Gündelik Tavsiyeler

+100 Hobi Önerileri – Zamanınızı Değerlendirebileceğiniz En İyi Hobiler

Hobi önerileri listemizde sizlere farklı kategorilerde çeşitli hobiler sunduk. Boş zamanını çeşitli hobilerle doldurmak isteyenler için faydalı bir liste oldu. Umarım beğenirsiniz.

Bazen öyle oluyor ki yapacak hiçbir şey bulamıyoruz. Veya bu boş zamanlarımızı sosyal medyada öylece harcayabiliyoruz. Böyle durumlarda canımız sıkılıyor hatta strese bile girebiliyoruz.

Öyle ki böyle boş zamanları birkaç hobiyle doldurmak hem stresinizi alacak, hem de zamanınızı boşa geçirmenizi önleyecek ve size fayda sağlayacaktır. Biz de boş zamanımı ne yaparak geçirsem diyenler için tam 100 adet hobi önerileri hazırladık.

Bu hobiler hem düşük bütçeli veya ücretsiz, hem de size iyi gelen, faydalı hobiler. 10 başlıkta inceleyeceğimiz bu hobilerden illaki size uygun güzel şeyler bulacaksınız. Şimdi listemize geçelim.

Hareketli Hobiler

Hareketli Hobiler

1. Spor Yapmak: Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, diye dememiş atalarımız. Günde hiç olmazsa en az yarım saat spor size çok iyi gelecektir.

2. Yürüyüş Yapmak / Koşmak: Hem bedensel hem de zihinsel sağlığınız için en iyi aktivitelerden. Sabahın erken saatlerinde düzenli olarak yaparsanız hem günlük stresinizi azaltmış olursunuz, hem de vücudunuz daha sağlıklı olur. Üstelik bu hobi tamamen ücretsiz.

3. Yüzmek: En fazla enerji harcattıran hobilerden birisi. Arada sırada yüzmek inanın size çok iyi gelecektir. Yüzme bilmiyorsanız bile tamamen ücretsiz olan güvenli halk plajlarına gidip denizin kenarında çırpınmanız bile size iyi gelecektir. İsterseniz de ücretli bir yüzme programına kayıt olup havuza giderek yüzme öğrenebilirsiniz.

4. Oyun Oynamak: Bilgisayar oyunu oynamak da hobi sayılabilir ama hareketli aktiviteler kategorisine göre değil sanırım. Evet, burda bahsettiğimiz oyunlar, futbol, basketbol, tenis gibi gündelik oyunlar. Arkadaşlarınızı toplayıp bir halı saha maçı yapmak stresinizi atmanıza yardımcı olabilir veya daha çok stres yapabilirsiniz. Evde oyun oynamak isteyenler için raket, file ve tenis topu ile evdeki yemek masasına kuracağınız tenis masasında evdekilerle oyun oynayabilir, eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

5. Bisiklet Sürmek: İşte hobi önerileri arayanlar için favoriniz olmaya aday hobi önerimiz! Hem temiz hava alıp hem de ayak kaslarınızı çalıştırmış olursunuz. Ayrıca etrafta neler oluyor, şöyle gezip bakmak da size iyi gelecektir. Eğer iş yeriniz yakınsa bisikletle gitmeyi bile düşünebilirsiniz. Hem araçların çevreye olan zararını azaltmış olacaksınız (toplu taşıma kullanmıyorsanız tabi), hem de biraz ayaklarınızı çalıştırmanız kan dolaşımınız için faydalı olacaktır.

Açık Havada Yapılan Hobiler

Açık Havada Yapılan Hobi Önerileri

6. Kamp Yapmak: Malzeme listenizi yapın, çantanızı hazırlayın, çadırınızı alın ve kamp yapın. Ufak bir çadır kamp yapmaya başlayanlar için yeterli olacaktır. Malzemeleri iyice araştırın, çantanızı eksiksiz doldurun kampınızın ortasında mağdur kalmayasınız. Şehrin gürültüsünden uzak, sessiz ve sakin bir kaç gecelik kamp sizlere ilaç gibi gelecektir.

7. Balık Tutmak: Malzemeler; olta ve balık yemi. Fakat bu kadar kolay değil tabii ki de. Balık tutmak sabır isteyen, yetenek isteyen bir hobidir. Kafanızı dağıtmanızı sağlayacaktır. Atalarımız dediği gibi; bana balık verme, bana balık tutmayı öğret.

8. Bahçeyle Uğraşmak: Hobi önerileri arıyorsanız bahçeyle uğraşmak sizin favori hobiniz olabilir. Eğer bahçeniz varsa bir şeyler ekebilirsiniz. Ektiğiniz şeyler hem doğal, hem de kendi emeğiniz olduğundan sizlere daha lezzetli gelecektir. Ayrıca ufak bir saksı edinip içinde ufak çiçekler yetiştirebilirsiniz.

9. Mağaracılık: Mağaracılık tehlikeli ama favori hobiniz olabilir. Daha önce mağaracılık yapmış birkaç kişi bulup, güvenlik önlemlerinizi aldıktan sonra başlayabilirsiniz mağaracılık yapmaya. Tayland’da kaybolan çocuk futbol takımını duymuşsunuzdur, yani tedbirli olmakta yarar var.

10. Doğa Yürüyüşü (Treking): Rengarenk çiçeklerin, akarsuların, nehirlerin, cıvıl cıvıl kuşların arasında bir gezinti yapmak da beyninizi boşaltmanıza yarayacak faydalı aktivitelerden. Bir grup oluşturun, güzergah belirleyin ve çantanızı kaptığınız gibi başlayabilirsiniz doğa yürüyüşüne.

İnternetle Yapabilecekleriniz Hobi Önerileri

İnternetle Yapabilecekleriniz Hobi Önerileri

11. Haber, Dergi veya Makale Okumak: Bu aktiviteyi fiziksel olarak da yapabileceğiniz gibi internet üzerinden de güncel kaynakları takip ederek gündemden haberdar olabilirsiniz.

12. Forumlarda, Sözlüklerde Takılmak: Birçok insanın her gün yüzlerce konu açtığı forum ve sözlüklerde illa ki size de uygun bir şeyler olacaktır.

13. e-Spor Oyunları Oynamak: Günümüzün popüler e-spor oyunlarında kendinizi geliştirip turnuvalara katılıp ödüller bile kazanabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla beraber oynayıp üç beş sohbet edebilir, oyun oynarken reflekslerinizi geliştirebilirsiniz.

14. Blog Açmak: İstediğiniz her şeyi yazabileceğiniz bir blog açıp içinizi dökebilir veya daha faydalı bir şey yapmak istiyorsanız bildiğiniz bir şeyleri anlatıp bir bilmeyene yardımcı olabilirsiniz.

15. Web Sitesi Kurmak: Veya bizim gibi de yapabilirsiniz. Yazın evde canımız sıkıldığı için böyle bir site açmış olabiliriz. Bunu siz de deneyebilirsiniz. İnternette web sitesi kurmayla ilgili bir sürü video var. Hem kendinizi geliştirmiş olursunuz hem de ek gelir elde edebilirsiniz.

16. Bir Şeyler Satmak: Emin olun herkesin satacak bir şeyi vardır. Gerek duymadığınız şeyleri çevrimiçi ikinci el eşya satma platformlarında satıp gelir elde edebilirsiniz.

17. Kodlama Öğrenmek: Yine internette video izleyerek, kaynakları takip edip kendinizi geliştirebileceğiniz bir dal. Kim bilir belki Flappy Bird gibi basit bir oyun yazarsınız ve günde 50 bin dolar kazanırsınız.

18. Dizi – Film İzlemek: Çoğumuzun sıklıkla yaptığı şeylerden. Güncel dizileri internet üzerinden takip edebilir, kendinizi geliştirecek, eğlenmenizi sağlayacak ve kafanızı dağıtmanızı sağlayacak filmler izleyebilirsiniz. Eğer bir dizi veya film bulmakta zorlanıyorsanız hazırlamış olduğumuz dizi & film içeriklerimize buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Birçok güzel öneriyi bu içeriklerde bulabilirsiniz 🙂

19. Youtube’da Takılmak: Bir kanal açıp videolar yükleyebilir veya zaten var olan kanalları takip edebilirsiniz.

20. Freelance İş Yapmak: Bir siteye editörlük yapabilir, eğer biliyorsanız ve yeteneğiniz varsa logo, broşür vs. tasarlayıp gelir elde edebilirsiniz.

21. İnternette Yapabileceklerinizin Sınırı Yok: Çünkü internet çok büyük bir alem ve çok geniş bir kitleye hitap ediyor. İnternet ile onlarca yeni hobi edinebilir zamanınızı harcayabilirsiniz.

Sosyal Hobi Önerileri

Sosyal Hobi Önerileri

22. Yeni Birileriyle Tanışmak: Hobi önerileri listemizin sosyal kategorisindeyiz. Yeni arkadaşlıklar sizlere yeni düşünceler katacaktır. Dışarıda yüzlerce insan var. İstediğiniz biriyle tanışıp sohbet edebilirsiniz.

23. Çocuklarla Oyun Oynamak: Eğer akrabalarınızın küçük çocukları varsa onlarla oyun oynayıp onların hayal dünyasına dahil olmak size iyi gelebilir.

24. Kart Oyunları Oynamak: Yüzlerce kart oyunu var. Birini öğrenip aile bireyleriyle veya arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz.

25. Satranç Oynamak: Satranç oynamak beyninizi geliştirir. Bir satranç seti alıp tanıdıklarınızla oynayabileceğiniz gibi internet üzerinden yabancı insanlarla da oynayabilirsiniz.

26. Arkadaşlarınızla Buluşmak: Arkadaşlarınızla buluşup bir şeyler yapmak eğlenceli olabilir. Beraber sinemaya, tiyatroya gidebilirsiniz veya bir kafede oturup sohbet edebilirsiniz. Eğer arkadaşlarınızla evde bir şeyler yapmak isterseniz Arkadaşlarla Evde Yapılacak Aktiviteler ve Oynanacak Oyunlar listemize göz atabilirsiniz.

27. Tarihi Yerleri Gezmek: Emin olun etrafınız tarihi yerlerle dolu. Tarihi yerleri gezip bilgi edinin, inceleyin, araştırın.

28. Müzeleri Gezmek: Ülkemizde müze sayısı çok fazla olmasa da yok değil. Uygun fiyatlara müzeleri gezebilirsiniz.

Kendinizi Geliştirebileceğiniz Hobiler

Kendinizi Geliştirebileceğiniz Hobiler

29. Kitap Okumak: İnternette bir sürü kitap önerileri yapan yerler var. Kendinize uygun kitabı bulun ve okuyun. İlla satın almak zorunda da değilsiniz. Size en yakın kütüphaneden kitap edinip okuyabilirsiniz.

30. Yazmak: Bazen yazmak da iyi gelebilir. Bir günlük tutabilirsiniz veya bir internet sitesinde, dergide editörlük yapabilirsiniz. Veya sadece kalemi elinize alıp içinizden geleni satırlara dökebilirsiniz.

31. Çizmek: İsterseniz hayal gücünüzü kullanın, isterseniz de doğadan esinlenin. Bir şeyler çizmek o kadar da zor değil. Basit şeylerle başlayıp kendinizi geliştirebilirsiniz.

32. Yabancı Dil Öğrenmek: Yabancı dilin şart olduğu günümüzde inkar edilemeyecek bir gerçek. Kendinizi bir yabancı dilde geliştirebilir veya yenilerini öğrenebilirsiniz. Akıllı telefon uygulama mağazalarında yüzlerce yabancı dil öğreten uygulama mevcut. Bu uygulamaları kullanabilirsiniz veya Youtube’da Video Eğitim gibi kanallardan da yabancı dil videoları izleyip kendinizi geliştirebilirsiniz.

33. Yeni Şeyler Öğrenmek: Her gün yeni bir şey öğrenip kendinizi geliştirebilirsiniz. Tek bir alanda takılı kalmayın, her yerden yeni bilgiler entelektüel birikiminizi arttıracaktır. Ayrıca hobi önerileri listemizden de daha önce uygulamadığınız hobileri deneyebilirsiniz.

34. Araştırmalar Yapmak: Merak ettiğiniz bir şeyi yüzeysel bir şekilde öğrenmek yerine derinlemesine araştırmalar yapıp tamamen kavramanız o konudaki hakimiyetinizi arttıracaktır.

Yeni Beceriler Edinebileceğiniz Hobiler

Yeni Beceriler Edinebileceğiniz Hobiler

35. Yemek Yapmak: Evet, hobi olarak yemek yapabilirsiniz. Tabi ki de makarna yapmak değil bahsettiğimiz. Farklı yemek kültürlerini öğrenip yeni lezzetler deneyimleyebilirsiniz. Bu sadece sizin değil yaptığınız yemeği ikram ettiklerinizin de hoşuna gidecektir.

36. El Sanatları: Dikiş yapabilir rengarenk çoraplar örebilirsiniz. Veya bir ahşap oyma seti edinerek bir şeyler üretebilirsiniz.

37. Rubik Küpü Yapmak: Hobi önerileri listemizde işte zekanızı geliştirebileceğiniz bir hobi. Bildiğimiz 3×3 zeka küpünün tüm yüzeylerini yapmayı öğreten videolar internette mevcut. Birkaç saat uğraşarak zeka küpünün tüm yüzeylerini yapmayı öğrenebilirsiniz.

38. İlizyon Yapmak: İnternette bir sürü ilizyon numaralarının nasıl yapıldığını gösteren video var. Bu videolar ile basit kart hilelerinden başlayarak kendinizi geliştirebilir, insanları şaşırtabilirsiniz.

39. Şarkı Söylemek: Sesimiz sahip olduğumuz ücretsiz bir enstrümandır. O zaman onunla bir şeyler çalın.

40. Dans Etmek: Bir dans kursuna katılıp dans etmeyi öğrenebilirsiniz.

41. Halk Oyunları: Yine bir kursa katılıp öğrenebileceğiniz aktivitelerden.

42. Çömlekçilik: Topraktan harika çömlekler oluşturabilirsiniz. Bir çömlekçilik kursuna gidip bu geleneği öğrenip devam ettirebilirsiniz.

43. Tamirat İşleri: Çalışmayan ürünleri inceleyip nasıl çalıştığını kavrayıp tamir edebilirsiniz. Yazması bu kadar kolay olabilir ama yapması emek isteyecektir. Hiç olmadı eskimiş bir ürünü boyayıp yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

44. Marangozluk: Öğrendikten sonra favori hobiniz olabilir. Temel marangozluk bilgisi edindikten sonra bir şeyler üretip kullanabilir hatta satabilirsiniz.

45. Fotoğrafçılık: Cep telefonunuzdan amatör fotoğrafçılık yapabildiğiniz gibi bir fotoğraf makinası edinip profesyonelliğe adımınızı atmanız mümkün.

46. Online Kurslar: İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz yüzlerce online kurs mevcut. İster ücretsiz, ister ücretli bir kurs seçin ve öğrenmeye başlayın. Unutmayın ki öğrenebileceklerinizin bir sınırı yok.

Gezerek Yapabileceğiniz Hobi Önerileri

Gezerek Yapabileceğiniz Hobi Önerileri

47. Çevrenizi Gezin: Çevrenizde gezebileceğiniz yerler illa ki vardır. Kendinize bir arkadaş edinin ve çevrenizde gezinin. (Elbette evin dışına çıkıp bir kaç tur atmaktan bahsetmiyorum. Çevrenizdeki kültürel ve sanatsal mekanları, ağaçlık alanları, parkları vs. gezebilirsiniz.)

48. Ülkemizi Gezin: Güzel ülkemde gezilecek bir çok yer var. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bir çok yeri gezebilirsiniz.

49. Dünyayı Gezin: Yepyeni yerler, bambaşka insanlar ve değişik kültürlere tanıklık etmek için bir dünya turuna çıkabilirsiniz.

Gönüllü Olarak Yapabileceğiniz Hobiler

50. Gönüllü Olmak: Hobi önerileri listemizin en güzel kısmındayız. Bir yardım kuruluşu için gönüllü olup insanlara ve diğer tüm canlılara yardım edebilirsiniz.

51. Bağış Yapmak: Güzel yerlere yapacağınız güzel bağışlar güzel sonuçlar doğuracaktır.

52. Kan Bağışlamak: Hayat kurtarmayı bir hobi haline getirmek ne de güzel bir şey olurdu değil mi!

53. Fon Oluşturmak: İhtiyaç sahipleri için fon oluşturup yardımda bulunabilrisiniz.

54. Çevrenizi Güzelleştirmek: Eğlenceli olmayabilir ama çöp toplayabilir, bir şeyler dikebilir, temizlik yapabilirsiniz.

55. Spor Takımını Desteklemek: Yerel bir spor takımını izleyerek, herhangi bir konuda yardımcı olarak, etkinliklerine katılarak destekleyebilirsiniz.

56. Siyasi Aktiviteler: Siyasi kuruluşların etkinliklerine katılıp fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

57. Kültür Merkezlerindeki Ücretsiz Etkinliklere Katılmak: Aylık kültür merkezleri etkinlik takviminden size uyan etkinliklere katılabilirsiniz.

Finansal Hobi Önerileri

Finansal Hobi Önerileri

58. Yatırım Yapmak: Hobi önerileri olarak desteklediğiniz herhangi bir projeye yatırım yapabilirsiniz.

59. Bütçe Ayarlaması Yapmak: Bir gelir/gider hesaplaması yapıp bütçenizi ona göre ayarlayabilirsiniz.

60. Tasarruf Yapmak: Detaylı bir araştırma ile nerelerden tasarruf yapacağınızın planını yapın ve uygulayın.

61. Alışveriş Yapmak: Bir şeyler satın almak size iyi gelebilir. Ama aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

62. İndirim Takip Etmek: İhtiyacınız olan yüksek fiyatlı ürünleri bir süre fiyat takibi yapıp piyasa durumunu öğrenebilir, iyi bir indirim yakaladığınızda ürünü ucuza getirebilirsiniz.

63: Part Time Bir İşte Çalışmak: Bir part time işte çalışmak finansal olarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Müzik ile İlgili Hobiler

Müzik ile İlgili Hobiler

64. Şarkı Dinlemek: Hobi önerileri listemizin bir ayrı kısmı ise müzik aktiviteleri. Sevdiğiniz şarkıları dinleyebilir veya yeni şarkılar keşfedebilirsiniz.

65. Enstrüman Çalmak: Bir enstrüman çalmak sizin favori hobiniz olabilir. Sadece sevdiğiniz bir enstrümanı edinin ve çalmayı öğrenin. Gerisi sizin yorumunuz olacaktır.

66. Konsere Gitmek: Konser ortamı kafanızı dağıtmanıza yardımcı olacaktır.

67. Mix Yapmak: Şarkıları mixleyip güzel melodiler oluşturabilirsiniz.

68. Şarkı Listesi Oluşturmak: Spotify gibi müzik dinleme uygulamalarında bir liste oluşturup arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

69. Beste Yapmak: Müzik yeteneğinizi konuşturup güzel besteler ortaya koyabilirsiniz.

Çocuğunuzla Beraber Yapabileceğiniz Hobiler

70. Çocuğunuz Oyun Oynarken Ona Eşlik Etmek: Hem çocuğunuzun hem de sizin hoşunuza gidecek bir aktivite.

71. Yapboz Yapmak: Basit bir yapbozdan başlayıp zorlara doğru ilerleyebilirsiniz.

72. Uçurtma Uçurtmak: İster kendi uçurtmanızı yapıp, ister de hazırını edinip çocuğunuzla uçurtma uçurabilirsiniz.

73. Model Oyuncak Yapmak: Hobi önerileri listemizin bir başka kendin yap başlığı. Çok detaylı modellerden basit modellere her türlü model helikopter, tank vb. model oyuncağı birleştirip yapabilirsiniz.

74. Çocuğunuza Uyumadan Önce Ona Masal Kitabı Okumak: Çocuğunuza uyumadan masal okumayı hobi haline getirebilirsiniz.

75. Parka Gitmek: Parkta siz çekirdeğinizi çıtlayıp sohbet ederken çocuğunuz da diğer çocuklarla oynayıp eğlenecektir.

Karışık Hobi Önerileri

Karışık Hobi Önerileri

Hobi önerileri listemizde tüm hobileri bir kategoriye koymamız mümkün olmadığı için karışık aktiviteler diye bir kategori yaptık ve diğer hobileri buraya koyduk. İşte hobi önerileri listemizin karışık aktiviteleri:

76. Arduino ile Projeler Yapmak: Arduino ile sizler de basit robotlar yapabilirsiniz. İnternette bir sürü Arduino eğitim videoları mevcut. Onları izleyip kendi projenizi oluşturmanız mümkün.

77. Kutulu Oyunlar: Arkadaşlarınızla veya ailenizle saatlerce vakit harcayıp eğlenebileceğiniz kutulu oyunlar var. Birini edinin ve beraber oynayın.

78. Origami: Sadece kağıt kullanarak harikalar yaratabilirsiniz.

79. Yoga Yapmak: Rahatlayıp gevşemenize yardımcı olacaktır.

80. Gökyüzünü İncelemek: Telefonunuza yükleyeceğiniz SkyMap isimle uygulamayla gökyüzünde gördüğünüz yıldızların ve gezegenlerin isimlerini öğrenebilirsiniz.

81. Tekeskop Kullanmak: Yıldızları, gezegenleri daha detaylı incelemek için bir teleskop edinip gökyüzünü inceleyebilirsiniz.

82. Uzaktan Kumandalı Araçlar: Helikopterler, yarış arabaları vb. uzaktan kumandalı araçları kullanmak eğlenceli hobilerden.

83. Drone Kullanmak: Drone ile harika görüntüler elde edebilir, üstelik bu görüntüleri stok görsel sitelerinde satabilirsiniz.

84. Fuarlara Katılmak: Çeşitli fuarlarla hem yenilikleri takip edebilir hem de ufkunuzu genişletebilirsiniz.

85. Podcast: Türkçe veya yabancı dil yayınları dinlemeniz sizin favori hobiniz olabilir.

86. İp Atlamak: Spor mağazalarından edinebileceğin bir ip ile ip atlayabilirsin.

87. Saldırı ve Savunma Sporları Öğrenmek: En azından kendinizi savunabilecek kadar öğrenmenizde kesinlikle fayda var.

88. Avcılık: Yasal prosedürleri öğrendikten ve daha sonra da temel avcılık bilgisi edindikten sonra avcılık senin favori hobin olabilir.

89. Kendin Yap (DIY): Farklı hobi önerileri arayanlar için kendin yap güzel bir hobi olacaktır. Bir şeyleri kendin üretebilirsin. İnternette bu konuda o kadar çok video var ki illa ki hoşuna giden ve senin yapabileceğin bir şeyler vardır.

Daha Fazla Karışık Hobi

Ata Binmek

90. Ata Binmek: Ata binmeyi öğrenip ata binebilirsiniz. Üstelik at üstünde havalı fotoğraflar da çekinebilirsiniz.

91. Turist Rehberliği Yapmak: Hem yabancı dilinizi geliştirip hem de para kazanmak isteyenler için birebir.

92. Piknik Yapmak: Ağaçların arasında bir şeyler yemek, içmek size her türlü iyi gelecektir.

93. Bir Listeyi Tamamlamak: Bir listeyi tamamen tamamlayabilirsiniz, mesela IMDB’de en yüksek puanı almış en iyi 50 filmi izleyebilirsiniz. İnternette bunun gibi bir sürü liste bulabilirsiniz.

94. 3D Yazıcı ile Bir Şeyler Basmak: 3D yazıcı edinip 3 boyutlu modeller basabilirsiniz. Üstelik bastığınız modelleri satıp ek gelir elde etmeniz de mümkün.

95. Okçuluk: Bir okçuluk kursunda ok atmayı öğrenebilir, müsabakalara bile katılabilirsin.

96. Go – Kart: Yine dikkatli olursanız çok eğlenceli olabilecek aktivitelerden.

97. VR Oyunları Oynamak: Artık bildiğimiz video oyunların da ötesinde sanal gerçekliğe bir adım atıp VR oyunlarıyla muhteşem bir deneyim yaşabilirsiniz.

98. Sinemaya Gitmek: Aslında hobi olarak insanların en çok dediği aktiviteye listemizin 98. sırasında yer vermek oldukça enteresan. Filme gitmeden önce filmi iyi araştırın, çok güzel gözüken bir film rezalet, rezalet gözükebilen bir film oldukça başarılı olabiliyor.

99. Otostop Çekmek: Hobi olarak otostop çekerek istediğiniz gibi gezebilirsiniz.

100. Videolara Altyazı Çevirmenliği Yapmak: Hobi önerileri listemizin son hobisi. Youtube üzerindeki videolara çeviri yapıp yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

+100 Hobiler

Parkour Hobisi

101. Parkour Yapmak: Youtube’da binlerce parkour videosu var. Neden birisi de sizin videonuz olmasın ki? Bir aksiyon kamera alıp parkour heyecanınızı milyonlarla paylaşabilirsiniz.

102. Antik Parça Toplamak: Çeşitli dönemlere ait antik parçalar, paralar toplayıp kendinize iyi bir koleksiyon yapabilirsiniz.

103. Kağıt Oymacılığı: Hiçbir bütçe gerektirmeyen ve oldukça keyifli hobilerden birisi de kağıt oymacılığı. Kağıta istediğiniz gibi şekil vererek hayal gücünüzü ortaya çıkartabilirsiniz.

104. Evcil Hayvanlarla İlgilenmek: Boş zamanınızda evcil hayvanlarla ilgilenmek, onlarla oynamak sizi oldukça iyi hissettirecektir.

105. Dövüş Sanatı Öğrenmek: Her insanın en azından kendini savunacak kadar dövüş sanatı bilmesi gerekir. Bunu hobiye dönüştürüp kendinizi daha da geliştirebilirsiniz.

106. Elektronik Hobi: Elektronik malzemeleri bir araya getirerek bir şeyler üretmek boş zamanınızı değerlendirmenizi sağlayacaktır.

107. Bilgisayar Oyunları İçin Mod Geliştirmek: Bilgisayar oyunlarının en iyi yanlarından biri de kullanıcılar tarafından geliştirilen modlardır. Siz de en sevdiğiniz oyun için hayalinizdeki modu geliştirebilirsiniz.

Hobi önerileri listemizin sonuna geldik. Boş zamanlarımı nasıl değerlendirsem diyenler için 100’den fazla öneride bulunduk, umarım beğenirsiniz. Ayrıca, evde canınız sıkılıyor ve yapabilecek bir aktivite arıyorsanız diğer bir paylaşımımız olan Evde Yapılabilecek Aktiviteler – 16 Farklı Aktivite yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Erkan Tez

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

12 Yorum

 1. çok güzel elinize sağlık açıkçası ben çok beğendim yapılabilecek şeyler ve şuan listem baya doldu bunları yapmaya çalışacağım

  (☞゚ヮ゚)☞ ༼ つ ◕_◕ ༽つ

 2. Gerçekten çok sağlam ve güzel bir liste hazırlamışsınız içlerinde benimde elimden geldiğince yapmaya çalıştığım hobilerim var bunlardan biri Bahçeyle Uğraşmak biber domates gibi günlük tükettiğim besinleri yetiştiriyorum inanın bana yemesinden çok görüntüsü beni mutlu ediyor. İnsan hayatının monoton geçmemesi adına bu tarz zevkli uğraşlar bulması lazım bu uğraşların en güzellide insanlara yararlı olanları diyebiliriz.

  1. Valla ben 90 daki hobi ztn 5 6 yaşlarımdan beri var ve atlar çok asil hayvanlar olduğu içinde atın üzerinde dururken atın koşturması fln çok yi bir his tavsiye ederim

 3. ya cidden müthiş bir liste olmuş çok beğendim bugün gördügüm için pismanım keşke daha önce gorseydim baya fazla şey yazmışım ben 3 tane hobimin olmasinı istiyorum
  spor
  para kazandıran
  yaratıcılığı gösteren
  burda çoğunlukla yaraticiligi gösteren var herhalde ama yinede çok teşekkür ederim
  öne cikması için randomjwhrqghwrtfwh2ydyqghwyehqhbwhdyehirheig3iusgbejfhzhgwgfuchhdyfhriruf

 4. TEŞEKKÜR EDERİM çok hobisi olan biri olarak evden oğlum üniversiteye gitmek için taşınınca hiç bir hobi beni mutlu etmez oldu yeni hobiler bakmaya başladım evet yapılacak çok şey varmış

 5. Arıcılık tavsiye ederim, zahmetli ve maliyetli bir hobi ama emeğinizin karşılığını alınca hepsi unutuluyor.

 6. Teşekkür ederim gün içinde yaptıklarımın bir çoğunun hobi olduğunu öğrendim artık daha mutluyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu