1. Anasayfa
  2. Anne/Bebek

En İyi Bebek Deterjanı Tavsiyeleri, Önerileri ve Markaları 2024

En İyi Bebek Çamaşır Deterjanları Test Edildi ve İncelendi. Bebekler için güvenli olan bu deterjanlar, sert kimyasallar veya alerjenler olmadan kiri temizler.

En İyi Bebek Deterjanı Tavsiyeleri, Önerileri ve Markaları 2024

Bebekler çok hassas bir ciltle doğarlar. Cilt bariyerleri ancak 2 yaşına geldiklerinde yetişkinlerinkine benzemeye başlar. Boya ve kokusuz, hipoalerjenik bir çamaşır deterjanı kullanmak, bebeğinizin cildini tahrişten ve sert kimyasallara maruz kalmaktan korumaya yardımcı olabilir.

Bebeklerin dağınık yiyiciler oldukları ve ara sıra kustukları bilindiğinden, deterjanın lekeleri ne kadar etkili çıkardığını da düşünmelisiniz. Bazı deterjanlar, çikolata veya makarna sosu gibi belirli türdeki lekeleri doğal olarak gideren doğal enzimler (diğer bir deyişle iyi bakteriler) içerir. Ayrıca bir deterjanın bebeğin kıyafetlerini yumuşak tutup tutmadığını ve ne kadar pahalı olduğunu da düşünebilirsiniz.

En iyi bebek deterjanı, yumuşak ve tatlı bir kokudan daha fazlasını ifade eder. En önemlisi, deterjanın sadece mama, yiyecek ve kaka lekelerini temizlemekle kalmayıp aynı zamanda tahriş edici maddeler içermemesidir. Özellikle en hassas cilde sahip bebekler için kumaşları yumuşak bırakmalıdır.

Piyasada çok fazla miktarda çamaşır deterjanı var gibi görünse de, özellikle bebekler için üretilmiş olanı seçmek önemlidir. Bu ürünler, bebeklerin ciltlerini tahriş edebilecek potansiyel maddeler olmadan formüle edilmiştir ve bebeklerin oluşturduğu leke türlerini gidermek için üretilmiştir.

Bu içeriğimizde en iyi bebek detarjanı markalarını kapsamlı olarak araştırdık ve en iyi bebek deterjanı tavsiye listesi hazırladık. Listemizdeki bu bebek çamaşır deterjanları dikkate alınması gereken en iyi 8 bebek çamaşır deterjanıdır. Yenidoğan kontrol listenize en az bir tane eklediğinizden emin olun!

En İyi Bebek Deterjanı Tavsiyeleri

İşte test ettiğimiz en iyi 8 bebek çamaşır deterjanı ve ardından çeşitli seçeneklerin derinlemesine incelemeleri.

1. Minoris Baby Organik Bebek Çamaşır Deterjanı

Hepsiburada Fiyatını Gör!

En iyi bebek deterjanı tavsiye listemizin ilk sırasında EcoCert Organik Sertifikalı içerikten oluşan ‘’Minoris Baby Organik Antialerjik Bebek Çamaşır Deterjanı’’ yer alıyor.

Piyasada pek çok doğal ve bitki bazlı deterjan var, ancak çok azı organik sertifikalıdır. Bu yüzden eğer bu konuda ısrarcıysanız Minoris Baby Konsantre Çamaşır Deterjanı sizin için en iyi seçenek olabilir.

%93,28 Doğal içeriklerle formüle edilen bu deterjan, bebeğinizin kıyafetlerini temiz yanı sıra cildinin tahriş ve alerjiden korunmasını da sağlar. Kalan %6,72 lik kısım da ise bor minerali, karbonat, limon tuzu, sitrat tuzu bulunur. Sitrat tuzu hazır gıdalarda da kullanılmaktadır.  Biyolojik olarak parçalanabilir, hipoalerjeniktir ve sert kimyasallar veya kokular içermez, bu da onu hassas ciltli bebekler için güvenli kılar.

Minoris ile kumaşta zararlı kalıntıların kalmasından endişe etmeden küçük çocuğunuzun en iyi kıyafetleri giydiğinden emin olabilirsiniz. Ürün 1lt olmak üzere konsantre edilmiş olarak satılır ve ortalama 50 yıkama yapılabilir. Güncel fiyatını ve yorumlarını fotoğrafın altındaki Hepsiburada bağlantısından görebilirsiniz.

2. Baby’s Green Organik Kokusuz Çamaşır Deterjanı

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Listemizin 2.srasında Eco Garantie ve The Vegan Society Organik Sertifikalarına sahip, bitkisel içerikle üretilmiş ‘’Baby’s Green Organik Kokusuz Çamaşır Deterjanı’’ yer alıyor. Baby’s Green  bir Yeşil Anne markası ve bu marka tam bir bebek dostu ev temizlik ürünleri serisi üretiyor. Doğal ve organik bileşenlerle özel olarak formüle edilen bu deterjan, hassas bebek cildine zarar verebilecek sert kimyasalları dışarıda bırakırken zorlu lekelerle de başa çıkabilir.

Koku ve boya içermiyor. İçeriğinde Hindistan cevizi yağı ve nişastadan elde edilen bitkisel hammaddeler bulunmaktadır. SLES, Fosfat, Klor, Amonyak gibi zararlı maddeler içermez. Konsantre olarak üretilmiştir ve ortalama 40 yıkama yapabilirsiniz.

3. Siveno Baby Doğal Çamaşır Sabunu

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Fosfat, sentetik koku, phenoxyethanol, SLS/SLES, klor, amonyak, paraben ve boya içermeyen formülü ile listemizin 3.sırasında ‘’Siveno Baby Doğal Çamaşır Sabunu’’ bulunuyor.

Siveno Baby Doğal Çamaşır Sabunu, bebeklerin kıyafetlerinde nazik ama etkili bir temizlik sağlamak üzere tasarlanmıştır. İçeriğinde hindistan cevizi yağı ve karbonat içeriği kullanlmıştır. Soğuk ve sıcak olmak üzere tüm yıkamalara uygundur. Konsantre olarak üretilmiştir ve 1500 ml olan boyutuyla maksimum 25 yıkama yapılabilir.

4. Green Clean Baby Bitkisel Çamaşır Detarjanı

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Bitkisel ve doğal hammaddelerle üretilmiş diğer bir bebek deterjanımız ise ”Green Clean Baby Bitkisel Çamaşır Detarjanı’dır. GDO, Paraben, Klor, SLES, SLS, Sentetik Parfüm, Fosfat ve Petrokimyasal türevler gibi zararlı kimyasallar kesinlikle içermez! Kaliteli malzemeleriyle çocukları için en iyisini isteyen ebeveynler için iyi bir seçimdir. 1000 ml olan boyutuyla maksimum 20 yıkama yapılabilir.

5. Incia Doğal Bebek Çamaşır Sabunu

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Hassas ciltli ve alerjik kişilerin kullanımı için uygun olan ‘’Incia Doğal Bebek Çamaşır Sabunu’’nun içeriğinde Hindistan Cevizi Yağı, çamaşır sodası, limon tozu ve Gliserin bulunur ve tamamen doğal sabundur.

Çamaşrıların yıkandıktan sonra yumuşacık olması için  Gliserin kullanılmıştır.  Ayrıca Sülfat, Fosfat, Amonyak, Sls, Sles, Paraben, Boyalar, Sentetik Kokular içermez. 750 ml boyutuyla yaklaşık 22-23 yıkama yapılabilir.

6. Baby Me Sıvı Bebek Çamaşır Deterjanı

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Baby me bir ebebek markasıdır. Baby Me bebek Sıvı Çamaşır Deterjanı, bebek kıyafetlerini temiz ve tahriş edici maddelerden uzak tutmak için en iyi çamaşır deterjanlarından biridir.  Hipoalerjenik formülü, yeni doğan bebekli ailelere yumuşak, güvenli bir yıkama deneyimi sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Klor, Paraben, GDO, Fosfsat, Amonyak, Boyar madde, SLS ve SLES içermez. 1500 ml boyutuyla 20 yıkamaya kadar kullanılabilir.

7. Granül Sabunlar (Dalan – Dalin – Duru)

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Etkili, cilt dostu bebek deterjanlarının çok pahalı olması gerekmez ve bu granül sabunlar  bunu kanıtlıyor. Granül sabunlar genelde benzer özelliktedir. %100 bitkisel kaynaklı yağlardan elde edilen sabun bazı kullanılarak üretilmiştıirler. Klor, parfüm, paraben, SLS, SLES gibi kimyasallar içermiyor. Leke çıkarma gücü diğer deterjanlara göre biraz daha geridedir. Uygun fiyatlı ve %100 bitkisel olması nedeniyle oldukça kullanışlıdır. Yoğun lekeli çamaşırlarınız için önerdiğimiz başka bir ürün kullanabilir, bu ürünleri ise günlük yıkamalar için tercih edebilirsiniz.

Bebek Deterjanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

“Hipoalerjik”, “dermatolog tarafından test edilmiş” ve “çocuk doktorları tarafından tavsiye edilmiştir” gibi bazı genel iddialar bilimsel olarak tanımlanmamıştır veya tek tip değildir, dolayısıyla bunların her bir ürün için tam olarak ne anlama geldiğini bilmek zordur. Bunun yerine, etikette aramanızı önerdiğimiz şey:

✔️ Malzemeler: Gerçekten kontrol etmek istediğiniz şey, potansiyel olarak tahriş edici bileşenlerin formülde olmamasıdır. Buna parabenler, koruyucular, sülfatlar, boyalar ve optik beyazlatıcılar dahildir. En şeffaf markalar, formülün içermediği şeyleri etikette listeler. Etkili temizlik ve leke çıkarma için içerik listesinde proteaz, amilaz ve mannanaz gibi enzimleri arayın.

✔️ Koku: Bu iki yoldan biriyle olabilir. Bebek kokusundan hoşlanıyorsanız ve çocuğunuz buna duyarlı değilse, sevdiğiniz kokuya sahip bir deterjan seçin. Esansiyel yağlardan yapılan kokular, sentetik maddelerden yapılanlara göre daha doğal kokulu olabilir ancak daha az tahriş edici olmayabilir. Koku bir sorunsa, ilave kokusu veya parfümü olmayan bir deterjan seçin. Kokusuz, hiçbir koku veya koku maskeleyici bileşenin eklenmediği anlamına gelir.

✔️Sertifikalar: Ecocert, Cosmos Organic ve Vegan Society gibi amblemler, formüllerin insan ve çevre güvenliği açısından gözden geçirildiğini ve daha az tahriş edici veya daha sürdürülebilir bileşenlerin kullanıldığını garanti eder.

Bebek Çamaşır Deterjanı Nasıl Seçilir?

Hipoalerjenik: Çamaşır deterjanındaki kimyasallar, boyalar ve katkı maddeleri hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kontakt dermatiti tetikleyebilir. Bu, döküntü, kaşıntı, engebeli cilt, hassasiyet, şişme, yanma hissi, sızıntı ve/veya kabuklu kabarcıklar ve çok kuru ve çatlayan cilt (egzama) gibi semptomları içerebilir.

“Hipoalerjenik” olduğu iddia edilen çamaşır deterjanları, temizleyiciyi bilinen birçok alerji tahriş edici maddeyi içermeden formüle etme çabasına işaret etmektedir. Bu harika; ancak bunun, deterjanın alerjiye dayanıklı olduğu anlamına gelmediğini aklınızda bulundurmalısınız.

Deterjanın bebeğinizde kızarıklığa neden olup olmadığını değerlendirirken sağlık uzmanları şunu tavsiye ediyor: “Bebeğiniz veya küçük çocuğunuzda kızarıklık benzeri belirtiler görülüyorsa, vücudunun hangi bölgelerinin yeni yıkanmış giysilere dokunmadığını düşünün. Tipik olarak bu, yüz veya kafa ve bebek bezlerinin altındaki alan olacaktır. Bu bölgeler tahrişten arınmışsa döküntü deterjanınızdan kaynaklanıyor olabilir.

Dermatolog Tarafından Test Edildi: “Hipoalerjenik” pazarlamaya benzer şekilde, bu etiketin de tam olarak söylediği şey olduğunu anlamalısınız. Ürün bir dermatolog (cilt sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir doktor) tarafından test edilmiştir. Bu listedeki ürünlerden bazıları “Çocuk Doktoru Onaylı” etiketiyle birlikte bu etiketi taşıyor. Bunlar, ürün üreticilerinin gereken özeni gösterdiğinin mükemmel göstergeleridir; ancak tüm çocuklar farklı olduğundan, farklı deterjanlara karşı farklı tepkiler ve tepkiler beklemelisiniz; özellikle de bebeğinizin belirli hassasiyetleri varsa.

Bebek Çamaşır Deterjanı Seçerken Kaçınılması Gerekenler

Koku/Koku: Kokularla ilgili en büyük endişe, aslında ne oldukları hakkında hiçbir fikrimizin olmamasıdır. “İçindekiler listesindeki “koku” terimi, ürünün sınırlı güvenlik verileri bulunan düzinelerce maddeden oluşabilen kimyasal bir kokteyl içerdiği anlamına gelir.” Kokular tescilli olabildiği için şirketlerin tüm içerik maddelerini listelemelerine gerek yoktur, bu da tüketiciyi olası tahriş edici maddeler ve alerjenler açısından risk altında bırakır. Özellikle bebek kıyafetlerinin yıkanması için “Kokusuz” veya “Serbest & Berrak” ve benzeri ürünleri şiddetle tavsiye ediyoruz.

Boyalar: İhtiyaç söz konusu olduğunda, boyalar aslında temizleyicilerin en güçlü gücü değildir; peki neden oradalar? Tipik suçlu, sararmaya karşı koymak için mevcut olan mavi bir boyadır, ancak deterjan boyalarıyla ilişkili birçok tahriş edici madde, alerji ve diğer sağlık tehlikeleri vardır ve bu nedenle, giysileri gerçekten temizleyecek boyasız bir deterjan öneriyoruz.

Sert Kimyasallar: Bazı deterjanlar daha güvenli, daha yumuşak temizleyiciler oluşturmak için formülasyonlarda “sert kimyasalların” kullanılmasından kaçınacaktır. Bu “alışılmış suçlular” listesi medyada ve alternatif temizleme seçeneklerini desteklemeye yönelik doğal çabalarda sıklıkla zikredilmektedir: optik beyazlatıcılar, enzim stabilizatörleri ve parabenler.

Optik Parlatıcılar: Bu, kumaşların daha parlak görünmesini sağlamak için kullanılabilecek bir dizi farklı kimyasal anlamına gelir. “[Optik parlatıcı] çamaşır makinesinde giysileri kaplıyor ve durulamadan sonra bile kumaşa yapışıyor.” Bazı parlatıcılar ciltte tahrişe neden olabilir ve bu nedenle, kimyasalın kumaş üzerinde kalması ve kesinlikle ciltle temas etmesi amaçlandığı için bunlardan kaçınılması en iyisidir.

Enzim Stabilizatörleri: “Temizlik ürünlerinde kullanılan enzimler mükemmel bir güvenlik profiline sahiptir ve insanlarda olumsuz tepkilere neden olma yetenekleri çok azdır.” Bu proteinler, yıkama sırasında giysilerin parçalanmasına ve kirin giysilerden çıkarılmasına yardımcı olur. Enzimlerin kendileri akut bir tehlike oluşturmazken, borik asit gibi enzim stabilizatörleri oldukça toksik olabilir. Bu nedenle bu katkı maddelerine dikkat edin.

Parabenler: Bu kimyasallar kozmetik ve temizleyicilerde koruyucu olarak kullanılır. İçerik listesini ararken parabenlerin en yaygın olanları da dahil olmak üzere ön eklerle listelendiğini fark edebilirsiniz: metilparaben, propilparaben ve bütilparaben.

Sorularınız olursa hemen aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsniz.

Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

Hüseyin, uzun süredir tavsiyelist.com sitesinin şef editörlüğünü yapmaktadır. İşletme mezunu olan ve finans alanında meslek hayatına devam eden Hüseyin, Finans, Elektronik, Donanım, Sosyal Medya ve En iyiler kategorilerimizin içeriklerini üretmektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir