1. Anasayfa
  2. Donanım

En İyi Termal Macun Önerisi – Termal Macun Ne İşe Yarar?

En İyi Termal Macun Önerisi – Termal Macun Ne İşe Yarar?

Bu içeriğimizde ”Termal Macun Ne İşe Yarar, Gerekli mi?” sorusunu detaylı cevaplandıracağız ve ”en iyi termal macun önerisi” listemizi paylaşacağız. Bilgisayar teknolojilerinde sıklıkla kullanılan ve artık hepimizin aşina olduğu bazı malzemeler var. Bunlardan biri de termal macun. Termal macun en temelde bir izolasyon malzemesi. İşlemciler ve soğutma ekipmanları arasında ortaya çıkan hava kabarcıklarının doldurulmasını sağlar ve böylelikle işlemciden ve soğutma ekipmanlarından maksimum performans alınması sağlanır.

Aslında burada termal macun kullanılarak yapılması amaçlanan şey, işlemcinin ısınmasını engellemektir. Peki piyasada bulunan en iyi termal macun hangisi? Bu yazımızda sizler için termal macunları araştırdık ve termal macun önerisi listemizi hazırladık.

Termal Macuna İhtiyacınız var mı? Termal Macun Gerekli mi?

Evet öyle.

Diyelim ki gerekli tüm bilgisyara parçalarını satın aldınız ve kendinize yepyeni bir bilgisayar yaptınız. Gücü açtığınızda her şey planlandığı gibi çalışır! Mavi ekran yok, hata kodu yok. En sevdiğiniz oyunlardan bazılarını yükleyip oynamaya başlıyorsunuz. Ardından bir veya iki gün sonra bilgisayarınızın yavaşladığını fark edersiniz. Önemli ölçüde. Çerçeveler düşüyor, pencereler rastgele kapanıyor, fareniz gecikiyor… virüs olabilir mi? Hayır. Termal macunu unuttuğunuz için bilgisayarınız aşırı ısınıyor.

Termal macun sürmemenin etkileri gerçek ve ciddidir. Aşırı ısınmaya kısa sürede müdahale edilmezse anakartınız veya diğer bileşenleriniz ciddi şekilde hasar görebilir. Unutmayın; eğer ısı soğutucuya akmıyorsa, izlenecek tek yol geldiği yere geri dönmektir: CPU ve anakart.

Termal Macun Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer işlemcinizden maksimum performans almak istiyorsanız, bu durumda en iyi termal macunu seçmek önemli. Peki bir termal macun seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bunun için şöyle bir liste yapabiliriz:

  • Isı ve iletkenlik değerlerinin yüksek olması daha iyi bir performans için önemli.
    Macunların üretildiği malzemeler silikon, gümüş, altın ve elmas olmak üzere 4 farklı kategoriye ayrılır. Eğer yapacağınız işlem çok üst düzey bir işlem değilse, yani sıradan bir ev kullanıcı iseniz, silikon macunlar yeterli olmaktadır.
  • Bir macunun çok olması, daha uzun ömürlü olduğu anlamına gelmez. Çünkü bazen az bir macun kullanmak bile bilgisayarınızın ömrünü uzatabilir.

Siz de kendiniz için en uygun termal macun seçimini tüm bu özellikleri göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

En İyi Termal Macun Önerisi

Piyasada bulunabilen termal macunların sayısı artmaya başladıkça, kullanıcıların da seçim yaparken kafası o denli karışmaya başladı. Bu yüzden sizler için en iyi termal macun modellerini araştırdık ve bunlar arasından öne çıkan 7 tanesini bir araya getirdik…

1. Noctua NT-H1 Termal Macun

noctua termal macun

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Bu macun sayesinde bilgisayarınızın işlemcisini yaklaşık olarak 2 derece daha soğuk tutabilirsiniz. Bu durum oyun oynarken ya da yüksek işlemci gücü isteyen işlemler yaparken bilgisayarınızın donma sorununun giderilmesine yardımcı olur. Noctua termal macun piyasada bulabileceğiniz en ucuz ve en kaliteli ürünlerden biri.

Uygulama sırasında yalnızca bir damla kullanmanız ısı yalıtımı sağlamak için yeterli oluyor. İşini kısa süre içinde yapan Noctua ile maksimum performans için uzun süre beklemenize gerek kalmıyor.

2. Cooler Master MasterGel Pro Termal Macun R2

cooler master termal macun

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Cooler Master 3.9 gramlık bir ambalajda geliyor ve uzun süreli kullanım için ideal. Bu piyasada en çok kullanılan ve adı en çok bilinen ürünlerden biri durumunda. Ürünü sipariş ettikten sonra gelen paket içerisinde, işlemci ya da ekran kartı üzerinde eski macunlardan kalma izleri ve kalıntıları temizleyebileceğiniz bir temizlik bezi de geliyor.

Ürünün en çekici taraflarından biri de tasarımı. Piyasada bulunan termal macunlar göz önünde bulundurulduğunda oldukça benzersiz bir kalem tasarımına sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir.

3. Zalman Zm-Stc9 4 Gr 9.1 W Termal Macun

zalman termal macun

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Bu termal macun üretilirken içinde silikon yağı, alümina, alüminyum ve çinko oksit kullanılmış. 9.1 W/mk değerindeki ısı iletkenliği ile oldukça yüksek bir performans sunuyor. Fiyat performans olarak piyasadaki etkili ürünlerden biri olduğunu söylemek mümkün.

Üründe herhangi bir elektriksel iletkenlik olmadığı için güvenlidir ve bilgisayar donanımlarına zarar verme ihtimali oldukça düşüktür. Ürün üzerinde yer alan ölçüm çizgileri sayesinde ne kadar macun kullanmanız gerektiğini ve ne kadar kullandığını görebilirsiniz. Optimum dolgu yoğunluğu sayesinde ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen tüm yongalarda kullanmanız mümkün. Netice olarak soğutma performansını maksimum seviyeye çıkarmak için oldukça etkili.

4. Thermal Grizzly Kryonaut Termal Macun

kryonaut termal macun

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Uygulanması oldukça zor alanlara bile kolayca uygulanabilir tasarımıyla dikkat çeken bu ürün, sahip olduğu iletkenlik değerleri ile de oldukça tatmin edici. Hem kişisel kullanım için, hem de sanayi tipi kullanım için son derece uygun. Kryonaut aynı zamanda 80 dereceye kadar dayanabilir. İçerisinde bulunan nano-alüminyum ve çinko-oksit parçalar sayesinde CPU’nun ısı emiciliğini telafi ederek performansın artırılmasına yardımcı olur.

Üst düzey ve kaliteli ekipmanlar üzerinde bile kullanılabilen Kryonaut, uygun fiyata kullanabileceğiniz kaliteli bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

5. Arctic Silver 5 Termal Macun

arctic termal macun

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Arctic Silver 5 termal macunun elektriksel olmayan iletkenlik işlevinin ve sahip olduğu iletkenlik değerinin öne çıkan en önemli özelliği olduğu söylenebilir. Hem uygulaması hem de gerektiği durumlarda temizlemesi oldukça kolaydır.

CPU, GPU ya da anakart üzerinden alınan ısı Arctic Silver 5 termal macundan geçerek soğutucuya iletilir ve böylelikle yüksek performans almak için ihtiyaç duyulan soğutma performansı yakalanmış olur. Arctic Silver 5 yongalar üzerinde yer alan mikroskobik boşluklara dahi girerek, görevini layıkıyla yerine getirir.

6. Halnziye HY-P13 Termal Macun

halnziye termal macun

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Halnziye piyasada ismi çok fazla duyulmuş olan bir termal macun olmamasına rağmen, son yıllarda bireysel kullanıcılar arasında yaygın olarak kullanılmaya başladı. Ürün hız aşırtma ve sıvı soğutma çözümleri ile birlikte özellikle oyuncular içim üst düzey bir performans gösteriyor.

Elektronik olmayan iletkenliği ile son derece güvenli, donanımlarınız için dost bir ürün. Çok yüksek sıcaklıklarda bile üst düzey bir performans göstermeye devam edebiliyor. Bu ürün, overclock sorununa karşı kullanabileceğiniz en etkili materyallerden biri olabilir. İsmi çok fazla duyulmamış olmasına rağmen bize kalırsa kendisine bir şans verilmeyi hak ediyor.

7. Maxtor CTG8C Termal Macun

maxtor termal macun

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Bu ürün içerisinde macuna ilaveten temizlik bezi ve spatula bulunuyor ve bu özellikler bu ürünün tercih edilmesi açısından önemli. Sizler için hazırladığımız bu listedeki en uygun fiyatlı ürünlerden biri olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda 12.5 iletkenlik değeri ile bu alanda en başarılı ürünlerden biri. Çoğu insan tarafından fiyatının düşük olması sebebiyle kalitesiz olarak değerlendiriliyor fakat bu doğru değil. Maxtor CTG8C Termal Macun hem fiyatı düşük olan hem de kaliteli olan ender ürünlerden biri.

Tercih Edebileceğiniz Diğer Termal Macunlar

Biz her ne kadar bu yazıda öne çıkanları listelemiş olsak da, piyasada bulunan diğer kaliteli termal macun ürünlerine de haksızlık etmek doğru değil. Eğer yukarıdaki ürünlerden herhangi biri ilginizi çekmezse, bu durumda şu marka ve model termal macunları da birer alternatif olarak değerlendirebilirsiniz:

  • Cooler Master MasterGel Maker Nano Elmas Partiküllü
  • Zalman Zm-Stc7 4 Gr. 7.2 W
  • Alseye T9+ 13.5 W
  • Xigmatek PTI-G3606
  • Corsair CT-9010001-WW TM30 Performance

Termal Macun Ne İşe Yarar?

Çoğu kişi yapılarını düzenlerken planladıkları ilk şeyler arasında kasa, işlemci ve anakart yer alır. Ve sonra RAM, soğutma, HDD ve diğer üçüncül bileşenler veya RGB gibi yaşam kalitesi tarzı cihazlar. İnsanların aklına nadiren termal macun gelir. Bazen bunu en sonuna, montaj aşamasına kadar, hatta bilgisayar toplanana kadar hatırlamazlar! Ancak termal macunu, işlemci veya soğutucunun kendisi kadar önemli olan, sisteminizin temel bir bileşeni olarak düşünmelisiniz.

Termal macun olmadan işlemciniz ve soğutucunuz işini yapamaz ve muhtemelen aşırı ısınmaya maruz kalır.

Termal Macun Tam Olarak Ne İçin Kullanılır?

En düşük açıklama seviyesinde, CPU’nuz kablolardan ve transistörlerden yapılmıştır. Teller elektriği taşıyan şeylerdir, transistörler ise onları güçlendiren veya değiştiren şeylerdir. Ancak fizikten hatırlayın ki bu mükemmel bir boşluk değildir (yani etrafımız havayla çevrilidir). Elektrik bilgisayarınızda dolaşırken ısı üretir. Ve hiçbir yerde CPU’nun içi ve çevresinden daha fazlası yok. CPU, bilgisayarınızın işlem görevlerinin çoğunu yerine getirir ve bu nedenle en fazla enerjiyi kullanması gerekir. Bu ısıyı dağıtmak için, soğuk havayı (veya suyu) CPU’nun etrafındaki boşluğa dağıtacak bir fana veya pompaya ihtiyacımız var. Burası bir soğutucunun devreye girdiği yerdir.

Ancak işlemciyi ve soğutucuyu doğrudan üst üste koysanız bile, oksijenin içeri girip ısı enerjisi akışını engelleyebileceği mikroskobik boşluklar olacaktır. Böyle bir durumda soğutucu ısıyı dağıtma işini de yapamaz, dolayısıyla ısının CPU ve anakarttan geri dönmek dışında gidecek başka yolu kalmaz.

Termal macunun oynayacağı iki rol vardır: birincisi boşluk doldurucu görevi görür; CPU ve soğutucu veya su bloğu yüzeyindeki mikroskobik çıkıntıları ve kusurları doldurur; ikincisi ise ısının gitmesi gereken yere aktarılmasına yardımcı olan bir termal iletkendir.

Daha önce “neden yapıştır?” diye merak etmiş olabilirsiniz. Termal macun her şeyden önce bir boşluk doldurucudur. Yağlı bir madde olması nedeniyle CPU ve soğutucu yüzeylerindeki mikroskobik gözeneklere kolayca girip doldurabilir ve oksijenin içeri sızmasını önleyebilir. İlk görevini başarıyla yerine getirdikten sonra termal iletken görevi görmeye başlar. Termal macun, yüksek termal iletkenliğe sahip, yani ısıyı iyi aktaran özel maddelerden oluşur; örneğin Çinko veya Alüminyum gibi metaller veya diğer organik/organik olmayan bileşikler. CPU’nuz ısı ürettiğinden, termal macun, ısının soğutucuya taşınması ve orada dağıtılması için doğrudan ve uygun bir yol sunar (ya bir fan aracılığıyla kasanın dışına doğru ya da bir pompa aracılığıyla yeniden sirküle edilir).

Termal macun aslında PC’nizin en önemli iki parçasının (CPU ve soğutucu) işlerini düzgün ve verimli bir şekilde yapabilmelerinin garantörüdür.

En iyi termal macunu seçmenin faktörleri

İyi bir termal macun seçerken çeşitli faktörler vardır:

1. Isıl İletkenlik

Isı iletkenliği, maddenin ısı aktarabilme hızıdır ve genellikle “W/mK” cinsinden verilir; bu, “Metre başına Watt-Kelvin” anlamına gelir ve esasen malzemenin 1 m küpünün, her derece farkı için 1 watt enerji aktarabileceği anlamına gelir. Ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Bunu bir kıyaslama olarak kullanın ancak hiçbir şekilde termal macunun kalitesinin genel bir göstergesi olarak buna güvenmeyin.

2. İnce ve Düz

Isı iletkenliğinin yanı sıra ince ve düz bir tabaka halinde uygulanıp uygulanamayacağına da bakmak istiyorsunuz. Termal macunların boşluk doldurucu ve termal iletken olması gerekir; bu da herhangi bir fazlalığın ortadan kaldırılması anlamına gelir; bu fazlalıklardan biri de macunun kalınlığıdır. Macun çok kalınsa, ısının, termal iletken olarak etkilerini ortadan kaldıran soğutucuya ulaşmak için daha fazla ilerlemesi gerekir. Mikroskobik gözeneklere başarıyla giremeyecek kadar kalınsa, boşluk doldurucu da olamaz.

3. Uzun Vadeli İstikrar

Uzun vadeli stabilite, kurumadan veya çatlamadan ne kadar süre dayanabileceğini ifade eder. Organik çözücüler kullanan termal macunlar daha çabuk kurur, daha kolay çatlar ve daha sık değiştirilmesi gerekir. Organik çözücü içermeyenler daha uzun süre dayanır ve ısıyı uzun vadede daha iyi aktarabilir.

Unutulmaması gereken temel fikir, termal macununuzun yüksek termal iletkenliğe sahip olmasını, uygulanması kolay olmasını ve organik solvent içermemesini istemenizdir.

Termal Macun Alternatifleri

Termal macun konusunda hâlâ emin değilseniz veya yağlı maddeler konusunda kendinize güvenmiyorsanız endişelenmeyin; başka seçenekler de var.

Bazı iyi alternatiflere bir göz atalım:

1. Termal Ped

Adından da anlaşılacağı gibi termal ped, CPU ile soğutucu arasında termal macun yerine kaydırabileceğiniz sağlam bir peddir. Ped, iyi ısı iletkenliğine sahip bir malzemeden yapılmıştır, böylece ısının soğutucuya aktarılmasına yardımcı olabilir. Uygulaması kolaydır ve genellikle sayfalar halinde gelir, böylece kullanmanız gereken kadar kesebilirsiniz. Ancak termal pedin ısı transfer verimliliği termal macun kadar yüksek değildir. Üstelik termal pedler yağlı bir sıvı olmadığından boşluk doldurucu görevi göremezler. CPU’nuzun ve soğutucunuzun mikroskobik boşluklarında hala pedin iletkenliğine zarar verecek birçok mikro hava kabarcığı kalacaktır.

2. Termal Jel

Termal macuna benzer şekilde termal jel, tüplerde satılan yağ benzeri bir sıvıdır. Ancak termal macundan farklı olarak termal jel havaya maruz kaldığında katılaşır. Mükemmel ısı aktarma kapasitesine sahiptir ve katılaştığı için CPU’ya veya diğer bileşenlere dökülme veya damlama riski yoktur. Öte yandan, oksijene maruz kaldığında katılaştığı için onunla çalışmak zordur. Hızlı ve doğru bir şekilde uygulamanız gerekiyor. Uygulama düzgün yapılmazsa ve jel zaten bileşenlere yapışmışsa, onu çıkarıp yeniden başlamak zor olabilir.

Piyasaya her geçen gün yeni bir termal macun sürülüyor. Bu yüzden güncel ürünlerden ve güncel listelerden haberdar olmaya devam etmek için bizi takip etmeyi unutmayın!

En iyi oyuncu mouse tavsiye listemize baktınız mı? 

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Oyuncu Mouse Tavsiyeleri-Gaming Mouse Önerisi
Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir