Ev Eşyaları

En İyi Yatak Tavsiyeleri

Uyku, sağlık açısından son derece önemlidir. Sağlıklı bir uyku, vücudun daha iyi dinlenmesini ve gün içinde daha enerjik hissetmesini sağlar. Ancak eskimiş ve yıpranmış yataklarda böyle bir uyku söz konusu değildir. Konforsuz ve rahatsız yataklar, bütün gününüzü mahveden bel, boyun ve sırt ağrılarına neden olabilir. Yanlış yatak seçiminden kaynaklanan konforsuz uyku, güne iyi başlamanızı ve kendinizi iyi hissetmenizi engeller. Bu nedenle yatak seçimi, günlük yaşam kalitesin açısından büyük önem taşır. Peki en kaliteli, rahat ve uygun yatak hangisi? Sizler için bu yazımızda en fazla tercih edilen ve kullanıcısına büyük konfor sunan yatakları inceledik.

Yatak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak seçimi kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişiler sert yatak tercih ederken, bazıları için yumuşak yataklar vazgeçilmezdir. Fakat bilimsel olarak seçtiğiniz yatağın ne çok sert ne de çok yumuşak olmaması, ikisinin arasında bir yerde olması gerekir. Çünkü yumuşak yataklarda vücut yatağa gömülürken anatomik sıkıntılara yol açabilir. Sert yataklarda ise bel fıtığı gibi hastalık oluşma riski yüksek olur. Ayrıca sert yataklar omurgada sıkışmaya ve kalça, omuz bölgelerinde aşırı ağrıya da neden olur. Bu nedenle yatak seçiminde dikkat edilmesi gereken etmenler vardır.

  • Seçilen yatağın kullanıcının boy ve kilosu gözetilerek tercih edilmesi gerekir.
  • Yatak sertliğinin orta-sert, orta-yumuşak olması önerilir.
  • Doğal malzemelerden üretilen yataklar sağlık açısından zararsızdır.
  • Sentetik malzeme içermeyen organik ürünler nefes alan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bu yataklarda mantar, bakteri ve mikrop kaynaklı sorunlar ya da koku problemi gözlenmez.
  • Sünger, viskoelatik ve lateks içerikli yataklar bakteri oluşumunu engeller.
  • Yaz ve kış mevsimler özelliklerini karşılayan, çift taraflı yataklar farklı sıcaklıklarda bile uyku kalitesinden ödün verilmemesini sağlar.

En İyi 10 Yatak Tavsiyesi

Günümüzde pek çok yatak modeli ve markasının bulunması, yeni yatak almak isteyenlerin kafasını karıştırmaktadır. Piyasadaki yatak çeşitliliği bazı müşterilerin uygun ürünleri bulmasını zorlaştırır. Sizler için pek çok kişinin tercih ettiği, kullanıcı onayını almış en kaliteli ve rahat 10 yatak modelini, detaylı şekilde inceledik.

Yataş Premier 500 DHT Yaylı Yatak

yataş premier en iyi yatak

Yataş DHT yay teknolojisi, konforlu ve uzun ömürlü bir kullanım sağlıyor. Yazlık kısmındaki nemlendirici özelliğiyle serinletici ve ter önleyici etkisi olan yatağın, kışlık tarafında sıcaklık dengeleyici bir teknoloji bulunuyor. Bu sayede yaz-kış kullanım rahatlığı sunuyor. Sanitized özelliğiyle kötü kokuların, bakteri ve mantarların oluşumunu önleyen yatak, aynı zamanda vücut yapısını destekleyen bir sünger yapısına sahip. 30 cm yükseklikteki bu premium yatak; sırt ağrılarına son verme, kolay ve rahat kullanım sunma gibi özellikleriyle kullanıcıdan beğeni toplamış durumda.

Yataş Multi Tam Ortopedik DHT Yaylı Yatak

yataş bedding en iyi yatak

Yine Yataş’ın DHT teknolojisiyle gelen bu yatak da uzun ömürlü ve güçlü bir yapıya sahip. Kenarlarında ve iç kısmındaki destek süngerleriyle omurgaya tam destek sağlıyor. Mevcut
Sanitized özelliğiyle bakteri, mantar oluşumunu ve kötü kokuları engelliyor. Böylece son derece rahat bir uyku deneyimi sağlıyor. 23 cmlik ideal yüksekliğiyle dikkat çeken yatak, yaz kış çift taraflı kullanım sunuyor.

Minar Safir Full Ortopedik Yaylı Yatak

minar safir en iyi yatak

26 cm kalınlığındaki full ortopedik yatak, boneli yay sistemiyle oldukça güçlü bir yapıya sahip. Özel pedleri bulunan yatak; örme kumaşı ve rulo süngeriyle dikkat çekiyor. Esneme payının yüksek olması kullanım rahatlığı sağlarken, yataktaki kuş tüyü ekstra konfor sunuyor. Yatak yüzüne eşit olarak dağıtılmış yüksek yoğunluklu sünger, vücut ağırlığını en iyi şekilde dengeliyor ve ağrı oluşumunu önlüyor. İçindeki hava kapsülleriyle nefes alan yatak, bu sayede bakteri ve mantar oluşumunu da engelliyor.

Derman Aloe Vera Kumaşlı Mobpazar Ortopedik Yaylı Yatak

mobpazar yatak

Bu yatağın en önemli özelliklerinden biri aloe vera kumaşa sahip olması. Bunun yanı sıra özel tasarlanmış bonnel spring teknolojisi ile de dikkat çekiyor. Bu özellik, vücut ağırlığının tüm yatağa dengeli bir şekilde yayılmasını sağlıyor. Aloe vera kumaş nefes alması nedeniyle cilt sağlığını koruyor.

Bellona Ecoplus Özel Ölçü Yatak

bellona en iyi yatak

Yatağın içeriğindeki bonel yay sistemi, yatak yüzeyinin elastiklik oranını artırarak ağırlık kaynaklı çökmeleri engelliyor. Böylece tam destekli bir taşıma sağlıyor. Kenar kısımlardaki havuzlama sistemi de çökmelere karşı destek niteliğinde olan bu yatak, yaz ve kış olmak üzere iki farklı kullanıma sahip. 18 cm yüksekliği ve güçlü yapısıyla öne çıkan yatak, uzun yıllar konforlu bir kullanım sunuyor. Bel fıtığı hastalarına sıklıkla öneriliyor.

US. Sleeping Natural Visco Ultra Ortopedik Yaylı Yatak

us sleeping en iyi yatak

Visco yatak kategorisinde uygun fiyatlı ürünlerden olan yatak, hafızalı sünger teknolojisine sahip. Yaylı yataklara kıyasla daha ergonomik bir yapıda olan yatak bu özellikleriyle oldukça rahat bir uyku deneyimi sağlıyor. 6 cm yükseliğindeki visco katmanı dahil toplam 10 farklı katmandan oluşan yatak, ne çok yumuşak ne çok sert bir yapıda. 10 üzerinden 7. seviye visco teknolojisine sahip olan bu yatak, omurga ve vücudun düzeninş koruyor ve rahat bir uyku sunuyor. Ürün kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerden biri, açtıktan belirli bir sonra tam formuna gelmesi. Rulo halinde teslim edilen yatak, ancak 72 saat sonunda tam formuna ulaşıyor. Bu nedenle de kullanıcıların yeterli süre bekledikten sonra yatağı kullanmaları öneriliyor.

Mobser Aloe Vera Visco Yatak

aleo vera yatak

Yatak aloe vera kumaşıyla, cildin uyku sırasında kendini yenilemesini ve nefes almasını sağlıyor. Ayrıca ciltteki yara, yanık gibi deformasyonlara ve yaşlanmaya karşı da iyileştirici etkisi bulunuyor. Nemlendirici etkisiyle cildi rahatlatırken, visco katmanıyla maksimum bir uyku konforu sağlıyor. Anti bakteriyel özelliğiyle bakteri oluşumunu da önlüyor.

İşbir Viscoflex 21cm ve 17cm Visco Yatak

işbir viscoflex yatak

Alt kısmında 5 cm kuş tüyü sünger, üst kısmında ise 9 cm taşıyıcı sünger bulunan bu yatak, nefes alan ipliklerden oluşuyor. Böylece kötü koku, mantar ve küf oluşumunun önüne geçiyor. Yıkanabilir kılıfıyla temizlik rahatlığı sunarken, içeriğindeki elyafla sağlıklı kan dolaşımı sağlıyor. 21 cmlik hafızalı kumaşıyla vücut ağırlığını dengeliyor ve rahat bir uyku sunuyor.

21 cmlik visco yatağa göre biraz daha düşük özelliklere sahip olan diğer modelde, 17 cm kalınlığında visco katmanı bulunuyor. Isıya ve basınca duyarlı katmanı ve antibakteriyel özellikleriyle dikkat çekiyor. Fiyat olarak diğer modele göre daha uygun bir alternatif sunuyor.

Yataş Ultimate Support Visco Yatak

yataş yatak

Hafızalı elastik visco katmanına sahip bu yatak, açık hücre teknolojisiyle konforlu bir uyku sağlıyor. Visco katmandaki dizilim, yatağın bütün noktalarında ağırlığı eşit seviyede dengeliyor ve çökmeleri engelliyor. Böylece ağrılarında önüne geçiyor. Kumaştaki özel teknolojisiyle nem ve sıcaklığı koruyor.

Sonuç

Hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz yataklar, sağlıklı bir forma ve yaşama sahip olmak için son derece önemli elemanlardır. Bu nedenle yatak seçiminin doğru yapılması gerekir. Sizler için derlediğimiz rahat ve konforlu yatak alternatiflerinden birini seçerek, siz de sağlıklı ve konforlu bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz. Günlük yaşamda daha enerjik ve sağlıklı olmak için, kesintisiz uyuyacağınız bu modelleri inceleyebilirsiniz.

Selcen Koçak

TavsiyeList.com ürün inceleme editörü. Özellikle ev eşyaları konusunda oldukça titiz davranarak ürünleri inceleyip size öneriyorum. İstanbul Ticaret Üniversitesi / Pazarlama mezunu.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Alovera vizco yatağı çok merak ediyorum. Benim evimde yataş yatak var ve üzerinde 5 cm kalınlığında çıkarılabilir ve yıkanabilir bir katman var. Bu sayede yatağa bir şey dökülürse veya toz kir gibi durumlarda alt katmana geçmeden çıkarıp yıkayabiliyorsunuz. Rahatlık konusuna gelince artık yatak satan firmalar bu işi çözdü hangi markayı alırsanız alın yaylı ve ergonomik yatakların konforu hepsinde aynı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu