Teknoloji

En İyi 5 FPS Gösterme Programı

Oyunlarda bilgisayarınızın nasıl performans gösterdiğini ayrıntılı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız bilgisayarınıza oyun içi fps gösteren bir fps gösterme programı kurmalısınız. Bu programlar oyun içinde genellikle sol üstte anlık olarak fps değerini, kullanılan işlemci ve ram miktarlarını veya işlemci, ekran kartı sıcaklıkları ile ilgili bilgiler gösterir.

Peki ya FPS ne demek? FPS’nin açılımı Frames Per Second yani Saniyedeki Kare Sayısı anlamına gelmektedir. FPS oyunlarda veya videolarda olabilir. Oyun oynarken FPS değerinin artması oyunun daha akıcı bir şekilde oynanması anlamına gelmektedir. 30 FPS akıcı bir şekilde oyun oynamak için yeterlidir. Lakin 60 FPS veya daha yüksek bir değerle daha akıcı bir oyun deneyimleyebilirsiniz. Saniyede kaç kare aldığınızı anlamanız için en iyi 5 FPS gösterme programı listesini hazırladık. Çeşitli fps gösterme programlarından istediğinizi yükleyip görüntüleyebilirsiniz.

MSI Afterburner

MSI Afterburner fps

Msi Afterburner Msi tarafından geliştirilen bir program. Rivaturner isimli ikinci bir programla beraber çalışıyor ve oyun içinde FPS değerini, işlemcinin ne kadar çalıştığını, sıcaklığını vs. gösteriyor. Ayrıca MSI ekran kartınız varsa Afterburner ile OC yapıp hızlandırabiliyorsunuz. MSI Afterburner’da FPS değerini görebilmek için ekran kartınızın MSI marka olmasına gerek yok. Yani farklı marka ekran kartlarıyla da FPS değerini görüntüleyebilirsiniz.

MSI Afterburner İndirme Linki: MSI resmi web sitesi üzerinden indir

CAM

CAM fps

CAM, NZXT tarafından geliştirilen ve bilgisayarınızın tüm özelliklerini gösteren bir program. Oyun içinde FPS değerini, CPU GPU sıcaklıklarını, CPU kullanımı vs. değerlerini gösterebiliyor. Ayrıca bir hesap oluşturup oyun içi kayıt bilgilerini dahi tutabiliyorsunuz.

NZXT CAM İndirme Linki: NZXT resmi web sitesi üzerinden indir

FPS Monitor

FPS Monitor

FPS Monitor sadece oyunlarda FPS bilgisi ve diğer bilgilerin gösterilmesi için geliştirilen bir program. FPS Monitor ile FPS değeri, CPU kullanımı, GPU kullanımı, RAM kullanımı gibi birçok veriye ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bu verilerin renklerini de değiştirip özelleştirebiliyorsunuz.

FPS Monitor İndirme Linki: Resmi web sitesi üzerinden indir

GeForce Experience

GeForce Experience

Nvidia tarafından geliştirilmiş olan ve Nvidia ekran kartı kullanan herkesin bilgisayarında bulunması gereken bir program. FPS gösterme seçeneği de mevcut fakat sadece fps değerini görebiliyorsunuz. Ayrıca oyunları ekran kartınıza göre optimize edip en iyi performansı almanıza da yardımcı oluyor.

GeForce Experience İndirme Linki: Nvidia resmi web sitesi üzerinden indir

Fraps

Fraps

En iyi FPS gösterme programı listemizdeki sıradaki program Fraps ile oyun içinde FPS değerini gösterebilirsiniz. Ayrıca oyun içi video kaydı da yapabilmeniz mümkün. Yani oyun videoları çekiyorsanız Fraps kullanabilirsiniz. Basit ve kullanışlı bir program. Fakat diğer FPS gösterme programları gibi detaylı bir veriye ulaşamıyorsunuz. GeForce Experience programı gibi yalnız FPS değerini görebiliyorsunuz.

Fraps İndirme Linki: Resmi web sitesi üzerinden indir


Diğer tavsiye listelerimize göz atmayı unutmayın >> Telefon Önerileri ve Mouse Önerileri

Erkan Tez

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Evet oyun oynarken ekranda fps oranının gözükmesi güzel bir durum ama fpsnin yüksek olduğunu görmek hatta o programın çalışması fps yükselmesinin asıl sebebi olması ise beni en çok çıldırtan olaydır. Ben oyun oynarken 25 – 3 0 Fps görüyorum sanırım bu durum gayet normal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu