1. Anasayfa
  2. Kitap

En İyi TYT Paragraf Kitap Önerileri ve Tavsiyeleri 2024

En İyi TYT Paragraf Kitap Önerileri ve Tavsiyeleri 2024

Paragraf soruları tüm sınavlarda görülen ve öğrenciler tarafından en sevilmeyen soru tipleri arasındadır. Bunun temel nedeni, genellikle uzun paragraflara yer verildiği için, pek çok öğrencinin okumada ve anlamada zorlandığı yapıda olmasıdır. Ayrıca paragraf sorusu ilk okunuşta anlaşılmadığı taktirde, diğer sorulara ayıracağınız zamanından çalacaksınız demektir.

Ayrıca bazı paragraf soruları var ki, uzun bir paragraf altında iki üç soru o paragrafa yönelik veriliyor. Bu durumda aynı paragrafı defalarca okumak ve sorular arasında karışıklık yaşamak elbetteki birçok kişinin başına geliyor.
Kısacası bu sorun çözülmezse ve böylece yeterli bir zaman planlaması yapılmazsa, sınavdan düşük puan alınarak, istenen sonuç elde edilememektedir.

Özellikle TYT’de görülen ve lise öğrencilerinin korkuyla yaklaştığı paragraf soruları, doğru çalışılırsa kısa sürede çözülebilecek sorular arasındadır. Burada çalışmanın ilk aşaması, paragraf kitap önerilerine bakmaktadır..

Peki, paragraf soru bankası önerileri hangileridir?

Her öğrencinin bildiği üzere bu konu üzerinde pek çok paragraf kitabı vardır ve hepsi farklı kalitede sorular içerir. Güzel bir sonuç elde etmek için, dikkatli seçmek gerekir. Bu sebeple, deneyimlerimize göre listelediğimiz bu kitapları aşağıdaki başlık altından inceleyebilirsiniz.

En İyi TYT Paragraf Kitap Önerileri ve Tavsiyeleri

En iyi paragraf kitabı hangisidir? Aslında bu sorunun cevabı görecelidir. Çünkü herkesin seviyesi farklıdır. Bu sebeple paragraf kitapları da bu seviyeye göre tercih edilmeli ve bu doğrultuda çalışılmalıdır.
Örneğin, yüzlerce öğrenci tarafından en iyi olarak kabul edilen bir paragraf kitabı olduğunu düşünelim. Ancak bu paragraf kitabının oldukça zor ve ileri düzey deneyim gerektirdiğini varsayalım. Biz bu kitabı, başlangıç aşamasında bir TYT öğrencisine önerdiğimizde muhtemelen çok düşük netler yapacak. Stres olacak, hatta paragraf çözmekten dahi vazgeçecek.

Bu sebeple diyoruz ki, herkes kendi seviyesine göre kitaptan başlamalı ve tecrübe kazandıkça bir üst seviyeye geçmelidir. Öncelikle şunu söylemeliyim, sınava girdiğim sene Türkçe paragraf sorularında 30/29 doğru yaptım. Bu doğrultuda aşağıdaki listeyi size önermekteyim.

1. Hız ve Renk Yayınları Paragraf Hız Soruları

paragraf hız
Kendisi üniversite sınavına hazırlanırken, ilk sipariş verdiğim kitaptır. Paragraf sorularına ilk adımımı bu paragraf soru bankasıyla attım. Basit ama etkili paragraf sorularından oluşmuş gayet güzel bir kitap. Paragrafları nasıl çözebileceğinizi de anlatan ufak metinlerle birlikte adeta yol göstericiniz oluyor. Bir çırpıda bitirebileceğiniz bir kitaptır. Başlangıç aşamasındaysanız mutlaka almanızı öneririm.

 


2. Tonguç Paragrafik – Paragraf Soru Bankası

tonguç paragrafik
Tonguç Akademiyi sanıyoruz ki bilmeyen yoktur. Paragraf soru bankası olarak çıkarmış olduğu Paragrafik kitabını kullanmanızı gerçekten öneriyorum. Çünkü zamanında kendisinden çok yararlanmış birisi olarak, kitabından da aynı faydayı alacağımı düşündüm. İçerisinde 600 adet soru bulunmakla birlikte farklı yapılarda sorular bulunmaktadır. Başlangıç aşamasındaysanız bu kitabı alabilirsiniz.

 


3. Arı Yayınları Paragrafın Ritmi Soru Bankası

paragrafın ritmi
Eğer internetten ders dinlemeyi seviyorsanız, paragrafı sevdiren hoca Hamza Kaya’nın bu kitabını mutlaka almalısınız. Paragraf sorusunda birçok şeyi ayrıntılı olarak anlatmış. Videolu izleyebilir, bir paragraf nasıl hızlı bir şekilde çözülür ve genelde paragraf çözerken nerede hatalar yapılmakta hepsini anlatmış. Orta aşamadaysanız, paragrafın ritmi paragraf soru kitabını çözmelisiniz. Çünkü o sizin için iyi bir orta seviye paragraf kitabı alternatifi olacak.


4. Çöz Kazan Yayınları Paragraf Soru Bankası

çöz kazan yayınları paragraf soru bankası
Öncelikle şunu söylemeliyim ki, paragraf netlerinizi arttırmak istiyorsanız birebir kaynak. Video çözümlü ve ÖSYM sorularına çok yakın olduğunu düşünüyorum. Bu kaynağı aslında zor seviye olarak ele almak istiyordum ancak, orta seviye bir öğrenciyseniz bu aşamayı bu kitapla kapatmanız daha doğru olur. Hem klasik tarzda hem de ÖSYM tarzında sorular bulunmakta. Aldığınıza pişman olmayacaksınız.


5. Limit Yayınları Kronometre Paragraf Soru Bankası

kronometre paragraf soru bankası
Paragrafta yüksek netler yapmayı istiyorsanız ve zor seviye paragraf kitabı arıyorsanız, ilk önerim Kronometre Paragraf soru bankası kitabıdır. Sanıyorum ki Limit yayınlarının sınavlara ilişkin başarısını sizde biliyorsunuzdur. ÖSYM düzeyinde, hatta bir tık üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple video çözümlü olan bu kitabı almanız size kesinlikle +1 avantaj katacaktır.
Bu kitaplara düzenli şekilde çalışırsanız, 2022 TYT paragraf sorularında hayalinizdeki net sayısına ulaşabilirsiniz.


6. Karekök Paragraf Soru Bankası

karakök paragraf soru bankası
Türkçe dersine çok önem verirdim. Bu sebeple, kendimi her aşamada farklı kitaplardan soruyla test ederdim. Bunlardan biriside, Karakök Yayınları paragraf soru bankasıdır. Karakök’ü almamın sebebi, diğer alanlardaki çok iyi başarısından ötürüydü. Bu sebeple deneme yanılma yoluyla almıştım. Ama iyi ki almışım, çünkü beni yanıltmadı. Ayrıca başka bir artısı da çözümleri video olarak izleyebilme imkanı vermektedir. Paragraf sorularında zor seviye öğrenci olduğunuzu düşünüyorsanız almanızı öneririm.


Paragraf Soru Bankası

2022 yılına özel hazırlamış olduğumuz listemizdeki birçok paragraf soru bankası, çalışmanızda oldukça kolaylık sağlayacak. Mümkünse, aşama aşama vermiş olduğumuz her kitabı çözmeniz ve yorum kısmından değerlendirmelerinizi yapmanızı rica ederiz. Bu doğrultuda bizde konuyu güncelleyerek sınava katılan birçok kişiyi bilgilendirmiş oluruz. Ayrıca bu liste zamanla güncellenecektir.

Yukarıdaki paragraf kitap önerilerini çözdüyseniz, yorum kısmından başka önerileri isteyebilirsiniz. Ya da duyduğunuz paragraf kitaplarını yorum kısmından iletebilirseniz onlar hakkında da incelemeler yapabiliriz.

Sınavda tüm paragraf sorularını doğru yapmanız dileğimle..
İyi çalışmalar :)

Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

Hüseyin, uzun süredir tavsiyelist.com sitesinin şef editörlüğünü yapmaktadır. İşletme mezunu olan ve finans alanında meslek hayatına devam eden Hüseyin, Finans, Elektronik, Donanım, Sosyal Medya ve En iyiler kategorilerimizin içeriklerini üretmektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir