1. Anasayfa
 2. Teknoloji

En İyi Tarayıcı Tavsiyeleri

En İyi Tarayıcı Tavsiyeleri

Tarayıcılar ile internet üzerinde etkin ve rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz. İnternete erişim sağlamamıza yarayan tarayıcılar, farklı özelliklerle karşımıza çıkıyor. İnternet tarayıcıları doğru seçildiğinde internet deneyiminizde gerçekten fark yaratabilirsiniz. Akıllı filtreleme seçenekleriyle spam içeren reklamları ya da rahatsız edici içerikleri engelleyebilir ve bu sorunu ortadan kolayca kaldırabilirsiniz.

Beğendiniz linkleri favorilere ekleyebilir, tablet ve telefonlarınızla eşleştirme yapıp kaybetmek istemediğiniz içerikleri güvenle saklayabilmiş olursunuz. Gizli sekme özelliğinden de bu tarayıcılar sayesinde faydalanabilirsiniz. İnternette gezinirken sürekli reklam görmekten rahatsız olmaya başladıysanız bu sorunu ortadan kaldıracak eklentilere sahip bir tarayıcı gerçekten işinize yarayabilir. Kendi internet deneyiminizi geliştirmek ve daha iyi yapmak artık çok kolay. Kendilerine ait farklı özellikleri bulunan bazı tarayıcılar, kullanıcıların aradığı niteliklere göre en iyi tarayıcı tavsiyeleri arasına girerek kullanışlılıklarını öne çıkaran en iyi tarayıcıları sizin için bir araya getirdik.

İnternet Tarayıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kendiniz için bir tercih yapmadan önce en iyi tarayıcı tavsiyeleri yazımızda özelliklere göz atıp, sizin internet deneyiminizi nasıl kolaylaştıracağını ya da aradığınız özellikleri içerip içermediğini inceleyebilirsiniz. Böylece doğru bir tercih yapabilirsiniz. Bilgisayarınıza uyumluluğu, hız ve güvenirliliği de tarayıcıların en tercih edilen ve aranan özelliklerindendir.

Günümüzde kullanıcılar için tarayıcılar tek tercih olmaktan çıktı ve seçeneklerin çokluğuyla neredeyse herkese uygun bir tarayıcı var artık. Kullanıcı yorumları dikkate alınarak tarayıcılar hakkında olumlu yönde özelliklerini sizler için anlatmaya çalışacağız. Elbette hangisini seçeceğiniz ise size kalmış. İnternet tarayıcıları hakkında bilgi sahibi olmak internet kullanımınızın etkin ve doğru şekilde olmasına yardımcı olabilir.

Son dönemlerde çeşitlilikleriyle birçok seçenek bulunduran tarayıcıların da bazı genel özellikleri vardır. Bunlar ise; adres çubuğu, yer imleri, web geçmişi, açılış sayfası, gizli sekme, şifre kaydetme, eklentiler olarak şekillenmiş ve hepsinde bu özellikler neredeyse bulunmaktadır. Listemizdeki bazı tarayıcı seçenekleri örnekleri ise şunlardır;

 • Google Chrome
 • Yandex
 • Mozilla Firefox
 • Opera
 • Vivaldi
 • Safari
 • Microsoft Edge

En İyi 10 Tarayıcı Tavsiyesi

İnternet tarayıcıları, mobil cihazlar tabletler ya da TV’ler üzerinden internet erişimimizi sağlayan web arayüzleridir. Hemen hemen hepimizin evinde internet kullanılmaya başlandı. Bu deneyim masaüstü bilgisayarlar ile başlamış olsa da artık internet erişimi olan tüm cihazlarda da internet tarayıcıları kullanmaktayız. Tarayıcılar World Wide Web ağı üzerindeki internet sayfaları ve seklemelerine ulaşımımıza yardımcı oluyor. Peki, bu sayfalar nedir derseniz sosyal medya platformları, bloglar, arama motorları, haber siteleri gibi günlük hayatta neredeyse hepimizin kullandığı sekmelerdir.

Kullanıcıların internet deneyimlerini kişiselleştirmek istemelerinin de sonucunda tarayıcı seçenekleri ek özelliklerle hayatımıza girmiştir. En iyi tarayıcı tavsiyeleri sorusuna ise tek cevap vermek mümkün değildir, çünkü her gün gelen güncellemelerle neredeyse hepsi öne çıkmaktadırlar. Kullanıcılar için farklı tasarım ve logolara sahip tarayıcıların özelliklerini inceleyip kendiniz için en iyi olan seçeneği kolayca bulabilirsiniz.

Google Chrome

google chrome

Hemen hemen hepimizin bildiği Chrome da en iyi tarayıcı tavsiyeleri listemizde elbette ki bulunmakta. Hızı ve kolay ulaşılabilir olmasıyla kullanıcılar tarafından fazlaca tercih edilmektedir. Google hesabınızla senkronize edebilir ve diğer cihazlarınızda hareketlerinize devam edebilirsiniz. Chrome Web Market üzerinden eklenen eklentiler sayesinde kullanıcıların işlerini kolaylaştırmak amaçlanmıştır. Tasarımı herkes tarafından kolayca anlaşılır ve kullanışlı olmasıyla da hepimiz için bir seçenek haline gelmiştir.

Mozilla Firefox

mozilla firefox

Windows, iOS, Android ve macOS işletim sistemleriyle uyumlu çalışabilen Mozilla Firefox, en iyi tarayıcı tavsiyeleri listemizde yerini almaktadır. İlk olarak 2002 yılında kullanıcılara sunulan tarayıcı, Mozilla Vakfı tarafından geliştirilmiştir. Açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısıdır. Kullanıcılar için gizliliğe önem veren özellikte geliştirilmiştir. Tarayıcının içindeki ek özellikler ve eklentilerle kişiselleştirilebilir olması da ayrı bir özelliğidir.

Yandex

yandex tarayıcı

İlk sürümü 2012 yılında ücretsiz yayınlanan, Rusya tabanlı bir tarayıcı olan Yandex Browser kullanıcılara çeviri, haritalar ve web güvenlik sertifikaları gibi eklentilerle farklı hizmetler de sunmaktadır. En iyi tarayıcı tavsiyeleri örneklerinden olan Yandex, Google Chrome’a rakip olmak için geliştirildiği de söylentiler arasındadır. Yandex kod olarak Chromium açık kaynak kod projesini kullanıyor. MacOs ve Microsoft Windows üzerinden kullanılabilen tarayıcı mobil cihazlar için de iOS ve Android işletim sistemlerine de uyumlu geliştirilmiştir.

Safari

safari

Sadece iOS işletim sistemleri için uyumlu olan Safari, bir hayli hızlı olmasıyla kullanıcılar için rahat bir deneyim yaşatmaktadır. Uyumlu olduğu diğer işletim sistemleri, MacOs, iPadOS’dur. Safari, Google hesapları arasındaki senkronizasyonu başarılı bir şekilde sağlamasıyla diğer cihazlarınızda açtığınız sekmeleri kolaylıkla cihazlar arasında aktarabiliyor. En iyi tarayıcı tavsiyeleri listesinde olan Safari, Apple’ın kullandığı optimizasyonu sayesinde pil tüketiminde de tasarruflu denilebilir.

Microsoft Edge

microsoft edge

Microsoft Edge 2016 yılında kullanıcılara sunulmuş bir tarayıcıdır. Yine en iyi tarayıcı tavsiyeleri listesinde olan Microsoft Edge daha önce kullanılan Microsoft Explorer’ın yerine kullanılmaya başlanmıştır. Bu tarayıcı üzerinden Windows işletim sisteminin bazı özellikleri rahatça kullanılabilmektedir. Tarayıcı ayrıca kullanıcılara Microsoft Store aracılığında eklenti marketi de sunuyor.

Opera

opera browser

1995 yılında Software tarafından geliştirilmiştir Opera tarayıcısı. Neredeyse en eski tarayıcılardan biridir. Kullanıcı sayısıyla Google Chrome’dan sonra ikinci sırada yer alır. Opera kişiselleştirilebilir olması ve kullanıcılara sunduğu eklentiler ve VPN hizmeti, istemeyen reklam engelleme gibi özelliklerle kullanıcılara rahat bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır. Opera browser Android ve iOS işletim sistemleri içeren cihazlar için de bir mobil tarayıcı geliştirmiştir. Vivaldi tarayıcısına bir de not aracı eklemesiyle en iyi tarayıcı tavsiyeleri arasına girmeyi başarmıştır.

Vivaldi

vivaldi browser

Kullanıcılara 2016 yılında sunulan Vivaldi, kullanıcı sayısının çokluğuyla listenin başlarında yer alır. Kurucusu Jon Stephen von Tetzchner’dir. Kullanıcılar için tarayıcının tasarımı kişiselleştirilebilir olmasıyla dikkat çekmektedir. En iyi tarayıcı tavsiyeleri listesindeki Vivaldi, Android, Microsoft Windows, iOS gibi işletim sistemlerine indirilebiliyor. Fare kısayolları gibi eklentileri diğer tarayıcılardan farklı olmasıyla öne çıkıyor.

Brave

brave browser

Özellikle son yılarda en iyi tarayıcı tavsiyeleri arasında Brave de yer almaktadır. Brendan Eich liderliğinde geliştirilen bir tarayıcı olarak kullanıcılara sunuluyor. Yine aynı isim Mozilla’nın kurucuları arasında da yer almakta. Reklam ve takipçi engelleme tarayıcının en bariz özellikleri arasındadır. Alt yapı sorunları yaşamaması bakımından da başarılı bir tarayıcı olarak adlandırılabilir.

Tor

tor browser

En iyi tarayıcı tavsiyeleri günümüzde farklı pek çok seçenek barındırır. Bunlardan birisi de tor web tarayıcısıdır. Sunduğu güvenlik ve gizlilik sunması bakımından kullanıcıların başlıca tercihlerinden birisidir. IP adresi, lokasyon ve tarayıcı bilgileri gizlenir. Bu şekilde internet deneyiminizi daha korunaklı hale getirebilirsiniz. Ancak internet hızının yavaş olması olumsuz özellikleri arasındadır.

Comodo Dragon

comodo browser

Choromium tabanlı bir web tarayıcısıdır. En iyi tarayıcı tavsiyeleri içerisinde yüksek güvenlik özelliklerine sahip olması dikkat çeker. Takip programları, çerezler engellenirken; uzantı ve eklentiler tarayıcı tarafından desteklenmektedir.

Sonuç

Farklı internet tarayıcıları seçeneklerini özellikleriyle birlikte anlatmaya çalıştık. Herkes için en iyi seçenek farklı olabilir. Gündelik yaşamınızda internet deneyiminizi kolaylaştırmayı hedefleyen tarayıcılar, tasarımları, ek özellikleriyle gerçekten de internet kullanımı için faydalı olmaktadırlar. Günümüzde telefonlarımızda dahi internet içerisinde birçok iş halletmemiz gerekebiliyor. Tarayıcınızın ek özellikleri işlerimizi olumlu yönde etkileyebilir. Ya da araştırma yaparken hızlı ve doğru kaynaklara ulaşmaya kısa sürede yardımcı olabilir.
Gizliliğe önem veren kullanıcılar için geliştirilen gizli sekme özelliği de önemli bir gelişme olmuş diyebiliriz. Şifre kaydetme ya da cihazlar arasında senkronize edilmesi ise bilgilerin kolayca kaybolmaması sayesinde önemli bir eklenti olmuştur. Tarayıcılar konusunda farklı tercihler kişiler tarafından yapılmakta bu yüzden en iyi ya da en özellikli tarayıcı şu demek biraz yanlış olabilir. Teknolojinin her gün gelişmesiyle yeni ve farklı tavsiyeler verilebilir. Öne çıkan özellikleriyle size en iyi tarayıcı tavsiyeleri listesi yapmaya çalıştık. Tarayıcınızı seçmeden önce cihazınıza uyumlu olup olmadığını ya da işlerinizi kolaylaştırabilecek eklentilere hangi tarayıcının sahip olduğu hakkında fikir sahibi olabilir ve öyle tercih yapabilirsiniz.

Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Haziran 14, 2021

  Sektörün en iyisi tartışmasız Google Chrome diğer tarayıcılardan sadece 3 yada 4 tanesi bu sıralamada yer bulabilir. Tarayıcının bir numara olması sadece kendine bağlı değil google arama motorunun da içinde barındırması en çok kullanılan arama motoru ve tarayıcı olmasını sağlıyor. Yani şunu bir bakın windows 10 içinde kurulu gelen edge bile sistemde hazır stabil kurulu iken kullanıcılar format sonrası ilk yaptığı şey Google Chrome kurmak oluyor. Monzilla belki 2. sıra için en iyi aday olacaktır. Bizim çocuklara bakıyoruz milli arama motoru çıkarıyoruz ve google firmasının alt yapısını kullanıyoruz. Yaaniii bu çok saçma değil mi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir