Genel

Arkadaşlarla Evde Yapılacak Aktiviteler ve Oynanacak Oyunlar

Arkadaşlarla Yapılacak Aktiviteler ve Eğlenceli Oyunlar

Arkadaşlarla yapılacak aktiviteler kimi zaman düşündürücü bir soru olarak karşınıza çıkabilir. Özellikle evde yapılacak bir aktivite bulmak bir hayli zorlaşır. Dışarıda gezilebilecek, yemek yenebilecek alanlar çokken ev ortamında yapılabilecekler kısıtlıdır. İşte bu sorunu gidermek adına geliştirilen arkadaşlarla evde oynanacak oyunlar ev konforuna keyif katar. Sevdiklerinizle geçen anlarınıza eşlik eden kutu oyunları ile konforunuzdan ödün vermeden eğlenebilirsiniz. Hadi hep birlikte arkadaşlarla evde yapılacak aktiviteler listesinde yer alan oyunları inceleyelim.

1) UNO

Photo by revivaltoday

Uno bir kart oyunudur. Oyunun sistemi alışılagelmiş iskambil kartı sistemlerinden farklıdır. Uno sayı ve renk eşleştirmesine dayanan bir oyundur. Arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinde akla gelen ilk oyunlardan olan Uno, oyuncuların tüm kartlarından kurtularak birinci olma prensibine dayanır. Öncelikli olarak bir oyuncu kartları karıştırarak herkese 7’şer tane kart dağıtır. Diğer kartlar ise ön yüzleri görülmeyecek biçimde kapatılır. Sadece en üstteki kart açılır. Oyuncular en üstteki kartın üzerinde yazan rakama, kartın rengine ve kart üzerindeki sembole göre kendi kartlarından birini atar ve eşleştirmeye çalışır. Eğer bir oyuncunun eşleştirilebilecek bir kartı yoksa ilk başta kapalı olarak masaya yerleştirilen desteden bir adet kart seçer. Çektiği kartı atabiliyorsa atar yoksa sıra diğer oyuncuya geçer. Özet şeklinde anlatmak gerekirse Uno bu kurallarla oynanan bir oyundur.

2) JENGA

Photo by sauravs09

Arkadaşlarla oynanacak oyunlar denildiği zaman eğlenceli ve dikkat gerektiren yönü ile ön plana çıkan Jenga, aslında oldukça kolay bir oyundur. Dikdörtgen şeklinde tahta bloklar üst üste belirli bir kuralla dizilere bir kule oluşturulur. Daha sonra her oyuncu sırayla bir blok çeker. Bu noktada amaç kulenin devrilmemesini sağlamaktır. İlk deviren oyunu kaybeder. Bol kahkahalı ve son derece eğlenceli olan Jenga, arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinin göz bebeklerinden birisidir.

3) TABU

Şimdilerde aplikasyonu da bulunan fakat sınırlı veri ve sürekli çıkan reklamlar sebebiyle kutu halinin yerini asla alamayan bir oyun olan Tabu, arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinin fenomenidir. Oyunda iki ya da daha fazla sayıda grup oluşturulur ve gruplar kendi oyuncularının anlattığı kelimeleri bilmeye başlar. Yasaklı kelimelerinin çok olduğu bu oyunda bir kişi grup arkadaşına kağıtta yazan kelimeyi anlatırken karşı gruptan bir kişi onu kontrol eder. Tabu kartı üzerinde kelime bildikçe gruplar seviye ilerler ve seviyeler içerisinde çizerek anlatma, tabu oyuncağı ile anlatma, 15 kelimeli ile anlatma gibi bölümler mevcuttur. Bitirme kısmına gelen ilk grup oyunu kazanır.

4) TWISTER

Arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinin en eğlenceli ve meşakkatli oyunlarından birisi olan Twister, ayakta kalma mücadelesine dayanan bir oyundur. Hem çocukların hem de büyüklerin oynayabildiği oyunda bir çark bulunur. Sırası gelen oyuncu çarkı çevirir ve ibrenin durduğu rengin yerdeki kağıt üzerinde olduğu bölüme elini veya ayağını yerleştirir. Sırası gelen her oyuncu bu aşamaları yapar ve adımlar ilerledikçe ortaya harika bir eğlence çıkar. İlk düşenin elendiği bu oyunda elinizi , kolunuzu koyduğunuz yere dikkat etmeniz gerekir.

5) Monopoly

Photo by sauravs09

Yediden yetmişe herkesin bildiği, arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinin vazgeçilmezi olan Monopoly çeşitli varyasyonlara sahip bir oyundur. Emlakçılığa dayanan bu oyunda oyun içerisinde alım – satım, ticari ilişkiler ve benzeri gibi günlük yaşamda görülebilen durumlar mevcuttur. İnşaat sektörünün ve bilhassa emlakçılığın minyatür versiyonunu sunan bu oyun küçük – büyük herkesin eğlencesi olur.

6) Cinayet Çözme Oyunları

Photo by nbb_photos

Son dönemde gündemde olan cinayet çözme konulu oyunlar, arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesi içerisinde merak uyandırmasıyla ön plana çıkar. Bir cinayeti çözmek için gerekli verilerin, olay yeri fotoğraflarının, tanık ifadelerinin ve benzerlerinin yer aldığı cinayet çözme oyunları sayesinde arkadaşlarınızla birlikte hem eğlenebilir hem de gizemli bir olayın içerisine düşebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte birlik ve beraberlik duygunuz güçlenirken bir ekip olarak çalışabilir ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

7) Kızma Birader

Geçmişten günümüze aktarılan oyunlar arasında zirvede yer alan kızma birader, arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinin nadide bir parçası. Yeni varyasyonlarla renklenen oyun şeması ile birlikte oyunun eğlencesi de katlanıyor. 4 adet piyonla oynanan oyunda genel olarak bir zar kullanılır. Zar ile 6 rakamını bulan oyuncu piyonunu oyun alanına çıkarabilir. İki piyon aynı karede bulunamaz şayet bulunursa son gelen piyon diğerini kalesine geri gönderir. Tavladaki kırma olayının benzeri kızma birader oyununda da görülür. Bitiş noktasına önce varan piyonların sahibi oyunu kazanır.

8) Trivial Pursuit 2000

Sizi 2000’li yılların unutulmaz olaylarına götürecek bir oyun olan Trivial Pursuit 2000, arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinin ağır abisidir. Çeşitli kategorilerden, kartlardan ve renklerden oluşan oyunda 2000’li yıllara ait genel kültür soruları yer alır. Eğlenceli ve sıra dışı bilgilerin yer aldığı oyunda arkadaşlarınızla eğlenirken aynı zamanda öğrenebilir ve bilgi dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

9) Game of Life Star

Game of Life Star oldukça eski bir kutu oyunudur. Arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinin yıldızı olan Game of Life Star sizi bir pop yıldızı haline getirebilir. Kartlarla oynanan Game of Life Star ile başarılı bir sporcu, ünlü bir film yıldızı ya da popstar olabilirsiniz.

10) RİSK

Arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinde askeri bir oyun arıyorsanız aradığınız oyun Risk. Her oyuncunun kendine ait bir askeri birlik oluşturduğu bu oyunda düşmanlarınızın alanlarını işgal etmeniz gerekiyor. Fethetmek istediğiniz askeri bölgedeki askerleri yenerek o bölgeyi fethedebilir ve diğer alanları fethetmeye de yaklaşmış olursunuz. Adrenalin seviyesi yüksek ve bir o kadar da eğlenceli olan bu oyun ile arkadaşlarınızla geçirdiğiniz anları eğlenceli kılabilirsiniz.

11) Vampir Köylü

En az 3 kişiyle oynanan bu oyun arkadaşlarınızla çok keyifli vakitler geçirmenizi sağlayacak. Hemen oyundan bahsetmeye başlayalım. Oyuncu sayısı kadar küçük kağıtlar oluşturulur ve bu kağıtlara köylü yazılır fakat içlerinden 1 tanesine vampir yazılır. İşte oyunu keyifli kılacak kısım o vampir yazdığınız kağıt olacak. Kağıtları oluşturmanın ardından, kağıtlar katlanır ve karıştırılır. Ardından herkes bu kağıtlardan çeker ve kimseye göstermeden elindeki kağıdı açar. Köylü olanların amacı vampiri bulmak, vampir olanın amacı ise bütün köylüleri öldürmek olmalı. Oyun bütün köylüler ölene kadar ya da vampir bulunana kadar devam edecek. Bütün oyuncular her el bir koalisyonda bulunarak, vampiri bulmaya çalışır. Oyuncular kimin vampir olduğunu düşünüyorsa bir karar karar verir ve bir oyuncu seçer. Seçimin ardından seçilen oyuncu köylü mü yoksa vampir mi olduğunu açıklar. Vampir değilse bir tur daha vampiri bulmak için oyun devam eder.

 

Senin arkadaşların ile yapmayı en sevdiğin aktivite nedir? Yorum olarak bizimle paylaşırsan çok seviniriz 🙂 Herkese iyi eğlenceler…

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu