1. Anasayfa
 2. Evcil/Pet

En İyi Kedi Maması Tavsiyeleri – Kedi Mamaları Listesi 

En İyi Kedi Maması Tavsiyeleri – Kedi Mamaları Listesi 

En iyi kedi maması hangisi? araştırması yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Kediniz için en iyi mamayı seçmenize yardımcı olmak amacıyla, yerli ve yabancı kaynaklardan 25’in üzerinde en iyi kedi maması markasını inceledik, veteriner ve kedi sahipleri önerilerini karşılaştırdık ve en iyi kedi mamaları tavsiye listesi oluşturduk.

Optimum sağlık için bir kedinin beslenme yoluyla protein, vitamin ve mineral alması gerekir. Aralarından seçim yapabileceğiniz iki ana kedi maması türü vardır: konserve (genellikle yaş olarak adlandırılır) veya kuru (genellikle kuru mama olarak adlandırılır). Kuru kedi maması kullanışlıdır. Kedinizin mevcut ihtiyaçlarına uygun doğru formülü seçerek kolayca besleyici, dengeli bir yemek sağlayabilir.

Birinci sınıf bir kuru kedi maması, ilk bileşen olarak hayvan kaynaklı protein içerir. Kediler, taurin, arginin, A vitamini, D3 vitamini ve diğer B vitaminleri gibi bazı amino asitleri ve vitaminleri doğal olarak üretemezler ve bu nedenle bunların diyetlerine dahil edilmesi gerekir.

En iyi Kedi Maması Tavsiye Listesi

Kedileriniz için en iyi kedi maması markası nedir? Piyasada çok fazla seçenek varken karar vermek zor olabilir. Bu kılavuz, Türkiye’de ki en iyi 10 kedi maması markasını, sunduklarını, artılarını ve eksilerini açıklayarak gözden geçirecektir. Kediniz için ideal olanı bulmak amacıyla önde gelen evcil hayvan maması markaları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin!

1. Hill’s Kuru Kedi Maması

Hill’s Kedi Maması

Veteriner hekimler ve beslenme uzmanları tarafından geliştirilen Hill’s Science, kedi maması tariflerini tam olarak dengelemek için kapsamlı araştırmalar yürütmektedir. Sağlık ihtiyaçları için cins, yaş ve reçeteli formüller sunarlar.

Artıları;

 • Yapay renkler, tatlar veya koruyucular yok
 • Tavuk ilk malzemedir
 • Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, taurin, lif, vitaminler ve mineraller içerir
 • Her yaşam evresi ve birçok spesifik sağlık ihtiyacı için çoklu formülasyonlar içerir.
 • Reçeteli ve veteriner diyetleri
 • Üstün kalite kontrol ve testler
 • İdrar sağlığı gibi sorunlar için kanıtlanmış beslenme

Eksileri:

 • Oldukça pahalı
 • Bazı tariflerde sınırlı protein kaynakları

Hill’s Kuru Kedi Maması en iyi kedi maması tavsiye listemizde 1. sırada bulunuyor. Mamadaki, Omega yağ asitleri, vitaminler ve minerallerle genel sağlığı destekler ve yiyeceklerde asla yapay renklendiriciler, tatlar veya koruyucu maddeler kullanılmaz.

Hill’s kuru kedi maması dört yaşam aşamasına ayrılmıştır: Yavru Kedi, Yetişkin 1-6, Yetişkin 7+ ve Yetişkin 11+ ve tarif, her aşama için DHA gibi büyüyen bir kedinin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere uzmanlaşmıştır.

Ana protein kaynağı ve birincil bileşen tavuktur, ancak kedinizin ihtiyaç duyduğu formülasyona bağlı olarak ilk bileşen olarak somon, pollock veya okyanus balığıyla yapılan tarifler de vardır. Ek bileşenler arasında, mamayı alerjisi ve hassasiyeti olan kediler için daha uygun hale getirmek amacıyla tam tahıllar, balık yağı, hayvansal yağ, bitkisel lifler ve tahılsız gibi çeşitli amino asitler bulunur.

Marka, veteriner hekimler tarafından günlük beslenme için ve Tüy Yumağı Kontrolü, Ağız Bakımı, Kilo Yönetimi ve Hassas Mide ve Cilt dahil olmak üzere belirli besinlere yönelik olarak şiddetle tavsiye edilmektedir. Ev Kedileri için ise mama, tüy yumaklarını azaltacak ve sindirim sağlığını destekleyecek şekilde formüle edilmiş olup, kedinizin çöp kutusunu doğru şekilde kullanmasını kolaylaştırır ve banyosunu düzenli tutmak için göstermeniz gereken çabayı azaltır.

Ayrıca Hill’s kuru mama tarifleri konserve kedi maması olarak da mevcuttur ve aynı düzeyde güvenilir kalitenin yanı sıra kedinizin kendi sıvısını yemesine yardımcı olma avantajını da sunar.

2. Purina ONE – Pro Plan Kedi Maması

Purina Pro Plan Kedi maması

Dünyanın en büyük evcil hayvan maması üreticilerinden biri olan Purina, hem uygun fiyatlı hem de üst düzey formüllerle geniş bir seçim yelpazesi sunuyor. Pro Plan serisi, titiz kediler için daha fazla besin ve daha kaliteli içerikler sağlar.

Artıları:

 • Çok geniş ürün yelpazesi
 • Ekonomiden birinci sınıf tariflere
 • Ulusal mağazalarda mevcut

Eksileri:

 • Üretim süreçleriyle ilgili tartışmalar

Purina ONE, benzersiz Bifensis Dual Defense formülüyle kedinizin doğal savunmasını desteklemeye yardımcı olur. Yenilikçi tarif, tavuktan elde edilen sağlıklı besinlerle doludur ve ayrıca kedinizin sağlıklı ve mutlu kalmasına yardımcı olacak gerekli vitaminleri de içerir.

Purina ONE Bifensis mama tanesinin bu leziz tadı, kedinizin iç ve dış sağlığını desteklemek için Purina’nın akademik veteriner ve beslenme uzmanları tarafından yaratıldı. Bağırsak bağışıklık sisteminin antikor salgılama yeteneğine yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bu kuru mama, sağlıklı bir sindirim sistemini destekler.

Purina ONE Yetişkin kuru kedi maması ayrıca esnek, pürüzsüz bir cilde yardımcı olan ve yumuşak, parlak kürklere katkıda bulunan temel omega yağ asitleri ve çinko içerir.

Tatmin edici kuru mama tanesi aynı zamanda zamanla biriken tartar miktarını %40’a kadar azaltmaya yardımcı olurken dengeli bir mineral kombinasyonu sağlıklı bir idrar yolunu destekler. D vitamini ve diğer önemli besinler, kedinizin kemiklerinin güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlar.

3.Royal Canin

Royal Canin kedi maması

Royal Canin, Fransa’dan gelen veteriner kökenli bir markadır. Yavru kedileri yetişkinlere ve hatta yaşlılara kadar kapsıyor; açık hava kedileri, uykulu ev kedileri ve çok aktif kediler için uygun beslenme profillerine sahip olduklarından bahsetmiyorum bile. Ayrıca bir dizi cinse özgü formülleri de vardır. Royal Canin, kedinizin mutlu ve sağlıklı olmasını sağlamak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir.

Artıları:

 • Cins ve yaşa özel tarifler
 • İdrar ve sindirim sağlığı gibi sağlık sorunları için formüle edilmiştir
 • Yüksek lezzet

Eksileri:

 • Çok pahalı, premium fiyatlandırma
 • Bazı tariflerde sınırlı protein kaynakları

4. Farmina N&D Kedi Maması

Farmina N&D Kedi Maması

İtalya’da yüksek kaliteli tarifler üreten Farmina, taze et proteini ile doldurulmuş tahılsız kedi mamalarına odaklanıyor. Formüllerinde ilk malzemeler olarak kemiksiz tavuk, hindi, ton balığı, ringa balığı ve daha fazlası yer alıyor. Farmina mısır, buğday ve soya gibi yaygın dolgu maddelerinden kaçınır. Yiyeceklerinde ayrıca meyveler, sebzeler ve besin takviyeleri bulunur.

Artıları:

 • Çok yüksek hayvansal bazlı protein içeriği
 • Tahılsız formüller
 • Taze etlere ağırlık veriliyor

Eksileri:

 • Daha pahalı premium markalar arasında

5. Acana Kedi Maması

Acana Kedi Maması

Champion Pet Foods ailesinin bir parçası olan Acana, tam av diyetlerinden ilham alan kedi maması tariflerinde taze bölgesel içerikleri vurguluyor. Yiyecekleri %60-75 oranında et içeriyor ve malzemeler için yerel kaynaklı, güvenilir tedarikçiler kullanılıyor. Tahılsız ve düşük glisemik formüller mevcuttur.

Artıları:

 • Yüksek miktarda taze et
 • Mısır, buğday, soya veya yan ürün yok
 • Güvenilir markanın kaliteye bağlılığı

Eksileri:

 • Bazı rakip markalara göre biraz daha yüksek karbonhidrat/protein oranları
 • Her formülde sınırlı protein çeşitliliği

6. Orijen Kedi Maması

Orijen Kedi Maması

Evcil hayvanınızın günlük maceralarını hızlandıracak yüksek proteinli bir kedi maması arıyorsanız Orijen’in Orijinal Tarif Yüksek Proteinli Kedi Mamasını düşünün. Et, organlar, kıkırdak ve kemik gibi yüksek kaliteli malzemelerle üretilmiştir. Ayrıca kedinizin cilt ve tüy sağlığını desteklemeye yardımcı olan yabani pollocktan elde edilen omega yağ asitleri ve sağlıklı bir kalbi destekleyen taurin açısından da zengin olmasını seviyoruz.

Champion Pet Foods’un da ürettiği Orijen, en premium markalarından biridir. Orijen, taze, yerel kaynaklı, sürdürülebilir şekilde yetiştirilmiş etlere odaklanarak en yüksek miktarda hayvansal içerik içerir. Orijen tahıl, patates ve bitkisel protein konsantrelerinden kaçınır. Sınırlı tarif seçeneklerine rağmen mükemmel besin değeriyle.

Artıları:

 • Kedinizin aktif yaşam tarzını beslemek ve yağsız kaslarını korumaya yardımcı olmak için lezzetli protein olarak gerçek tavuk, hindi ve uskumru içerir.
 • %90’a kadar gerçek hayvansal içeriklerden üretilmiştir. Bu formül tüm av diyetine uyacak şekilde yapılmıştır; yani organ eti, kıkırdak ve kemikler içerir; bunların tümü kedi dostunuz için besin açısından yoğun gıda ilaveleridir.
 • Bu, yavru kediler ve yaşlılar da dahil olmak üzere tüm yaşam evrelerindeki kediler için yüksek proteinli harika bir kedi mamasıdır.

Eksileri:

 • Çok pahalı premium fiyat noktası
 • Sınırlı tarif seçenekleri
 • Yeniden kapatılabilir bir çantada gelmiyor

7. Whiskas Kedi Maması

Whiskas Kedi Maması

Kedi mamasında bilinen bir marka olan Whiskas, geniş bir yelpazede kuru mama, ıslak konserve mama, poşet ve ikramlar sunmaktadır. Ürünleri, tam günlük beslenmeyi sağlamak için gerekli vitaminler, mineraller ve besinlerle eşleştirilmiş tavuk, balık ve et yan ürünleri gibi kaliteli proteinler içerir.

Artıları:

 • Popüler tanınabilir marka
 • Çoğu evcil hayvan mağazasında ve ana mağazalarda mevcuttur
 • Çeşitli ürün grupları ve tatlar

Eksileri:

 • Bazı tariflerde orta düzeyde protein içeriği
 • Birçok formül mısır, buğday, pirinç ve bitkisel dolgu maddelerini içerir

Kedinizi neden kuru mamayla beslemelisiniz?

Kuru kedi maması, yaş mamaya göre daha fazla kalori içerir. Saklanması daha kolaydır ve bakterilerle kirlenme korkusu olmadan daha uzun süre dışarıda bırakılabilir.

Belirli saatlerde yemek yiyen kediler yerine gün boyu atıştırmalık yemeyi tercih eden kediler için idealdir. Ancak taze kalması için serin bir yerde ve ağzı kapalı, hava geçirmez bir kapta saklanması gerekir.

Veterinerler kediler için kuru mama öneriyor mu?

Kuru mamanın çiğnenmesinin yarattığı sürtünme tartar oluşumunu önleyeceğinden, kuru kedi maması kedinin dişleri için daha iyi olabilir.

Kedinizin ihtiyaç duyduğu kaloriyi aldığından ve aşırı yemediğinden emin olmak için kuru mamanın porsiyon boyutunu kontrol etmek de daha kolaydır.

Kedime ne kadar kuru mama vermeliyim?

Genel bir kural olarak, kedinizi yüksek kaliteli kuru mamayla besliyorsanız, 1/2 fincan mama veya günde 167-250 kalori arasındaki mama ideal miktardır.

Kuru gıda diyetindeki kedilerin suya ihtiyacı var mı?

Evet, kuru gıda diyeti uygulayan kedilerin temiz içme suyuna erişimi çok önemlidir. Açık görünebilir ancak kuru gıda, ıslak gıdaya göre çok daha az su içerir.

İlginçtir ki kediler çoğu zaman sularını mama kaplarından farklı bir yerde saklamayı tercih ederler. Bu, suyun herhangi bir potansiyel bakteri tarafından kirlenmemesini sağlamak için doğal bir içgüdüdür.

Kedinizin yeterince su içmediğinden endişeleniyorsanız kuru mamasına su ekleyebilirsiniz. (Bir porsiyon kuru mamanın yaklaşık dörtte biri kadar su yeterli olmalıdır).

Bununla birlikte, ıslak kuru mama yaklaşık 30 dakikadan daha uzun süre dışarıda bırakılmamalıdır çünkü sinekleri çekebilir ve kedinizi hasta edebilecek bakterilerin üremesine neden olabilir. Kediniz yemeyi bitirdikten sonra mamayı buzdolabına koyun veya atın.

Kedinizi ıslak ve kuru mama karışımıyla besleyebilir misiniz?

Kısa cevap elbette evet ama. . . . aşırı beslenmeye yol açabilir, bu nedenle doğru miktarda kalori aldığından emin olmak için kedinize verdiğiniz her mamanın miktarını düzenlemeniz gerekir.

Öncelikle kedinizin büyüklüğüne, yaşına ve kilosuna göre yemesi gereken günlük önerilen kuru mama miktarını belirlemeniz gerekir. Her kuru mama torbasının yanındaki ölçüm tablosu yardımcı olacaktır.

Kuru mama/ıslak mama oranınızı kendiniz seçebilirsiniz, ancak biz üçte iki kuru ila üçte bir ıslak mamayı öneriyoruz. Her mama türünün gram başına farklı kalori sayısı vardır, bu nedenle kedinizi beslemediğiniz kuru mamanın ağırlığını alın ve doğru ıslak mama ağırlığını elde etmek için bunu 2,5 ile çarpın.

Yaş ve Kuru Kedi Maması Arasındaki Fark Nedir?

Kuru ve yaş mama arasındaki farkı öğrenmek istiyorsanız aşağıya bakın.

Yaş Mama

Kuru ve ıslak mama arasındaki temel fark, esasen eklenen su miktarıdır. Kuru kedi maması yalnızca %10 civarında su içerir; diğer %90’ı ise vitaminler, karbonhidratlar ve yağlardan oluşur. Islak mama, kuru mamayla karşılaştırıldığında %80’e kadar daha fazla su içerir. Kedinizi neyle besleyeceğinizden tam olarak emin değilseniz veya belirli sağlık koşullarınız varsa, bu çok önemli bir faktör olabilir.

Kediler genellikle zayıf su içicileridir, bu nedenle ıslak mamayla beslemek diyete ekstra su katmanın iyi bir yoludur. Üriner rahatsızlıkları olan kediler, diyetlerinin bir parçası olarak her zaman konserve mamayla beslenmelidir. Islak yiyeceklerde bulunan yüksek nem göz önüne alındığında, bunlar normalde taze veya dondurulmuş etten yapılır.

Etler genellikle tahıldan elde edilen bir protein kaynağıyla harmanlanıyor ve et, ısıtma işlemine tabi tutulmadan önce vitaminler de dahil olmak üzere diğer yağlarla harmanlanıyor. Bu, patojenlerin yok edilmesini sağlamaya yardımcı olur. En uygun fiyatlı sağlıklı kedi mamasını görmek için aşağıya bir göz atın.

Kuru Mama

Kuru gıda, etlerin, yağların, minerallerin, vitaminlerin ve daha fazlasının çok yüksek sıcaklıkta pişirilmesiyle kullanılır. Bu aynı zamanda yüksek basınçla da yapılır. Bütün bunlar nişastanın daha sindirilebilir olmasına yardımcı olur. Lezzetin arttırılmasına yardımcı olmak için yağ ya yiyeceğe eklenir ya da yiyeceğin dışına kaplanır. Normalde kuru mamalar konserve mamalara göre çok daha fazla karbonhidrat içerir. Konserve mama ve kuru mamada bulunan protein ve yağ, kedinin diyetine bağlı olarak değişebilir. Bazı formülasyonlar probiyotikler de içerebilir.

Sık Sorulan Sorular

Soru: Kedimi ne kadar kuru kedi maması ile beslemeliyim?

C: Kedinizi beslemeniz gereken kuru kedi maması miktarı, onun ağırlığına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Ayrıca, kediniz hem kuru hem de yaş kedi mamasını içeren karma bir diyet uyguluyorsa miktar değişebilir. Evcil hayvanınız için en iyisinin ne olduğunu belirlemek için gıda ambalajındaki beslenme kurallarına bakın veya veterinerinize danışın.

S: Farklı marka kuru kedi mamalarını karıştırabilir miyim?

C: Kedinizin sindirim sistemini bozabileceği için farklı marka kuru kedi mamalarının karıştırılması genellikle önerilmez. Yeni bir markaya geçmek istiyorsanız, eski mamayla küçük miktarları karıştırarak yavaş yavaş tanıtın.

S: Kuru kedi mamasının bazı ortak bileşenleri nelerdir?

C: Kuru kedi mamasının yaygın bileşenleri arasında et, kümes hayvanları, balık, tahıllar, sebzeler ve meyveler bulunur. Ancak zararlı katkı maddeleri ve dolgu maddelerinden kaçınmak için içindekiler listesini dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Soru: Kuru kedi maması tüm kediler için uygun mudur?

C: Kuru kedi maması, diş problemi olan veya yeterli su içmeyen kediler için uygun olmayabilir. Kuru kedi mamasının kediniz için uygun olup olmadığını belirlemek için veterinerinize danışın.

Soru: Kedim kuru kedi maması yemeyi reddederse ne yapmalıyım?

C: Kediniz kuru kedi maması yemeyi reddediyorsa farklı bir marka veya tada geçmeyi deneyin. Ayrıca ıslak kedi mamasını karıştırabilir veya aromasını arttırmak için kuru mamaya az miktarda ılık su eklemeyi deneyebilirsiniz.

En iyi kedi mamaları tavsiye listemize göre hangi kedi mamasını almaya karar verdiyseniz aşağıdaki en iyi petshop siteleri içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Petshop Siteleri – En Güvenilir Petshop Siteleri
Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

Hüseyin, uzun süredir tavsiyelist.com sitesinin şef editörlüğünü yapmaktadır. İşletme mezunu olan ve finans alanında meslek hayatına devam eden Hüseyin, Finans, Elektronik, Donanım, Sosyal Medya ve En iyiler kategorilerimizin içeriklerini üretmektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir