1. Anasayfa
  2. Oyun

En İyi Kutu Oyunları – Aile ve Çocuk Kutu Oyunları Tavsiyeleri

En İyi Kutu Oyunları – Aile ve Çocuk Kutu Oyunları Tavsiyeleri

Sizlere bu içeriğimde oldukça tecrübe ettiğim hem ailece oynayacağınız hemde çocuğunuzla güzel vakit geçirebileceğiniz eğlenceli en iyi kutu oyunları tavsiyesinde bulunacağım.

Arkadaşlarla yapılacak aktiviteler kimi zaman düşündürücü bir soru olarak karşınıza çıkabilir. Özellikle evde yapılacak bir aktivite bulmak bir hayli zorlaşır. Dışarıda gezilebilecek, yemek yenebilecek alanlar çokken ev ortamında yapılabilecekler kısıtlıdır. İşte bu sorunu gidermek adına geliştirilen arkadaşlarla evde oynanacak oyunlar ev konforuna keyif katar. Sevdiklerinizle geçen anlarınıza eşlik eden kutu oyunları ile konforunuzdan ödün vermeden eğlenebilirsiniz. Hadi hep birlikte arkadaşlarla evde yapılacak aktiviteler listesinde yer alan oyunları inceleyelim.

En iyi Kutu Oyunları

Aşağıda arkadaşlarınız, aileniz ve çocuklarınızla oynayabileceğiniz oldukça eğlenceli en iyi kutu oyunları tavsiye listemizi görebilirsiniz.

1. MONOPOLY ve MONOPOLY JUNIOR

Hepsiburada Fiyatını Gör!

O bir klasik! İlk kez 1903 yılında kavramsallaştırılan Monopoly, tüm zamanların en popüler ve en çok bilinen masa oyunlarından biridir. Dünyanın her yerinde 30’dan fazla farklı dilde oynanmaktadır.

Yediden yetmişe herkesin bildiği, arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinin vazgeçilmezi olan Monopoly çeşitli varyasyonlara sahip bir oyundur. Emlakçılığa dayanan bu oyunda oyun içerisinde alım – satım, ticari ilişkiler ve benzeri gibi günlük yaşamda görülebilen durumlar mevcuttur. İnşaat sektörünün ve bilhassa emlakçılığın minyatür versiyonunu sunan bu oyun küçük – büyük herkesin eğlencesi olacaktır. Aile için Monopoly’nin klasik kutusunu, 4 -10 yaş arası çocuklarınız ile oynayacaksanız Monopoly Junior Elektronik Bankacılık‘ı tercih etmenizi kesinlikle öneririm.

Monopoly Junior Elektronik Bankacılık Avantajları;

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Monopoly Junior Sürümü, oyunun anlaşılmasını ve oynanmasını kolaylaştıran daha az kural ve ayarlama içeren bir Monopoly çeşididir. Adından da anlaşılacağı gibi bu sürüm genç oyunculara yöneliktir ve bu nedenle klasik Monopoly oyununun tüm kafa karıştırıcı mekaniklerine sahip değildir.

Biz çocuğumuzla 4 yaşından beri Monopoly’nin Junior Elektronik Bankacılık kutusuyla ara ara oynuyoruz. Kutunun içinden basit düğmeleri olan ve sesli uyarılar sunan elektronik bir kasa ve 4 adet banka kartı çıkıyor. Bu kasa ile tüm para işlemleri +/- kredi kartları ile yapılabiliyor. Bizim çocuğumuza yaşının ötesinde hesaplama yeteneği kazandırdı diyebiliriz. Ayrıca pyonlar köpek, kedi, gemi ve araba şeklinde çıkıyor. Her piyonun kredi kartıda farklı ve resimli.

2. JENGA

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Arkadaşlarla, ailenizle ve çocuklarınızla oynanacak oyunlar denildiği zaman eğlenceli ve dikkat gerektiren yönü ile ön plana çıkan Jenga, aslında oldukça kolay bir oyundur. Dikdörtgen şeklinde tahta bloklar üst üste belirli bir kuralla dizilere bir kule oluşturulur. Daha sonra her oyuncu sırayla bir blok çeker. Bu noktada amaç kulenin devrilmemesini sağlamaktır. İlk deviren oyunu kaybeder. Bol kahkahalı ve son derece eğlenceli olan Jenga, ailenzle ve çocuklarınızla oynanacak oyunlar listesinin göz bebeklerinden birisidir. Özellikle çocupunuzun motor becerileri için oldukça faydalı bir oyundur.

3. TABU

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Şimdilerde aplikasyonu da bulunan fakat sınırlı veri ve sürekli çıkan reklamlar sebebiyle kutu halinin yerini asla alamayan bir oyun olan Tabu, arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinin fenomenidir. Oyunda iki ya da daha fazla sayıda grup oluşturulur ve gruplar kendi oyuncularının anlattığı kelimeleri bilmeye başlar. Yasaklı kelimelerinin çok olduğu bu oyunda bir kişi grup arkadaşına kağıtta yazan kelimeyi anlatırken karşı gruptan bir kişi onu kontrol eder.

Tabu kartı üzerinde kelime bildikçe gruplar seviye ilerler ve seviyeler içerisinde çizerek anlatma, tabu oyuncağı ile anlatma, 15 kelimeli ile anlatma gibi bölümler mevcuttur. Bitirme kısmına gelen ilk grup oyunu kazanır. Tam bir grup oyunudur.

4. KIZMA BİRADER

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Geçmişten günümüze aktarılan oyunlar arasında zirvede yer alan kızma birader, aileniz, arkadaşlarınız ve çocuklarınızla oynanacak oyunlar listesinin nadide bir parçası. Yeni varyasyonlarla renklenen oyun şeması ile birlikte oyunun eğlencesi de katlanıyor. Üsteki yeni varyasyonunu tercih etmenizi öneririm.

4 adet piyonla oynanan oyunda genel olarak bir zar kullanılır. Zar ile 6 rakamını bulan oyuncu piyonunu oyun alanına çıkarabilir. İki piyon aynı karede bulunamaz şayet bulunursa son gelen piyon diğerini kalesine geri gönderir. Tavladaki kırma olayının benzeri kızma birader oyununda da görülür. Bitiş noktasına önce varan piyonların sahibi oyunu kazanır.

5. RİSK

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinde askeri bir oyun arıyorsanız aradığınız oyun Risk. Her oyuncunun kendine ait bir askeri birlik oluşturduğu bu oyunda düşmanlarınızın alanlarını işgal etmeniz gerekiyor. Fethetmek istediğiniz askeri bölgedeki askerleri yenerek o bölgeyi fethedebilir ve diğer alanları fethetmeye de yaklaşmış olursunuz. Adrenalin seviyesi yüksek ve bir o kadar da eğlenceli olan bu oyun ile arkadaşlarınızla geçirdiğiniz anları eğlenceli kılabilirsiniz.

6. BEN NEYİM ? (What Am I?)

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Çocuğunuzla eğlenceli vakit geçerirebileceğiniz, oynarken öğrenebileceği harika bir oyun daha tasviye edeceğim. ”Ben Neyim?”.

Nasıl Oynanır?

  • Her oyuncu bir baş bandı seçip başına takar.
  • Kartlar karıştırılıp resimli yüzleri aşağı bakacak şekilde masanın ortasına yerleştirilir.
  • Her oyuncu kutudan 3 jeton alır.
  • Oyuncular sırayla destenin üzerinden bir kart çekip ne olduğuna bakmadan baş bantlarına yerleştirir.
  • En genç oyuncu oyunu başlatır ve saat yönünde yanındakine başındaki resmi tanımlamasına yardımcı olacak bir soru yöneltir.
  • Sorular ancak “EVET” ve “HAYIR” ile cevaplanacak şekilde sorulmalıdır. Örneğin; “Ben bir sebze miyim?”, “EVET” gibi…
  • Oyuncu her bildiği kart için kutuya bir jeton bırakır.
  • Sıra bir sonraki oyuncuya geçer.
  • Üç jetonu ilk bitiren oyunu kazanır!

7. UNO

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Uno bir kart oyunudur. Oyunun sistemi alışılagelmiş iskambil kartı sistemlerinden farklıdır. Uno sayı ve renk eşleştirmesine dayanan bir oyundur. Arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinde akla gelen ilk oyunlardan olan Uno, oyuncuların tüm kartlarından kurtularak birinci olma prensibine dayanır. Öncelikli olarak bir oyuncu kartları karıştırarak herkese 7’şer tane kart dağıtır. Diğer kartlar ise ön yüzleri görülmeyecek biçimde kapatılır. Sadece en üstteki kart açılır. Oyuncular en üstteki kartın üzerinde yazan rakama, kartın rengine ve kart üzerindeki sembole göre kendi kartlarından birini atar ve eşleştirmeye çalışır.

Eğer bir oyuncunun eşleştirilebilecek bir kartı yoksa ilk başta kapalı olarak masaya yerleştirilen desteden bir adet kart seçer. Çektiği kartı atabiliyorsa atar yoksa sıra diğer oyuncuya geçer. Özet şeklinde anlatmak gerekirse Uno bu kurallarla oynanan bir oyundur.

8. TOMBALA

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezi Tombala oyununu sadece yılbaşı için düşünmeyin. Alilenizle, arkadaşlarınızla ve özellikle çocuğunuz ile oynayabileceğiniz en eğlenceli oyunlardan biridir. Özellikle çocuğunuz ile oynarken rakamları eğlenceli bir şekilde öğrenmesini sağlar. Biz 3 yaşından beri oynuyoruz. Tombala alırken premium kutulardan almaya özen gösterin. Yani pulları ve tombala kağıtları kaliteli olsun ki uzun süre dayanabilsin. Bizim aldığımız ürün görselde bulunan ürün. Kaliteli gütavsiye ederim.

9. TWISTER

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinin en eğlenceli ve meşakkatli oyunlarından birisi olan Twister, ayakta kalma mücadelesine dayanan bir oyundur. Hem çocukların hem de büyüklerin oynayabildiği oyunda bir çark bulunur. Sırası gelen oyuncu çarkı çevirir ve ibrenin durduğu rengin yerdeki kağıt üzerinde olduğu bölüme elini veya ayağını yerleştirir. Sırası gelen her oyuncu bu aşamaları yapar ve adımlar ilerledikçe ortaya harika bir eğlence çıkar. İlk düşenin elendiği bu oyunda elinizi , kolunuzu koyduğunuz yere dikkat etmeniz gerekir.

10. Trivial Pursuit 2000

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Sizi 2000’li yılların unutulmaz olaylarına götürecek bir oyun olan Trivial Pursuit 2000, arkadaşlarla oynanacak oyunlar listesinin ağır abisidir. Çeşitli kategorilerden, kartlardan ve renklerden oluşan oyunda 2000’li yıllara ait genel kültür soruları yer alır. Eğlenceli ve sıra dışı bilgilerin yer aldığı oyunda arkadaşlarınızla eğlenirken aynı zamanda öğrenebilir ve bilgi dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

11. Vampir Köylü

Hepsiburada Fiyatını Gör!

En az 3 kişiyle oynanan bu oyun arkadaşlarınızla çok keyifli vakitler geçirmenizi sağlayacak. Hemen oyundan bahsetmeye başlayalım. Oyuncu sayısı kadar küçük kağıtlar oluşturulur ve bu kağıtlara köylü yazılır fakat içlerinden 1 tanesine vampir yazılır. İşte oyunu keyifli kılacak kısım o vampir yazdığınız kağıt olacak. Kağıtları oluşturmanın ardından, kağıtlar katlanır ve karıştırılır. Ardından herkes bu kağıtlardan çeker ve kimseye göstermeden elindeki kağıdı açar. Köylü olanların amacı vampiri bulmak, vampir olanın amacı ise bütün köylüleri öldürmek olmalı. Oyun bütün köylüler ölene kadar ya da vampir bulunana kadar devam edecek. Bütün oyuncular her el bir koalisyonda bulunarak, vampiri bulmaya çalışır. Oyuncular kimin vampir olduğunu düşünüyorsa bir karar karar verir ve bir oyuncu seçer.

Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

Hüseyin, uzun süredir tavsiyelist.com sitesinin şef editörlüğünü yapmaktadır. İşletme mezunu olan ve finans alanında meslek hayatına devam eden Hüseyin, Finans, Elektronik, Donanım, Sosyal Medya ve En iyiler kategorilerimizin içeriklerini üretmektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir