1. Anasayfa
 2. Anne/Bebek

En Sağlıklı Suluk Markası – Akıtmayan Suluk Tavsiyesi (Okul/Kreş) 2024

En Sağlıklı Suluk Markası – Akıtmayan Suluk Tavsiyesi (Okul/Kreş) 2024

Çocuklarımızın kreş ve okul döneminde sağlıklı, kaliteli ve BPA içermeyen bir suluğa sahip olması oldukça önemlidir. Çocuklarınızın okulda, öğle yemeğinde veya spor yaparken yeterince su içmesini sağlamak hayati önem taşır; bu nedenle çocuğunuz için bütçenizi sarsmayacak kaliteli, sağlıklı, dayanıklı ve  yeniden kullanılabilir bir suluğa yatırım yapmak önemlidir.

Peki suluk seçmek kolay mı? Bizce değil! Sizde, bu sayfada olduğunuza göre sizce de kolay değil. Çünkü  suluk seçerken bir çok kriteri dikkate almalısınız. İçecekleri en uzun süre soğuk tutan suluk, taşıyamayacak kadar büyük veya ağırsa çocuğunuz için en iyi suluk olmayabilir. Temizlemesi çok karmaşıksa veya zaman alıyorsa, en sızdırmaz suluk bile aileniz için işe yaramayabilir. Ayrıca dikkate almanız gereken fiyat ve dayanıklılık da var. Biz bunların hepsini kapsamlı olarak araştırdık. Küçük çocuğunuz için mükemmel suluğu seçmenize yardımcı olacak harika önerilerimiz var.

Not: Bu içeriği 5 yaşında bir çok sahibi olarak tamamen kişisel deneyimlerimi göz onunda bulundurarak oluşturuyorum. 5 Yaşa kadar bir çok suluk test ettik, memnun olup, olmadığımız bir çok suluk oldu. Kiminin akıtmasından şikayetçi olduk, kiminin pipetinin ısırılıp kopmasından. Bazı suluklarımızı tavsiye üzerine aldık, bazılarını ise kapsamlı araştırma yaparak. Bu nedenle burada tavsiye ettiğimiz/edeceğimiz ürünlerle ilgili amacımız, en iyi ürünleri satın almanıza ve sahip olduklarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmaktır.

Bu içeriğimizde en iyi suluk markası/en sağlıklı suluk markası listesi oluşturduk ve kreş için suluk tavsiyesi ve okul için suluk tavsiyesi arayanlar için kapsamlı bir içerik hazırladık. Sadece akıtmayan suluk tavsiyesinde bulunmaya özen gösterdik.

Suluk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Suluk alırken dikkat etmeniz gereken önemli durumlar vardır. Özellikle sağlık konusunda. Sonrasında ise size dert tasa çıkarmayacak, bütçenizi sarsmayacak suluklar. Şimdi bu durumlara bakalım.

1. Malzeme

Suluk seçerken ne tür malzemeden yapıldığı oldukça önemlidir. Piayasadaki ürünlerin çoğu plastik veya çeliktir. Cam olanlarda vardır fakat çocuklarımız için güvenli değildir. Biz sadece plastik ve çelik suluklara değineceğiz.

Plastik suluklar:  Daha hafiftir ve genellikle daha ucuzdur. Ayrıca bütçeniz kısıtlıysa mükemmeldir. Bunlar genellikle en ucuz seçenektir, bu da onları okula, spora ya da sıklıkla eşyalarını kaybeden çocuklar için popüler bir seçim haline getirir. Eğer plastik suluk almayı düşünüyorsanız BPA ve ftalat içermeyen suluklara özellikle dikkat etmeli ve makineye koymadan önce bulaşık makinesinde yıkanabilir olup olmadıklarını kontrol etmelisiniz.

Çelik suluklar: Daha fazla dayanıklılık için ve plastikten kaçınıyorsanız çelik sulukları düşünmelisiniz. Çelik suluklar oldukça sağlıklı, dayanıklı ve kullanışlıdır. Soğuk tutma özellikli olanları özellikle yaz mevsimde mükemmeldir. Çelik sulukların yapımında genellikle kullanılan paslanmaz çelik toksik değildir ve temiz tutulması daha kolaydır. Bulaşık makinesinde yıkanabilirler ve düşmelere karşı plastic suluklara göre oldukça dayanıklıdırlar.

2.Sızıntı (Akıtmayan Suluk)

Sanırım bir çok kişi suluk ararken ‘’akıtmayan suluk tavsiyesi’’ şeklinde arama yapıyor. Bende suluk araştırması yaparken birçok yorumcunun kapakların sızdırmasından şikayetçi olduğunu fark ettim.

Bir çocuk suluğu, düzgün bir şekilde monte edildiğinde ve kapatıldığında %99 oranında sızdırmaz olmalı. Bir üreticinin şişesini “sızdırmaz” olarak adlandırması, her şey düzgün bir şekilde kapatıldığında bebek çantasına veya sırt çantasına sızmaması gerektiği anlamına gelir. Katlanır ağızlığı olan herhangi bir suluk, katlandıktan sonra pipette veya ağızlıkta kalan su bazen daha sonra damlayabilir.

3. Kapak tasarımı

Kapak tasarımı neden önemli olsun ki diyebilirsiniz ama oldukça önemli bir konudur. Çevremde çok yanlış suluk seçimleri görüyorum. Alacağınız suluğun ağız/pipet kısmının kapalı olması gerekir. Yani pipet başı bir kapağın altında olmalıdır.

Örneğin aşağıdaki görselde 1.sıradaki Stanley çelik termos  oldukça kaliteli bir ürünüdür. Bu ürünü okul için kullananlar var fakat bu çocuk kullanıma uygun termos değildir. Pipet kısmı sürekli el ile temas eder ve kapandığında bile dış çevre ile temas halindedir ve bu durumda kir ve mikroplara karşı çocuklarımızı savunmasız hale getirir. Diğer 2. ve 3. sulukların birinin pipeti üzerinde kapağı vardır (bknz: mavi pipet-turuncu kapak),  diğeri ise tamamen kapanan bir kapak bulundurur. Bu ikisi de uygundur. 

4. Kullanım Kolaylığı ve Kapasite

Çocuğunuzun kolayca açıp kapatabileceği, taşıyabileceği bir suluk tercih etmelisiniz. Çocuklar için suluk seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri suluğun boyutu ve kapasitesidir. Çocuğunuzun ne kadar suya ihtiyaç duyacağına, hangi boyutta ve ağırlıkta şişeyi idare edebileceğine ve bunun öğle yemeği veya okul çantasına sığıp sığmayacağına karar vermeniz gerekecektir.

Açıkçası, çocuk ne kadar büyükse, o kadar büyük suluğu idare edebilecektir. Küçük çocuklar sadece ellerini hareket ettirebilmek için daha küçük suluklara ihtiyaç duymakla kalmaz, aynı zamanda çok ağır olan suluklarla da baş edemezler.

Eğer çelik termos alacaksanız, kullanıldığı hammaddeden dolayı bir ağırlığı olacak ve su da doldurduğunuzda ağırlığı artacak. Bu nedenle özellikle 3-6 yaş arası 335-450 ml kapasiteli bir suluk daha uygun olabilir. Çocuğunuz 6 yaşından büyükse 400 ml ve üstü daha uygun olacaktır.

5. Yalıtım / Soğuk Tutma Süresi

Birçok suluk üreticisi, çocuğunuzun içeceklerini daha uzun süre soğuk tutabilecek yalıtımlı suluklar sunmaktadır. Aslında sıcakta tutarlar fakat pipetli kullanımda sıcak su tavsiye edilmemektedir.  Bu özellik suluktan suluğa farklılık gösterse de yazın çocuğunuzun suyunu soğuk tutmak hoş bir özellik olabilir. Yalıtımlı sulukların çoğu çelikten yapılmıştır ve genellikle yalıtımsız suluklara göre daha pahalıdırlar. İhtiyacınız olup olmamasına göre seçim yapabilirsiniz. Suluk tavsiye listemizde her iki modelde bulunuyor.

6. Taşınabirlik

Suluklar, çocuklarınızın dışarıdayken susuz kalmamasını sağlamakla ilgilidir, bu nedenle taşınabilirlik, dikkate alınması gereken hayati bir özelliktir. Taşınabilirliğe ve kavramaya yardımcı olmak için, çocuğunuzun suluğu kendi başına tutmasına yardımcı olacak ve taşımayı kolaylaştıracak kavrama çıkıntılı bir suluk seçmeyi düşünebilirsiniz.

Göz önünde bulundurulması gereken diğer özellikler arasında, şişeyi çocuğunuzun çantasına tutturmaya yardımcı olacak kayışlar veya tutma aparatı olabilir.

7. Dayanıklılık

Çocuklar çoğu şeye, özellikle de suluklara karşı hassastır, bu yüzden sert zeminlere ve hatta daha sert kaldırımlara sık sık düşmeye dayanabilecek ürünler bakmalısınız. Ayrıca çocukların çiğneyerek zarar vermeyeceği pipetlerde önemldir. Bu konuda yedek parça sunan markaları daha ön planda tutun.

8. Bakım ve Temizlik

Bakım ve temizlik suluk seçiminde oldukça önemlidir. Çünkü ister plastik suluk alın, ister çelik suluk, her kullanımdan sonra temizlemelisniz. Bu nedenle bulaşık makinesinde yıkanabilen suluklar her zaman 1 adım önde olacaktır. Ayrıca çıkarılması ve temizlenmesi kolay parçalara sahip suluklar da önceliğimiz olacaktır.

9. Fiyat

Çocuklar eşyalarını kaybetme yada düşürüp kırma eğiliminde olduğundan, değiştirilmesi çok pahalı olmayacak fiyat/performans diyebileceğimiz suluk tercih etmeniz bütçeniz için faydalı olacaktır. Buraya kadar tamamsa en iyi, en kaliteli, en sağlıklı suluk markası tavsiye listemize geçebiliriz.

En Sağlıklı Suluk Markası Tavsiyeleri

Artık çocuklara yönelik sulukların sunduğu bazı özellikleri düşünme fırsatınız olduğuna göre, size önerdiğimiz harika suluklardan bazılarını göstereceğim. Çocuğunuz için en iyi suluğu bulma arayışınızda okul yada kreş için suluk tavsiye listemizi faydalı bulacağınızı umuyoruz!

1. Vagonlife Pipetli Paslanmaz Çelik Termos

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: Paslanmaz Çelik (316)
 • Yalıtım Özelliği: 6 saat soğuk tutma (Pipetli çelik termoslarda sıcak sıvı tüketimi ÖNERİLMEZ.)
 • Kapak tasarımı: Pipetli
 • Tutma Kolu: Var
 • Kapasite: 350 ml.
 • Ağırlık: 270 gr.

En sağlıklı suluk markası tavsiye listemizin 1.sırasında Vagonlife paslanmaz çelik termos bulunuyor. Kalitesine ve özelliklerine göre tam bir fiyat/performans ürünü. Markayı tanımayanlar için bir altta tavsiye edeceğim çok tanınan Shamobo suluğun üreticisi ile bu suluğun üreticisi aynı kişi. Shamobo markası da Vagonlife’a aittir.

Suluk 316 paslanmaz çelik kodu ile geliyor. Çift çeperli kaplama olduğu için soğuk tutma özelliği de mevcut. Soğuk su içmeyi seven bir çocuğunuz varsa, 6 saate yakın suyu soğuk tutuyor. BPA içermiyor. Kaydırmaz taban özelliği mevcut. Kapak üstünde kilitleme mekanizması bulunuyor ve en önemlisi sızdırma yapmıyor.

Bir altta göreceğiniz Shamobo ile çok benzer özellikteler. En önemli farkı pipet tasarımı olabilir. Shamobo’da daha ince bir pipet mevcutkan Vagonlife’ta biraz daha sert ısırmaya dayanaklı ve geniş bir pipet bulunuyor. Tasarım olarak ise Shamobo kapaklı tasarımken, Vagonlife pipeti içer giren tasarım tercih edilmiş ve pipetin üzeri özel bir kapakla olması gerektiği gibi kapatılmış. Bir de çelik kodları arasında farkları var. Shamobo’da 304 kodlu çelik bulunurken Vagonlife’ta 316 kodlu çelik kullanılmış. İki çelikte dünyada en fazla kullanılan dayanıklı ve kaliteli çelikler.

Görselin altındaki Hepsiburada bağlantısından kullanıcı yorumlarını ve güncel fiyatını görebilirsiniz.

2. Shamobo Çocuk 350 ml Pipetli Paslanmaz Çelik Termos

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: Paslanmaz Çelik (304)
 • Yalıtım Özelliği: 6 saat soğuk tutma (Pipetli çelik termoslarda sıcak sıvı tüketimi ÖNERİLMEZ.)
 • Kapak tasarımı: Pipetli
 • Tutma Kolu: Var
 • Kapasite: 350 ml.

Listemizin 2. sırasında Vagonlife’ın Shamobo çelik suluğu bulunuyor. 350 ml su kapasitesi mevcut. Minumum 6 saat soğuk tutma süresi bulunuyor. Çift duvar yalıtımlı, çift kat paslanmaz çelikten, üretilmiş, BPA içermeyen ve koku yapmayan tritan hammadde kullanılmıştır. Kilitli kapak ve kapak içerisindeki conta sayesinde sızdırmaz özelliği vardır. Pipet ve emme başlığı suluktan tamamen ayrılıp yıkanabilir. Temizliği oldukça kolaydır.  Emmesi kolay, pipet genişliği idealdir, yeterince su gelir. Yedek kapak ve pipeti ayrıca satın alma imkanı var. Görselin altındaki Hepsiburada bağlantısından kullanıcı yorumlarını ve güncel fiyatını görebilirsiniz.

3. Maped Picnik 430ML Çelik Matara

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: Paslanmaz Çelik
 • Yalıtım Özelliği: Yok
 • Kapak tasarımı: Pipetli
 • Tutma Kolu: Var
 • Kapasite: 430 ml.

Listemizin 3.sırasında Fransız Maped markasının fiyat/peformans ürünü olan çelik suluğu bulunuyor. Boyut olarak 430 ml ve 580 ml olan sulukları mevcut. 3-5 yaş çocuklar için 430 ml, 5 yaş üzeri çocuklar için ise 580 ml olanı tercih edebilirsiniz. Suluğun özellikle kapak mekanizması oldukça kaliteli. Öndeki düğmeye basıldığında pipet çıkıyor. Pipetin üzerinde koruma kapağı mevcut. Bu hijyen için oldukça önemli. Ayrıca pipetin plastiği sert plastik olduğu için silikon pipetler gibi ısırmalarda zarar görmesi daha zor. Suluğun tabanı kaydırmaz ve rahat taşınması için bir tutacağı bulunuyor.

Suluk düşmelere karşı oldukça dayanıklı olsa da kapağın kırılması durumunda yedek kapak satışı mevcut. Fiyatı da rakiplerine göre daha uygun.

4. Thermos F401 Funtainer Ss Çocuk Pipetli Termos

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: Paslanmaz Çelik
 • Yalıtım Özelliği: 12 saat soğuk tutma (Pipetli çelik termoslarda sıcak sıvı tüketimi ÖNERİLMEZ.)
 • Kapak tasarımı: Pipetli
 • Tutma Kolu: Var
 • Kapasite: 0.35 Lt.
 • Ağırlık: 230 gr.

Yalıtımlı yiyecek ve içecek kaplarının tanınmış markası Thermos, uygun bir şekilde adlandırılan Funtainers ile bunu bir kez daha yaptı. Bu içecek şişeleri, Thermos’un benzersiz vakum yalıtım teknolojisinin yanı sıra, açılır pipeti kontrol eden hijyenik bir basma düğmeli kapağa sahiptir.

Ayrıca entegre bir taşıma kolu içerirler ve soğuk sıvılar için 340 ml (12 oz) kapasiteye sahiptirler. Funtainer, her çocuğun zevkine uygun çiçek, futbol ve çok daha fazlasını içeren geniş bir tasarım yelpazesiyle gelir.

5. Skip Hop Pipetli Paslanmaz Çelik Suluk

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: Paslanmaz Çelik
 • Yalıtım Özelliği: Yok
 • Kapak tasarımı: Pipetli
 • Tutma Kolu: Taşıma askısı mevcut.
 • Kapasite: 350 ml.

Listemizin 5.sırasında Skip Hop çelik suluk bulunuyor. 350 ml kapasitede geliyor. Suluk çevresindeki kaymaz slikon kılıf çocuğunuzun ellerini soğuk yüzeyden korur ve kaymasını engeller.  Yedek pipetleri kolayca bulunabiliyor. BPA, Flatat ve PVC gibi sağlığa zararlı maddeler içermiyor.  Bulaşık makinesinde yıkanabilir. Soğuk tutma özelliği bulunmuyor.

6. Contigo Gizmo Suluk

Hepsiburada Fiyatını Gör!

 • Malzeme: Plastik
 • Yalıtım Özelliği: Yok
 • Kapak tasarımı: Pipetli
 • Tutma Kolu: Var
 • Kapasite: 420 ml.

Listemizin son sırasında %100 sızdırmaz patentli kapak teknolojisi ve %100 BPA içermeyen Tritan gövdeye sahip Contigo Gizmo Suluk bulunuyor. Plastik malzemeden üretildiği için oldukça hafifitir. Tek tuşla pipet kısmı açılır ve kullanım kolaylığı sağlar. Çoçuklar, yumuşak taşıma kulpu ile rahatça parka, okula, istedikleri yere taşıyabilirler. Pipet kısmının kalın olması çocukların ısırarak koparmasını engelleyeceği için avantaj sağlar. İçe çekildiğinde su akımı oldukça rahattır.

Gizmo suluk %100 Sağlıklı, BPA, Fitalat ve toksit madde içermeyen TRITAN gövdeye sahiptir. 420 ml kapasiteli bu sulukta bir pipet ağzı ve dökülmeleri önlemek için sızdırmaz bir valf bulunur. Bu şişeler ayrıca bulaşık makinesinde yıkanabilir!

En Sağlıklı Suluk Markası Hangisi?

En sağlıklı suluk markası olarak marka bazında cevap vermek hata olacaktır. En sağlıklı suluklar cam ve çelikten üretilen suluklardır. Camı çocuklarımız için tavsiye etmediğimiz için çelik sulukları düşünmelisiniz. Çelik olarakta 304 ve 316 kodlu çelikten üretilen sulukları tercih edebilirsiniz. Ayrıca suluğun içinde suyla temas eden kapak ve pipetin de  BPA içermeyen sağlığa zararlı olmayan tritan vb. hammaddelerden yapılıp yapılmadığına dikkat etmelisiniz. En sağlıklı suluk markaları olarak Stanley, Thermos, SkipHop, Uzspace, Vagonlife’i sıralayabiliriz.

Akıtmayan Suluk Tavsiyesi

Suluk araştırmalarımda benimde en fazla karşıma çıkan akıtmayan suluk konusuydu. Listemizdeki tüm ürünler ”akıtmayan suluk” kategorisinde yer alıyor. Fakat tekrar hatırlatmak gerekirse; Bir üreticinin şişesini “sızdırmaz” olarak adlandırması, her şey düzgün bir şekilde kapatıldığında bebek çantasına veya sırt çantasına sızmaması gerektiği anlamına gelir. Katlanır ağızlığı olan herhangi bir suluk, katlandıktan sonra pipette veya ağızlıkta kalan su bazen daha sonra damlayabilir.

Kreş İçin Suluk Tavsiyesi

Kreş için suluk arayanlar için listemizdeki tüm ürünlerin en küçük ebatlı ürünlerini tavsiye edebiliriz. Çocuğunuz 3-5 yaş aralığında ise 300-450 ml kapasiteli suluklar taşıma kolaylığı tarafından tercih edilebilir.

Okul İçin Suluk Tavsiyesi

Okul için suluk arayanlar için listemizdeki tüm ürünleri tavsiye edebiliriz. Çocuğunuz 5 yaşından büyükse suluk taşıması çok büyük olmadığı sürece onu yormayacaktır. 300-600 ml arası bir suluk listemizden tercih edebilirsiniz.

Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

Hüseyin, uzun süredir tavsiyelist.com sitesinin şef editörlüğünü yapmaktadır. İşletme mezunu olan ve finans alanında meslek hayatına devam eden Hüseyin, Finans, Elektronik, Donanım, Sosyal Medya ve En iyiler kategorilerimizin içeriklerini üretmektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir