Donanım Tavsiyeleri

En İyi Termal Macun

Bilgisayar teknolojilerinde sıklıkla kullanılan ve artık hepimizin aşina olduğu bazı malzemeler var. Bunlardan biri de termal macun. Termal macun en temelde bir izolasyon malzemesi. İşlemciler ve soğutma ekipmanları arasında ortaya çıkan hava kabarcıklarının doldurulmasını sağlar ve böylelikle işlemciden ve soğutma ekipmanlarından maksimum performans alınması sağlanır. Aslında burada termal macun kullanılarak yapılması amaçlanan şey, işlemcinin ısınmasını engellemektir. Peki piyasada bulunan en iyi termal macun hangisi? Bu yazımızda sizler için termal macun modellerini araştırdık ve en iyisi olduğunu düşündüğümüz ürünleri listeledik…

Termal Macun Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer işlemcinizden maksimum performans almak istiyorsanız, bu durumda en iyi termal macunu seçmek önemli. Peki bir termal macun seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bunun için şöyle bir liste yapabiliriz:

Isı ve iletkenlik değerlerinin yüksek olması daha iyi bir performans için önemli.
Macunların üretildiği malzemeler silikon, gümüş, altın ve elmas olmak üzere 4 farklı kategoriye ayrılır. Eğer yapacağınız işlem çok üst düzey bir işlem değilse, yani sıradan bir ev kullanıcı iseniz, silikon macunlar yeterli olmaktadır.

Bir macunun çok olması, daha uzun ömürlü olduğu anlamına gelmez. Çünkü bazen az bir macun kullanmak bile bilgisayarınızın ömrünü uzatabilir.

Siz de kendiniz için en uygun termal macun seçimini tüm bu özellikleri göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

En İyi 7 Termal Macun

Piyasada bulunabilen termal macunların sayısı artmaya başladıkça, kullanıcıların da seçim yaparken kafası o denli karışmaya başladı. Bu yüzden sizler için en iyi termal macun modellerini araştırdık ve bunlar arasından öne çıkan 7 tanesini bir araya getirdik…

Noctua NT-H1 Termal Macun

noctua termal macun

Bu macun sayesinde bilgisayarınızın işlemcisini yaklaşık olarak 2 derece daha soğuk tutabilirsiniz. Bu durum oyun oynarken ya da yüksek işlemci gücü isteyen işlemler yaparken bilgisayarınızın donma sorununun giderilmesine yardımcı olur. Noctua termal macun piyasada bulabileceğiniz en ucuz ve en kaliteli ürünlerden biri. Uygulama sırasında yalnızca bir damla kullanmanız ısı yalıtımı sağlamak için yeterli oluyor. İşini kısa süre içinde yapan Noctua ile maksimum performans için uzun süre beklemenize gerek kalmıyor. Noctua termal macunun ortalama 170.00 TL’lik bir satış fiyatı mevcut.

Cooler Master MasterGel Pro Termal Macun R2

cooler master termal macun

Cooler Master 3.9 gramlık bir ambalajda geliyor ve uzun süreli kullanım için ideal. Bu piyasada en çok kullanılan ve adı en çok bilinen ürünlerden biri durumunda. Ürünü sipariş ettikten sonra gelen paket içerisinde, işlemci ya da ekran kartı üzerinde eski macunlardan kalma izleri ve kalıntıları temizleyebileceğiniz bir temizlik bezi de geliyor. Ürünün en çekici taraflarından biri de tasarımı. Piyasada bulunan termal macunlar göz önünde bulundurulduğunda oldukça benzersiz bir kalem tasarımına sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir. Eğer bu ürünü sipariş etmek isterseniz ödemeniz gereken rakam ortalama olarak 100.00 TL.

Zalman Zm-Stc9 4 Gr 9.1 W Termal Macun

zalman termal macun

Bu termal macun üretilirken içinde silikon yağı, alümina, alüminyum ve çinko oksit kullanılmış. 9.1 W/mk değerindeki ısı iletkenliği ile oldukça yüksek bir performans sunuyor. Fiyat performans olarak piyasadaki etkili ürünlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Üründe herhangi bir elektriksel iletkenlik olmadığı için güvenlidir ve bilgisayar donanımlarına zarar verme ihtimali oldukça düşüktür. Ürün üzerinde yer alan ölçüm çizgileri sayesinde ne kadar macun kullanmanız gerektiğini ve ne kadar kullandığını görebilirsiniz. Optimum dolgu yoğunluğu sayesinde ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen tüm yongalarda kullanmanız mümkün. Netice olarak soğutma performansını maksimum seviyeye çıkarmak için oldukça etkili. Bu ürünün piyasadaki ortalama satış fiyatı ise 110.00 TL.

Thermal Grizzly Kryonaut

kryonaut termal macun

Uygulanması oldukça zor alanlara bile kolayca uygulanabilir tasarımıyla dikkat çeken bu ürün, sahip olduğu iletkenlik değerleri ile de oldukça tatmin edici. Hem kişisel kullanım için, hem de sanayi tipi kullanım için son derece uygun. Kryonaut aynı zamanda 80 dereceye kadar dayanabilir. İçerisinde bulunan nano-alüminyum ve çinko-oksit parçalar sayesinde CPU’nun ısı emiciliğini telafi ederek performansın artırılmasına yardımcı olur. Üst düzey ve kaliteli ekipmanlar üzerinde bile kullanılabilen Kryonaut, uygun fiyata kullanabileceğiniz kaliteli bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bu termal macunun ortalama satış fiyatı ise 100.00 ila 110.00 TL civarında.

Arctic Silver 5

arctic termal macun

Arctic Silver 5 termal macunun elektriksel olmayan iletkenlik işlevinin ve sahip olduğu iletkenlik değerinin öne çıkan en önemli özelliği olduğu söylenebilir. Hem uygulaması hem de gerektiği durumlarda temizlemesi oldukça kolaydır. CPU, GPU ya da anakart üzerinden alınan ısı Arctic Silver 5 termal macundan geçerek soğutucuya iletilir ve böylelikle yüksek performans almak için ihtiyaç duyulan soğutma performansı yakalanmış olur. Arctic Silver 5 yongalar üzerinde yer alan mikroskobik boşluklara dahi girerek, görevini layıkıyla yerine getirir. Ürünün piyasadaki ortalama satış fiyatı 90.00 TL ile 110.00 TL arasında bulunuyor.

Halnziye HY-P13 Termal Macun

halnziye termal macun

Halnziye piyasada ismi çok fazla duyulmuş olan bir termal macun olmamasına rağmen, son yıllarda bireysel kullanıcılar arasında yaygın olarak kullanılmaya başladı. Ürün hız aşırtma ve sıvı soğutma çözümleri ile birlikte özellikle oyuncular içim üst düzey bir performans gösteriyor. Elektronik olmayan iletkenliği ile son derece güvenli, donanımlarınız için dost bir ürün. Çok yüksek sıcaklıklarda bile üst düzey bir performans göstermeye devam edebiliyor. Bu ürün, overclock sorununa karşı kullanabileceğiniz en etkili materyallerden biri olabilir. İsmi çok fazla duyulmamış olmasına rağmen bize kalırsa kendisine bir şans verilmeyi hak ediyor. Başarılı bulduğumuz bu ürünün ortalama satış fiyatı ise 130.00 TL civarında bulunuyor.

Maxtor CTG8C Termal Macun

maxtor termal macun

Bu ürün içerisinde macuna ilaveten temizlik bezi ve spatula bulunuyor ve bu özellikler bu ürünün tercih edilmesi açısından önemli. Sizler için hazırladığımız bu listedeki en uygun fiyatlı ürünlerden biri olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda 12.5 iletkenlik değeri ile bu alanda en başarılı ürünlerden biri. Çoğu insan tarafından fiyatının düşük olması sebebiyle kalitesiz olarak değerlendiriliyor fakat bu doğru değil. Maxtor CTG8C Termal Macun hem fiyatı düşük olan hem de kaliteli olan ender ürünlerden biri. Şu anda piyasada satış fiyatı ortalama olarak 80.00 TL civarında.

Tercih Edebileceğiniz Diğer Termal Macunlar

Biz her ne kadar bu yazıda öne çıkanları listelemiş olsak da, piyasada bulunan diğer kaliteli termal macun ürünlerine de haksızlık etmek doğru değil. Eğer yukarıdaki ürünlerden herhangi biri ilginizi çekmezse, bu durumda şu marka ve model termal macunları da birer alternatif olarak değerlendirebilirsiniz:

  • Cooler Master MasterGel Maker Nano Elmas Partiküllü
  • Zalman Zm-Stc7 4 Gr. 7.2 W
  • Alseye T9+ 13.5 W
  • Xigmatek PTI-G3606
  • Corsair CT-9010001-WW TM30 Performance

Piyasaya her geçen gün yeni bir termal macun sürülüyor. Bu yüzden güncel ürünlerden ve güncel listelerden haberdar olmaya devam etmek için bizi takip etmeyi unutmayın!

Erkan Tez

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu