’ya masum olduğunu yazan bir mektup yollar. Annesinin ölümünden sonra Carla, babasının öldürüldüğü gün gerçekte ne olduğunu keşfetmek ve annesinin masum olduğunu ispatlamak için Hercule Poirot’dan yardım ister. Elinde herhangi bir kanıt veya suç mahali inceleme imkanı olmayan dedektif, Crale’nin evindeki beş tanıktan öğrendikleriyle davayı çözmek zorundadır.

6. Çarpık Evdeki Cesetler

çarpık evdeki cesetler

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Kitabın Orijinal Adı: Crooked House
 • İlk Yayım Tarihi: 1949

Kitabın Konusu: Zengin ve 90 yaşlarında bir adam olan ve ailesinin kendinden sonraki üç nesliyle birlikte dev bir malikanede yaşayan Aristide Leonides, Brenda adında genç bir kadınla evlenir. Aile bu evliliği tepkiyle karşılar ve kadına karşı yoğun bir güvensizlik yaşarlar. Üstüne yaşlı adam kendi göz damlasından zehirlenip ölünce gözler hemen bu genç kadına çevrilir. Ancak yaşlı adamı öldürmek için sebebi olan pek çok kişi olduğu da bir gerçektir…

7. Son Evdeki Tehlike

son evdeki tehlike

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Kitabın Orijinal Adı: Peril at End House
 • İlk Yayım Tarihi: 1932

Kitabın Konusu: Hercule Poirot ile ona asistanlık yapan Arthur Hastings, Cornwall’da tatil yapmaktadırlar. Bu tatil sırasında karşılaştıkları genç bir kadın olan Magdala Nick Buckley’in, birkaç gün içinde defalarca ölümden kurtulduğu kazalar atlattığını öğrenirler. Bu şüpheli ve kadının yaşamını tehdit eden kazaların birer cinayet teşebbüsü olduğuna inanan dedektif Poirot, konuyu açığa kavuşturmanın peşine düşer. Hikayenin sanıldığından daha çok gizem taşıdığı ortaya çıktıkça konu derinleşecektir.

8. Ölümle Randevu

ölümle randevu

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Kitabın Orijinal Adı: Appointment with Death
 • İlk Yayım Tarihi: 1938

Kitabın Konusu: 1938’de yayınlanan ve Türkçeye 2007’de çevrilen bu romanına Agatha Christie’nin en kötü karakterlerinden biri olan Bayan Boynton damga vuruyor. Çocuklarına kötü davranan berbat bir insan olan Bayan Boynton öldüğünde bunun bir cinayet olduğuna dair işaret parmağındaki iğne deliğidir. Bir iğneyle öldürüldüğünün tek işareti olarak sadece küçük bir delinme yarası olan ve gizemli bir şekilde öldürülen Bayan Boynton’un cinayetini çözmek için Hercule Poirot’nun sadece 24 saati vardır.

9. 4:50 Treni

450 treni

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Kitabın Orijinal Adı: 4:50 from Paddington
 • İlk Yayım Tarihi: 1957

Kitabın Konusu: Tren yolculuğu yapan Elspeth McGillicuddy, yanından geçen başka bir trende bir cinayet işlendiğini görür. Gördüğü bu sahneye de meraklı bir araştırmacı olan Miss Marple’dan başkasını inandıramaz. Sadece bir an için yan yana gelen iki trende bir adamın bir kadının boğazını sıktığını gören arkadaşı Bayan McGillicuddy’nin hikayesine inanan Jane Marple, ortada bir tanık ve ceset olmadığı halde konuyu araştırmaya başlar.

10. Mezopotamya’da Cinayet

mezopotamyada cinayet

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Kitabın Orijinal Adı: Murder in Mesopotamia
 • İlk Yayım Tarihi: 1936

Kitabın Konusu: Genç bir hemşire olan Amy Leatheren Irak’taki arkeolojik kazı alanında yaşayan Dr. Leidner’in eşine eşlik etmek üzere işe alınır. Ünlü arkeoloğun güzel eşi Louise, gördüğü halüsinasyonların etkisinde sinirleri harap olmuş haldedir. Aynı zamanda kazı alanında ve ekipte bir gerginlik ve tehdit havası hakimdir. Bu gergin havaya güzel kadına gelen tehdit mektupları da eklenince işler iyice kontrolden çıkar ve bir gün Louise odasında ölü olarak bulunur. Sonuna kadar gizem perdesi aralanmayan hikayenin kalan kısmını merak ettiyseniz size bu başarılı Agatha Christie kitabını da mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

TavsiyeList.com ürün inceleme editörü. Özellikle ev eşyaları konusunda oldukça titiz davranarak ürünleri inceleyip size öneriyorum. İstanbul Ticaret Üniversitesi / Pazarlama mezunu.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir