1. Anasayfa
 2. Oyuncu Ekipmanları

En İyi İşlemci Önerileri (Bilgisayar) | Markaları & Yorumları 2024

En İyi İşlemci Önerileri (Bilgisayar) | Markaları & Yorumları 2024

En basit haliyle bilgisayarın beyni olarak geçen işlemci, şüphesiz bir bilgisayarın sahip olduğu en önemli parçalardan biri. Bilgisayarda gerçekleştirilen bütün komutları işleyen işlemci, saniyede milyonlarca işlem yaparak bilgisayarınızdan maksimum performans almanıza yardımcı oluyor. Teknoloji dünyası inanılmaz bir ivme kazandığı için, işlemci modelleri de bu piyasaya uymuş durumda ve sürekli olarak yeni modeller piyasaya sunuluyor. Peki piyasada bulunan en iyi işlemci modelleri hangileri? Bu makalemizde, sizler için en güçlü ve hızlı işlemci modellerini inceledik…

İşlemci Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar performansını doğrudan etkileyen işlemcilerde farklı alternatifler mevcut. Farklı amaca yönelik çeşitli avantajlarla piyasaya sürülen bu işlemciler arasında, doğru seçim yapmak pek çok kişi için oldukça zor. Bu nedenle işlemci satın almak isteyen kullanıcıların dikkat etmesi gereken belirli özellikler var. Bu özellikle şu şekilde listelenebilir:

 • İhtiyacın doğru belirlenmesi
 • İşlemci anakart soketinin bilgisayar ile uyumu
 • Bütçe hesabı
 • Hız aşırtma desteği
 • Ram desteği
 • Çekirdek sayısı
 • Saat hızı
 • Yonga seti
 • Nesil
 • Eski kullanıcı yorumları
 • Model karşılaştırması

Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurduğunuz zaman, kendiniz için en iyi ve en uygun işlemciyi bulmanız çok da zor değil.

Ayrıca en iyi ssd sayfamıza da göz atabilirsiniz.

En İyi 10 İşlemci Önerisi

İşlemci tercih ederek göz önünde bulundurulması gereken parametreleri bir araya getirerek, sizler için piyasadaki en kaliteli işlemcilere baktık. İşte karşınızda fiyat performans olarak sizi tatmin edebilecek en iyi 10 işlemci…

1. Intel Xeon W-3275

intel xeon w3275 işlemci

Listenin ilk sırasında yer alan Intel Xeon W-3275, sunucu cihazlar için üretilen bir işlemci. FCLGA3647 soket tipiyle uyumlu olan bu model, sahip olduğu 56 iş parçacığı ve 28 çekirdek ile başarılı bir performans ortaya koyuyor. Ayrıca 2.5 GHz’lik temel çalışma hızının yanı sıra, 4.4 GHz turboluk bir hızla çalışıyor. Intel’in Turbo Boost Max teknolojisine sahip olduğundan hızı 4.6 GHz’ye kadar çıkabiliyor. 205 W TDP değeri ve 14 nm fabrikasyon süreciyle, PC 3.0 desteği sunuyor.

Model, 2933 MHz tip RAM ile uyumlu çalışıyor ve 2 TB’a kadar Ram desteği sağlıyor. 2019 yılının son periyodunda kullanıcıyla buluşan bu işlemci, performans testinden 38.961 puan alarak kendini kanıtlamış durumda.

2. AMD Ryzen 9 3950X

Masaüstü bilgisayarlarda kullanım için üretilen AMD Ryzen 9 3950X, hem yüksek çekirdek sayısı hem de performansı ile özellikle render konusunda rakip tanımıyor. AM4 soket tipiyle uyumlu geliştirilen modelde 16 çekirdek ile 32 iş parçacığı bulunuyor. Temel taşıma hızı 3.5 GHx, turbo hızı ise 4.7 GHz olan işlemcideki TDP değeri 105 W olarak karşımıza çıkıyor.

128 GB’a kadar Ram desteği olan 3950X, 3200 MHz tip RAM’leri de destekliyor. Ürün performans testinden 39.300 puan alarak kendini kanıtlamış durumda. Yüksek tek çekirdek performansı ile öne çıkan bu model, Intel’in pazardaki payını ciddi anlamda tehdit ediyor ve AMD işlemciler için yeni kapılar aralıyor.

3. AMD Ryzen 3 3300X

amd ryzen 3 işlemci

İşlemci kalitesini gittikçe yukarıya çeken AMD markasının en fazla rağbet gören modellerinden olan Ryzen 3 3300X, uygun fiyatı ve yüksek performansıyla ilgi topluyor. AM4 soket uyumluluğu ve 4 çekirdekli yapısıyla, günlük kullanım için mükemmel bir alternatif sunuyor. Veri düzenleme ve video izleme gibi ağır kullanımlarda da rahat bir performans sergileyen ürün, 3.8 GHz frekans hızı, 18 MB önbelleği ve 7nm teknolojisi ile öne çıkıyor.

Masaüstü bilgisayarlarda kullanılan 3300X’in frekans hızı en fazla 4.3 GHz’ye kadar çıkabiliyor. Bu modelde aynı zamanda entegre bir soğutucu da bulunuyor. Böylece yoğun çalışma dönemlerinde bilgisayarın ısınmasını yavaşlatarak performansı iyileştiriyor. Özellikle kullanıcı komutlarını tamamlama ve veri işleme gibi amaçlar için kullanılan ürün, Zen2 mimarisiyle giriş seviyesindeki oyunlarda da etkili şekilde çalışıyor.

4. AMD Ryzen 5 3400G

amd ryzen 5 işlemci

Özellikle oyuncular için oldukça ideal olan bu işlemci, inanılmaz grafiklere sahip. Yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olan AMD Ryzen 5 3400 G, oyun oynarken ya da yüksek performans gerektiren işlemler yaparken herhangi bir donma ya da benzer sorunlar yaratmıyor. Cihazın en önemli özelliklerinden biri L1, L2 ve L3 bellek kapasitelerine sahip olması, bu sayede işlem yaparken hızın yavaşlamasına engel oluyor. Piyasadaki hemen hemen tüm anakartlar ile uyumlu olan işlemci, 95 dereceye kadar sıcaklıktan etkilenmeden yüksek performans ile çalışabiliyor.

5. AMD Ryzen Threadripper 3990X

amd ryzen threadripper işlemci

2.90 GHZ işlemci hızına sahip olan bu işlemci, 64 çekirdeği ile üst düzey bir performans sunuyor. Her ne kadar fiyatı oldukça yüksek görünüyor olsa da, piyasada bulabileceğiniz en güçlü işlemcilerden biri bu. AMD Ryzen Threadripper 3990X aynı zamanda bu piyasada bulunan AMD dominasyonunun en nadide parçalarından biri. Yine de 50.000 TL’ye yaklaşan fiyatı ile gerçekten el yakıyor.

6. AMD Ryzen 9 5900X

amd ryzen 9 işlemci

AMD işlemci modelleri arasında başarılı sayılabilecek modellerden olan AMD Ryzen 9 5900X, stabil çalıştığı zamanlarda 65 derece, yüksek performansta ise maksimum 85 derece gibi sıcaklıklara çıkıyor ve yüksek sıcaklıklarda bile performansını koruyor. 3.7 GHZ hızı bulunan bu işlemci üzerinde 12 adet çekirdek bulunuyor. Yine de hatırlatmakta fayda var: Bu cihazı satın aldığınızda soğutucusuz olarak geliyor ve soğutucuyu ayrı almanız gerekiyor. Bu da bu işlemcinin sahip olduğu en önemli handikaplardan biri.

7. Intel Pentium G456

intel pentium g4560 işlemci

Bu işlemci, 64 bit desteği sunabiliyor olması sebebiyle pek çok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Çünkü 64 bit 4 GB RAM’den fazlasına izin verdiği için daha yüksek performans elde edilebiliyor. Aynı zamanda bu işlemci ısındığı zamanlarda kendisini soğutmak için 54 w gibi diğer işlemcilere oranla daha düşük bir enerji harcıyor. İşlemcinin çalışma sıcaklığı 100 dereceye kadar dayanabiliyor.

8. Intel Core i5-8600K

intel core i5 işlemci

8. nesil bir işlemci olan İntel Core İ5-8600K, internette gezinirken ya da film izlerken sıcaklığı 40 dereceyi aşmayan bir işlemci. 6 çekirdekle çalışan bu işlemci, aynı zamanda sahip olduğu CoffeeLake mimarisi sayesinde kullanıcılar tarafından çok kolay bir şekilde overclock işlemine tabi tutulabiliyor. 2700 TL gibi bir rakama sahip olan bu işlemci fiyat performans olarak alınabilecek en iyi işlemcilerden biri.

9. Intel Core i9-9900K

intel core i9 işlemci

Fansız olarak satılan bu işlemci, beşgen tasarımı ile oldukça şık bir yapıya sahip. 8700K modeline göre çok daha iyi bir işlemci olan i9-9900K, özellikle oyunlarda gözle görülür bir FPS artışı yaratıyor. İşlemci aynı zamanda oldukça yüksek overclock değerlerine sahip. Her ne kadar piyasadaki rakipleri ile mukayese edildiğinde biraz geri planda kalıyor olsa da, özellikle fiyatı sayesinde pek çok oyuncu tarafından tercih ediliyor.

10. Intel Core i9-9980XE

intel core i9 extreme işlemci

9. nesil bir işlemci olan i9-9980XE, soğutucusuz olarak satılan işlemcilerden biri. İşlemcinin 3.00 GHZ hızı ve aynı zamanda 16 çekirdeği bulunuyor. Bu işlemci şu an piyasada bulunan en iyi işlemci değil belki ama, yine de eğer bütçeniz sınırlıysa ve buna rağmen yüksek bir performans elde etmek istiyorsanız, bu işlemciyi tercih edebilirsiniz.

Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir