1. Anasayfa
 2. Ev Eşyaları

En İyi Su Arıtma Cihazı Tavsiyeleri, Önerileri, Yorumları 2024

En İyi Su Arıtma Cihazı Tavsiyeleri, Önerileri, Yorumları 2024

Günümüzde evlerimize ulaşan şebeke suyunun içilebilir olmaması sebebiyle, genellikle evlerde damacana su tüketiyoruz. Uzun vadede düşünüldüğü zaman söz konusu durumun ekonomik olarak büyük bir külfeti var. Bu yüzden özellikle son yıllarda su arıtma cihazı kullanımı yaygınlaşmış durumda. Çünkü su arıtma cihazları hem şebeke suyunu içilebilir hale getiriyor, hem de damacana su tüketimini ortadan kaldırarak kendi maliyetini karşılamış oluyor. Peki piyasada kullanılabilecek olan en iyi su arıtma cihazı markaları hangileri?

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şuan okuyacağınız en iyi su arıtma cihazı markaları ve su arıtma cihazı tavsiyeleri başlıklı içeriğimiz  bu web sitesinin en önemli içeriklerinden biri. Çünkü su arıtma cihazı alırken sağlığınız konusunda önemli bir karar veriyor olacaksınız. Bu içeriğimize denk geldiyseniz, su arıtma cihazı tavsiye listemize bakmadan önce aşağıda yazdıklarımı okumanızı tavsiye ederim. 

Ülkemizde hala su arıtma cihazları ile ilgili bilinç malesef oturmadı. Alacağı bir televizyon için günlerce araştırma yapanlar,  hayatlarının geri kalanında sağlığı için en önemli şey olan ”su” konusunda herhangi bir araştırmayı yapmaktan imtina ediyor. 

Onlarca, yüzlerce su arıtma cihazı markası var. 1.000 TL’ye de su arıtma cihazı varken 30.000 TL’ye de su arıtma cihazı var! Peki bu fiyat farkının sebebi nedir? Biri diğerine göre bize farklı ne sunuyor dediğinizi duyar gibiyim. 

En iyi ve kaliteli su arıtma cihazları, sizlere bundan sonraki hayatınızda ne kadar sağlıklı ve temiz bir su içeceğinizin garantisini sunar. Bu garantiyi veren, uluslarası geçerliliği ve bağımsız bir kuruluş olan NSF (National Sanitary Foundation)’dir. NSF, su arıtma cihazlarının halk sağlığı ve güvenliği standartlarına uyduğunu doğrulamak için ürünleri test eden ve sertifikalandıran uluslararası bir kuruluştur.

NSF, suyun değdiği tüm parçaları, filtrelerinden, musluğuna, bağlantı parçalarına kadar sizin yerinize 6 ay boyunca test eder ve güvenirliğine kanaat getirdiğinde sertifikasını onaylar.

Su arıtma cihazları için NSF sertifikası çok önemlidir. Özellikle de NSF / ANSI 58 sertifikası. Bir çok marka cihazımız NSF onaylıdır der! fakat işin aslı öyle değildir. Firmanın belki sadece su tankı NSF’lidir, diğer parçalarının özellikle bu işin kalbi olan filtrelerinin herhangi bir sertifakası yoktur. Siz bu ürünü NSF’li diye satın alabilirsiniz fakat filtreler herhangi bir sertifikası olmadığından içtiğiniz su sağlığınızı tehdit edebilir.   

İşin özüne gelirsek;

Eğer kaliteli bir su arıtma cihazı almak istiyorum diyorsanız nsf onaylı parçalardan oluşturulmuş su arıtma cihazı almanızı tavsiye ederim. Özellikle cihazın filtrelerinin Nsf onaylı olmasına önem vermelisiniz. 

Su Arıtma Cihazındaki En Önemli Filtrelerin Görevleri Nedir?

1- Sediment Filtre (Tortu Filtresi): Boyutu 5 mikronun üzerindeki kir, pas ve tortu gibi parçacıkların sisteme girişini engeller.

2- Granül aktif filtresi (Klor Filftresi): Klor yan ürünleri, kanserejen biyokimyasal maddeleri filtreler. Sudaki bulanıklığı giderir. Böcek öldürücü ilaçları ve uçucu kimyasalları hapseder.

3- Blok Karbon Filtre: Klor, kötü tat ve suya renk veren kirleticileri %99 oranında temizleyen filtredir.

4- Membran Filtresi: Bakteri, virüs ve ağır metalleri %99 oranında yok eder. Filtrelenen ağır metallar: Arsenik, Baryum, Kadmiyum, Krom, Bakır, Florür vb.

5- Mineral Filtresi: Membran filtresinden sonra takılır. 1 yıllık periyotta 8-9 arasında ph sabit tutabilen ve hidrojen sağlayan filtredir. Arıtma işlemi sırasında filtrelenen magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi insan vücudu için gerekli ve yararlı minarelleri suya geri kazandırır.

6- Post Karbon Filtre: Su arıtma sürecinin son aşamasında suyu içimi oldukça lezzetli hale getirir. İçeriğindeki gümüş iyon sayesinde cihazınızda bakteri üremesini engeller. Organik Hindistan cevizi kabuğundan üretilir ve kimyasal içermez. 12 ile 24 ay ömrü vardır. (Yazılanlar sadece Nsf onaylı Omnipure ve CCK markalar için geçerli)

Kaliteli ve sertifikalı filtre markaları: Dünyaca ünlü kaliteli v sertifikalı filtre üreten markalar, Pentek (Pentair), Omnipure, Dow Filmtec, Biocera ve Swun’dur. Alacağınıc su arıtma cihazında bu markaların ürünlerini arayın. 

En İyi Su Arıtma Cihazı Tavsiyeleri

Bu liste tamamen kendi araştırmalarıma göre oluşturulmuştur. Size yol gösterecektir. Lütfen sizlerde araştırmalarınızı yapmadan karar vermeyiniz. İşte en iyi su arıtma cihazı tavsiyeleri

1. Ethicwater Murica 75 Su Arıtma Cihazı

Ethicwater Murica 75 Su Arıtma Cihazı

Listemizin 1. Sırasında fiyat/performans ürünü Ethicwater markasının Murica 75 su arıtma cihazı bulunuyor. Açık kasa bir sistem ve tank dahil filtrelerinin tümü NSF sertifikalı ürünlerden oluşturulmuş. Ocak 2024 tarihi itibariyle 10.000 TL civarında fiyatı bulunuyor.

Cihazın NSF onaylı bileşenleri;

 • NSF Onaylı CCK Housing
 • NSF Onaylı Likuan Musluk
 • NSF Onaylı CDC Bağlantılar
 • NSF Onaylı PAE Tank
 • NSF Onaylı GE Purtrex Sediment
 • NSF Onaylı Pentair GAC 10
 • NSF Onaylı KX Matrikx CTO
 • NSF Onaylı Filmtec Membran
 • NSF Onaylı Post Karbon
 • NSF Onaylı Biocera veya BioPlus Filtre

Murica 75 su arıtma cihazı ile detaylı bilgilere aşağıdaki internet sayfasından ulaşabilirsiniz.  

Ürünün web sitesi: https://www.ethicwater.com.tr/urun/murica-75-su-aritma-cihazi/

2. Royal Green Serisi NSF Onaylı Softlime Su Arıtma Cihazı

Royal Green Softlime Su Arıtma Cihazı

Listemizin 2.sırasında yine tüm önemli parçalarına NSF tarafından sertifika verilmiş Royal Green Softlime Su Arıtma Cihazı bulunuyor.  Cihaz toplamda 6 filtreden oluşuyor. Pompalı yada pompasız olarak satin alınabiliyor.  Pompalı modelini şebeke suyu basıncı düşük olan iller için,  hidroforlu ve şebeke suyu yüksek olan evler için pompasız modeli kullanılması tavsiye ediliyor.

 • Nsf onaylı Biocera Alkali Filtre
 • Nsf onaylı Dupont TapTec Membran TT Plus HF
 • Nsf onaylı Pentair Post Tat Filtresi
 • Pompasız modeli elektrik gerektirmez.
 • Nsf onaylı 8 Litre PAE Çelik Su Tankı.
 • Krom musluk ile geliyor.

Ocak 2024 tarihi itibari ile pompasız fiyatı 12.000 TL’dir. Şuanda %10 havale indirimi uygulanmaktadır. Güncel fiyatı için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ürünün web sitesi: https://royalgreen.com.tr/urun/royal-green-soft-organik-aritma/

3. Puretron X-Master Alkali Su Arıtma Cihazı

Puretron X-Master Alkali Su Arıtma Cihazı

Listemizin 3.sırasında yine açık kasa ve tüm önemli parçalarının NSF’li olduğu Puretron X-Master Alkali Su Arıtma Cihazı bulunuyor.  Biocera / Omnipure / Pentek Alkali Filtrerden herhangi birini seçebiliyorsunuz. 81 İlde Ücretsiz Kurulum ve Kargo yapılabiliyor. 

X-Master’da 6 filtre bulunuyor.

 1. Purtrex marka sediment  – NSF Onaylı – USA Menşeili
 2. Omnipure marka GAC Filtre – NSF Onaylı – USA Menşeili
 3. Kx matrikx blok karbon filtre –  NSF Onaylı – USA Menşeili
 4. Filmtec marka membran – NSF Onaylı – USA menşeili
 5. Biocera mineral filtresi  – Güney Kore menşeili
 6. Pentair marka post karbon filtresi –  Tayvan Menşeili (omnipure cl10 t33 ile değişim isteyin)

Ürünün web sitesi: https://puretronwater.com/product/x-master-pompali-alkali-su-aritma-

4. Ethicwater Quantum Alkali Su Arıtma Cihazı

Ethicwater Quantum Alkali Su Arıtma Cihazı

Listemizin son sırasında üst sınıf bir kapalı kasa su arıtma cihazı bulunuyor. Benim bütçe sorunum yok, şuanda alabileceğim en iyi cihazlardan birini önerebilir misiniz derseniz bu cihazı önerebilirim. Ocak 2024 tarihi itibariyle 28.500 TL fiyatı bulunuyor. Baştan sona Nsf’li ürünlerden oluşturulmuş en kaliteli su arıtma cihazlarından biridir.

Öne çıkan özellikleri;

 • Cihazın üzerinde suyun sertliğini ölçen gösterge bulunuyor ve filtre değişim zamanlarını size haber veriyor.
 • Quantum Alkali Su Arıtma Cihazınun su tankı, bağlantı parçaları ve filtreleri Tamamen NSF/ANSI 58 sertifikalıdır.
 • Arıtılmış suyun saklanması ve dağıtılması için tamamen paslanmaz çelikten üretilmiş, 12 litrelik bir TankPAC PAE marka su tankına sahiptir ve NSF/ANSI 58 sertifikasına sahiptir.
 • Likuan marka arıtma su musluğu  NSF/ANSI/CAN 61 ve NSF/ANSI 58 sertifikalarına sahiptir.
 • Quantum Alkali Su Arıtma Cihazı, ön filtre (sediment ve GAC karbon) ve post-tatlandırıcı karbon filtre gibi kritik bileşenlerde, Amerikan malı Omnipure K56SS serisi inline quick filtreleri kullanır. Omnipure, su arıtma teknolojilerinde dünya çapında bilinen ve güvenilen bir markadır. Filtreler, kaliteli, hızlı ve patentli bir tasarıma sahip olduğu için, arıtma cihazınızın her zaman maksimum performansla çalışmasını sağlar. Bu özel tasarım, filtrelerin sahtesinin yapılmasını engeller.
 • Amerikan malı Omnipure filtreler, NSF/ANSI 42 ve WQA sertifikasına sahiptir. Bu sertifika, filtrelerin belirli estetik etkileri (örneğin klor tadı ve koku), partikül sınıfları ve kimyasalları azaltma konusundaki performansını doğrular.

Güncel fiyatı için lütfen firmanın sitesinden sorgulama yapın. Ürünün linkini aşağıda görebilirsiniz.

Ürünün web sitesi: https://www.ethicwater.com.tr/urun/quantum-alkali-su-aritma-cihazi/

Su arıtma cihazı ile ilgili sorularınız olursa yorum bölümünden iletebilirsiniz. Cevaplamaktan memnuniyet duyarım.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dyson Süpürge Hangisini Almalıyım? En İyi Dyson Süpürge Önerileri? 2024
Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

Hüseyin, uzun süredir tavsiyelist.com sitesinin şef editörlüğünü yapmaktadır. İşletme mezunu olan ve finans alanında meslek hayatına devam eden Hüseyin, Finans, Elektronik, Donanım, Sosyal Medya ve En iyiler kategorilerimizin içeriklerini üretmektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Paylaştığınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir