Ekipman Tavsiyeleri

Mouse Tavsiyeleri

Mouse bilgisayarın en önemli çevre birimlerinden birisidir. Öyle ki bilgisayarımızda bir çok işi mouse ile hallederiz. Oyunlarda ise mouse bir çevre biriminden ziyade bir ekipmandır. Sizi üstlere taşıyacak parçadır. Madem mouse bu kadar önemli, biz de güncel bir mouse önerileri listesi hazırlamaya karar verdik. Mouse önerileri listemizde en güncel ve en iyi mouseları bir ara getirdik. Mouse tavsiyelerimizden kendinize en uygun olanı bulabilmeniz için önerilerimizi farklı başlıklar altında sunduk.

Listemize geçmeden önce belirtmemiz gereken bir konu var. Mouse almadan önce mutlaka bir teknoloji mağazasında mouse’u test edin. Resimde görünenden küçük olabilir, canlı olarak gördüğünüzde tasarımını beğenmeyebilirsiniz veya elinize uymayabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için almak istediğiniz mouse’u mutlaka deneyin.

Mouse önerilerimizi üç başlık altında topladık. Bunlar sırasıyla gündelik kullanım, oyun ve profesyonel kullanım için mouse önerileri. Aşağıdaki linkler ile istediğiniz başlığa kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Günlük Kullanım İçin Mouse Önerileri

Evde, işte, okulda veya herhangi bir yerde gündelik işlerinizi halledebilmek için bir mouse arıyorsanız standart bir mouse işinizi görecektir.

Kablolu veya kablosuz olması tamamen sizin tercihiniz. Kablolu bir mouse isterseniz pil değiştirmeniz gerekmez. Daha iyi tepki süresi alabilirsiniz. Fakat kabloyu da fareyle beraber taşımanız gerekir.

Kablosuz bir mouse tercih ederseniz rahatça taşıyabilir, verimliliği arttırabilirsiniz. Pil tüketimi alacağınız kablosuz mouse’a göre değişkenlik gösterecektir. Bazı mouse’lar tek pille 24 aya kadar kullanım sunarbilirken bazıları da 3 ay anca dayanabilmektedir.

Gündelik Kullanım İçin Kablosuz Mouse Önerileri

Günümüzde gündelik kullanım için en çok tercih edilen mouse çeşidi kablosuz mouse’lar olduğu için mouse önerilerimizde öncelikle kablosuz olanları sıraladık.

Logitech M170

Logitech M170

Logitech’in üç tuşlu, minik kablosuz mouse’u gündelik kullanım için ideal. Gri renkli şık bir tasarımı var. 1000 DPI hassasiyet sunan mouse hem sağ hem de sol el için kullanıma uygun. Başka ek bir özellik sunmayan M170 bütçe dostu bir kablosuz mouse.

Asus WT425

Asus WT425

Asus WT425 sessiz tıklama özelliğine sahip bir kablosuz mouse. 6 butona sahip mouse’da standart butonlara ek ileri-geri ve dpi değiştirme butonları da bulunuyor. DPI değiştirme butonu ile hassasiyet 1000-1600 DPI arasında değiştirilebiliyor.

Asus sessiz tıklama özelliğine sahip WT425’in normal mouse’lara göre 10 kata kadar daha sessiz olduğunu belirtiyor. Sunduğu özellikler ve fiyatı bakımından gayet başarılı olan WT425 hem sessiz hem de kablosuz bir mouse arayanların kesinlikle göz atması gereken bir ürün.

Logitech M330

Logitech M330

Logitech’in şık tasarımlı kablosuz mouse’u M330 üç farklı renk sunuyor: siyah, kırmızı ve mavi. Sessiz tıklama özellikli M330 diğer mouse’lara göre %90 daha sessiz çalışıyor.

Logitech, pil tasarrufu modu sayesinde M330’un pilinin 24 ay dayandığını belirtiyor. Logitech M330 farklı renklerde şık tasarımı, uzun pil ömrü, sessiz tıklama özelliği ile gündelik mouse önerilerimizdeki yerini almayı başarıyor.

Gündelik Kullanım İçin Kablolu Mouse Önerileri

Listemizin devamında kablolu performansından vazgeçemeyen kişiler için kablolu mouse önerileri listesi bulunmaktadır. Bağlantı sorunu yaşamadan en iyi mouse performansı istiyorsanız bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

A4 Tech OP620-D

a4 tech mouse

A4 Tech OP620-D klasik kablolu bir mouse. Ayrıca bulunan 2x tuşu ile çift tıklamanızı tek tıklayarak yapabilmeniz mümkün. Ürün hakkında fazla söylenecek bir şey yok. İşinizi görecektir.

Kablolu mouse önerilerimizdeki tek ürün A4 Tech OP620-D. Daha fazla bütçe ile gündelik kullanım için kablolu bir mouse almanızı önermiyoruz. Onun yerine yukarıda gündelik kullanım için önerdiğimiz kablosuz mouselara veya aşağıdaki oyun için önerdiğimiz kablolu gaming mouse’lara bakabilirsiniz.

Oyuncular İçin Gaming Mouse Önerileri

Eğer sıkı bir oyun tutkunuysanız ve online oyunlarda başarılı olmak istiyorsanız en çok önem vermeniz gereken ekipmanların başında mouse gelmeli. Elinize uygun kullanışlı, çok fonksiyonlu, oynadığınız oyun türüne uygun bir mouse sizi galibiyete taşıyacaktır.

Eğer FPS oyunları oynuyorsanız FPS oyunlarda kolay nişan almanızı sağlayacak, hızlı hareketler yapabileceğiniz bir gaming mouse, daha çok MMO tarzı oyunlar oynuyorsanız ise özel olarak geliştirilmiş çok tuşlu MMO gaming mouse’ları tercih etmelisiniz.

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi mouse almadan önce mutlaka gidip bir yerlerde görmeli ve kendiniz test etmelisiniz. En azından boyutu, ağırlığı, malzeme kalitesi gibi özellikleri yakından görmeniz mouse hakkında fikrinizi değiştirebilir.

Ayrıca görünüşe önem veriyorsanız RGB uyumlu yazılım ile özelleştirilebilir ışıklı mouse lar tercih edebilirsiniz. Unutmayın ki bütçeniz çok yüksek değil ise kablosuz bir oyun mouse’u almanızı önermeyiz. Gecikme değerleri yüksek olacağından oyunlarda olumsuz etki gösterebilir.

Ve son olarak belirtmeliyiz ki en iyi oyun mouse’u sizin kullanımda en rahat ettiğiniz mouse’dur. Tasarımı güzel diye rahatça kullanamadığınız mouse’ları tercih etmeyin.

Kablolu Gaming Mouse Önerileri

Kablolu gaming mouse’lar performans olarak her zaman daha iyidir. Herhangi bir bağlantı problemi yaşanmaz. Oyuncuların büyük bir çoğunluğu da bunu tercih eder. Şimdi en iyi kablolu gaming mouselara bakalım.

James Donkey 112C

James Donkey 112C

James Donkey’in oyunculara özel olarak geliştirdiği 112C’nin kendine has, şık bir tasarımı var. Bu tasarım kırmızı, mavi ve sarı renk opsiyonları ile sunulmuş.

Üzerinde 6 adet butonun bulunduğu 112C, 2500 DPI ‘a kadar hassasiyet değeri sunabiliyor. DPI hassasiyeti tekerleğin altındaki DPI tuşu ile ayarlanabiliyor.

James Donkey 112C’nin tuşlara macro atayabileceğiniz bir yazılımı da var. Bu yazılım ile istediğiniz tuşa istediğiniz görevi atayabiliyorsunuz. Fiyatına göre oldukça fazla özellik sunan James Donkey 112C, kablolu mouse önerilerimizin ilk ürünü olmayı başarıyor.

Logitech G102 Prodigy

Logitech G102 Prodigy

Logitech’in sade tasarımlı RGB aydınlatmaya sahip kablolu oyuncu mouse’u G102 Prodigy 6000 DPI’a kadar hassasiyet sunabiliyor. Logitech oyun sınıfı performans olarak nitelendirdiği G102’nin standart mouse’lara göre 8 kat daha hızlı olduğunu belirtiyor.

Logitech Gaming Software programıyla tuşları kişiselleştirmek mümkün. Ayrıca RGB aydıtlatma da bu program ile değiştirilebiliyor. İstediğiniz bir rengi sabit bir şekilde ayarlayabilir veya çeşitli modlar ile renk geçişlerinin olduğu bir görünüm elde edebilirsiniz.

SteelSeries Rival 600

SteelSeries Rival 600

Steelseries TrueMove3+ sensör sisteminin bulunduğu Rival 600’da optik oyun sensörü ve derinlik algılayan doğrusal optik sensör olmak üzere çift sensör bulunuyor. Rival 600’ün hassasiyeti 12000  DPI’a kadar ayarlanabiliyor.

Rival 600’ün ağırlığını yan taraflarda bulunan ve sekiz parçadan oluşan ağırlıklarla değiştirebiliyorsunuz.

Steelseries Engine Software ile Rival 600’ün 8 bölgeli RGB aydınlatmasını istediğiniz gibi kişiselleştirebilmeniz mümkün. Ayrıca Engine Software ile çeşitli uygulama veya oyun bildirimlerini mouse’unuzun RGB aydınlatmasıyla görebiliyorsunuz.

Birçok özelliği ile e-spor oyuncuları için geliştirilen Steelseries Rival 600 oyun deneyimini arttırmak isteyen oyuncuların mutlaka göz atması gereken bir mouse.

Logitech G403 Prodigy

Logitech G403 Prodigy

G403 sade ve şık bir tasarıma sahip, kaliteli, dayanıklı ve performanslı bir kablolu oyuncu mouse’u. 6 adet kişiselleştirilebilir tuşa sahip olan G403 12000 DPI’a kadar mouse hassasiyeti sunabiliyor. 1ms’lik bildirim hızı sayesinde de anlık olarak yanıt almanız mümkün.

Üzerindeki G logosu RGB aydınlatmaya sahip. Logitech’in yazılımı ile istediğiniz modda ayarlanabiliyor.

Ayrıca oldukça hafif olan G403’ün içinde ek olarak 10 gramlık çıkarılabilir ağırlık bulunuyor. Mouse’u ister bu ağırlıkla, isterseniz de çıkarıp kullanabiliyorsunuz.

Logitech G403 Prodigy oyuncular için özel olarak geliştirilmiş, sade tasarımlı, şık, kaliteli ve dayanılklı bir mouse. Oyunlarda anlık cevaplar vermek için oldukça hızlı ve duyarlı. G403 tüm bu özellikleri ile kablolu gaming mouse önerilerimizdeki yerini alıyor.

Kablosuz Gaming Mouse Önerileri

Kabloyla uğraşmadan en iyi performansı alabileceğiniz mouse önerilerimiz ise aşağıda yer alıyor. Kablosuz performanslı gaming mouseları alırken özelliklere göre iyi analiz etmek gerekiyor. Biz bunu sizin için yaptık.

Logitech G305 Lightspeed

Logitech G305 Lightspeed

Logitech G305 Lightspeed kablosuz olmasına rağmen 1ms tepki süresi sunan oldukça hızlı bir mouse.

Sade, siyah bir tasarımı var. Oldukça hafif. Ağırlığı sadece 99 gram. RGB aydınlatma özelliği bulunmuyor. 6 adet programlanabilir tuşu mevcut.

12000 DPI’a kadar hassasiyete sahip Logitech G305’in gelişmiş HERO sensörü ile tepki süresi sadece 1ms.

Logitech G305 Lightspeed tek pil ile 250 saate kadar kullanım ömrü sunabiliyor.

Sonuç olarak G305 sade bir tasarıma sahip, kablosuz olmasına rağmen oldukça hızlı bir oyuncu mouse’u.

Razer Lancehead Chroma

Razer Lancehead Chroma

Razer Lancehead 16000 DPI’a kadar hassasiyet sunabilen 5G lazer sensörüyle en iyi kablosuz oyuncu mouse’larından biri.

Razer Synapse 3 yazılımı ile mouse’un tuşlarını programlayabilir. RGB aydınlatmasını kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca ayarlarınızı hem buluta hem de mouse’un içindeki hafızaya atıp, istediğiniz zaman profillerinizi geri yükleyebiliyorsunuz.

Lancehead içindeki batarya ile yaklaşık 24 saat kullanım ömrü sunuyor. Batarya bitince şarj kablosu ile yeniden şarj etmek gerekiyor.

Razer Lancehead oldukça şık, RGB aydınlatmalı tasarıma sahip. Anlık tepki süresi ile hızlı yanıt imkanı sunuyor. Şarj edilebilir, hızlı ve oldukça hassas bir gaming mouse arayanlar Lancehead’e mutlaka göz atmalı.

Logitech G903 Lightspeed

Logitech G903 Lightspeed

Logitech G903 Lightspeed dünyanın en iyi kablosuz gaming mouse’larından biri. Oldukça özel bir tasarıma sahip. 11 adet programlanabilir tuş bulunan G903’de RGB aydınlatma da bulunuyor.

1ms’lik tepsi süresi sunan G903 piyasadaki en iyi optik algılayıcılardan biri olan PMW3366’ya sahip. G903 12000 DPI’a kadar hassasiyet sunabiliyor.

36 saat kablosuz kullanım ömrü olan G903, şarj kablolusuyla da kullanılabiliyor. Logitech’in PowerPlay kablosuz şarj özelliğine sahip olan G903 siz mouse’u kablosuz kullanırken mousepad ile kendini şarj edebiliyor. Böylece oyun esnasında herhangi bir kesinti meydana gelmiyor.

Sonuç olarak Logitech G903 Lightspeed piyasadaki en iyi kablosuz gaming mouse’lardan birisi. Fiyatı da oldukça yüksek. İçinde yeni teknolojiler barındıran, hızlı ve kablosuz bir gaming mouse arıyorsanız tercih edebilirsiniz.

Profesyonel Kullanım İçin Mouse Önerileri

Eğer işinizde çok fazla mouse kullanıyorsanız, birden fazla bilgisayarı tek mouse kullanarak kontrol etmek istiyorsanız daha profesyonel bir mouse a ihtiyacınız olabilir.

Bu profesyonel mouse’lar çoğunlukla kablosuz olmakla beraber kolayca şarj edilebilmekte, hem usb hem de bluetooth ile bağlantı sağlayabilmekte ve çoğunluğu yüzey ayrımı yapmadan her yüzeyde hareket edebilmektedir.

Ayrıca ergonomik mouse’lar da mevcut. Bu mouse lar bileğinizi hareket ettirmeye gerek duymadan baş parmağınızı topun üzerinde hareket ettirerek kullanılıyor. Böylece bileğinize herhangi bir yük binmiyor.

Bu tür mouse’ları satın almadan önce imkanınız varsa mutlaka kendiniz test edin. Aldıktan sonra elinize küçük veya büyük gelebilir. Önceden denemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Logitech MX Master

Logitech MX Master

Logitech MX Master profesyonel kullanım için geliştirilmiş oldukça kullanışlı bir mouse. Eliniz ile rahatça kavrayabileceğiniz bir tasarıma sahip. Bu tasarım kullanımda oldukça rahatlık sağlıyor.

MX Master, Darkfield sensörü ile hemen hemen her yerde çalışabiliyor. Logitech, MX Master’ın cam ve çok parlak yüzeylerde bile sorunsuz bir şekilde çalıştığını belirtiyor.

Programlanabilir 7 butonu olan MX Master 1600 DPI’a kadar hassasiyet sunabiliyor.

Tek şarj ile 40 gün kullanılabilen bu mouse micro USB ile şarj oluyor. Şarj esnasında mouse kullanmak herhangi bir sorun yaratmıyor.

Easy-switch teknolojisine sahip MX Master tek tuşla üç farklı cihazda kullanılabiliyor. Bu da birden fazla cihazı aynı anda kullanan kişiler için kolaylık sağlıyor.

Sonuç olarak Logitech MX Master kullanıcıya rahat, konforlu, pratik bir kullanım sunuyor. Profesyonel kullanım için mouse arayanlar MX Master’ı rahatlıkla tercih edebilirler.

Logitech MX Ergo

Logitech MX Ergo

MX Ergo oldukça sıradışı bir kullanıma sahip. Mouse’u hareket ettirmeden sadece tekerleği yuvarlayarak kullanılabiliyor. MX Ergo’nun ayarlanabilir menteşeli tabanı ile mouse 20 dereceye kadar yatıklaştırılabiliyor.

MX Ergo aynı anda iki cihaz ile çalışma özelliği sunan Logitech Flow teknolojisine sahip. Bu teknoloji MX Ergo ile bir bilgisayarda kopyaladığınız herhangi bir dosyayı diğer bilgisayara kablosuz bir şekilde aktarmanızı sağlıyor.

MX Ergo’nun pili tam şarj ile 4 aya kadar kullanım sunuyor. Ayrıca Logitech, MX Ergo’nun bir dakikalık şarj ile bir günü çıkarabileceğini de belirtiyor.

Logitech MX Ergo kaydırma tekerleği ile kullanılan oldukça sıradışı bir mouse. Tekerli kullanımı özellikle çizim yapanlar veya çok fazla hassasiyet gerektiren işlerle uğraşanların işlerini kolaylaştırıyor. Bu tür işlerle uğraşanlar MX Ergo’yu tercih edebilirler. Ayrıca standart mouse kullanırken elleri uyuşanlar da MX Ergo ile bu sorunlarını çözebilirler.

Sonuç

Güncel mouse önerileri listemizin sonuna geldik. Listemizde gündelik kullanım için, oyuncular için ve profesyonel kullanım için mouse önerileri yaptık. Bu sayfayı elimizden geldiğince güncel tutmaya çalışacağız. Gerek fiyatlarla, gerek yeni çıkan ve önerebileceğimiz mouse’larla sık sık güncelleyeceğiz.

Daha önce birçok kez belirtmiştik ama yine de belirtmekte fayda var. Mouse almadan önce bir teknoloji mağazasında test etmenizi öneriyoruz. Elinize en uygun mouse’u almanız siniz için en iyi tercih olacaktır.

Bu arada, diğer bir öneri listemiz olan SSD Önerileri yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Erkan Tez

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Logitech marka Mouselar benim her zaman tercih ettiğim modellerdir. Özellikle oyun oynayan kişilerin bence kablolu Mouse gitmesi saçma olur hatta kablolu Mouseların piyasada halen olması bana saçma geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu