1. Anasayfa
  2. Oyuncu Ekipmanları

En İyi Laptop Soğutucu Tavsiyeleri ve Markaları 2024

En İyi Laptop Soğutucu Tavsiyeleri ve Markaları 2024

Özellikle oyun severlerin dizüstü bilgisayarlarında yaşadıkları en büyük sorun ısınma. Isınma bir yandan bilgisayarın performansını düşürürken, oyun performansını da düşürüyor olması sebebiyle can sıkıcı olabiliyor. Elbette bu durum yalnızca oyun severler için geçerli değil. Her laptop kullanıcısı ısınma gibi bir problemle karşılaşabilir. Söz konusu problem gündeme geldiğinde en çok tercih edilen çözüm laptop soğutucu kullanmak. Peki bir laptop soğutucu seçerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Laptop Soğutucu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop soğutucu seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, seçtiğiniz ürünün bilgisayarınızın performansını ne kadar arttıracağıdır. Eğer ısınma sorununuz çok yüksek seviyelerde değilse, buna uygun şekilde daha uygun bütçeli bir laptop soğutucu seçebilirsiniz. Aynı zamanda seçim sırasında dikkate almanız gereken diğer özellikler şunlar:

  • Bilgisayarınızın büyüklüğü,
  • Bilgisayarınızın performansını maksimum seviyede arttırması,
  • Ürünün fiyatı,
  • Kullanıcıların ürün hakkında yaptığı yorumlar.

Bu kriterlere uygun en iyi laptop soğutucularına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

En İyi 10 Laptop Soğutucu Tavsiyesi

Nasıl ki piyasada bulunan bilgisayar marka ve modelleri çok fazla çeşitlilik gösteriyorsa, durum laptop soğutucular için de aynı. Bu yüzden seçim yapmak her zaman kolay olmuyor. İşte biz de sizler için seçim yapma süreçlerinin kolaylaşması adına en iyi 10 laptop soğutucuyu listeledik.

1. Dexim Notebook Soğutucu Stand

dexim laptop soğutucu

Üzerinde 4 adet fanı bulunan Dexim Notebook Soğutucu, bilgisayara USB kablo ile bağlanıyor. Bilgisayarın ısı durumuna göre fanların hızı ayarlanabiliyor. Mavi LED aydınlatma ile renklendirilmiş olan Dexim Notebook Soğutucu, 41 cm x 28 cm ölçülerinde. Ürün için yapılan kullanıcı yorumlarına bakıldığında, ürün fiyat ve performans olarak iyi şekilde değerlendirilmiş.

2. Promate Frostbase Laptop Soğutucu

promate laptop soğutucu

Promate Frostbase, dizüstü bilgisayarlarınızdan maksimum performans almanızı sağlayan bir ürün. Oldukça güçlü bir fana sahip olan Promate Frostbase, bu yapısı sebebiyle bilgisayarınızın ısısını minimum seviyede tutar. Ürün üzerinde 7 farklı yükseklik ayarı bulunur. Bu ayarlar sayesinde bilgisayarınızı kendiniz için ideal seviyeye getirebilirsiniz. Sahip olduğu LED aydınlatma ile oldukça estetik bir görüntüye sahiptir. Ürünün boyutu 17 inç olmasına rağmen daha büyük bilgisayarların kullanımı için de uygundur.

3. Classone 1030998 Laptop Soğutucu

classone laptop soğutucu

Üzerinde 2 adet fanı bulunan Classone, tamamen oyuncular için tasarlanmış olan bir üründür. Ortalama olarak 14-15 cm boyutlarında olan fanlar sayesinde, bilgisayarın ısınmasının önüne geçilir ve daha keyifli bir oyun deneyimi yaratılmış olur. 4 kademeli yükseklik ayarı bulunan ürün, istenilen seviyede kullanılabilir. Ürünün sağa ve sola kayan ayakları sayesinde, farklı boyutlardaki bilgisayarlar için uyumlu bir duruşu vardır. Üzerinde yer alan pedler bilgisayarınızın oyun ya da başka bir işlem sırasında kaymasını engeller. Classone üzerinde iki adet USB girişi ve bir adet açma kapama düğmesi bulunur. Yani bilgisayarınızı aktif kullanırken ısı durumundan memnunsanız, bir süreliğine ürünü kapatarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

4. MF Product Strike 0198 Gaming Laptop Soğutucu

mf gaming laptop soğutucu

Bu laptop soğutucu da tıpkı pek çok laptop soğutucu gibi oyuncular için tasarlanmış. Ürün üzerinde LED aydınlatmaya sahip 6 adet fan bulunuyor. Siyah renkte üretilmiş olan bu ürünün çok sayıda yükseklik kademesi bulunuyor. 10 volt enerji harcayan MF Product üzerinde 2 adet USB girişi mevcut. Ergonomik yapısı sayesinde oyun sırasında bileğinizi yormanızı engeller. Ürün maksimum 15.6 inç boyutundaki bilgisayarlar için uygun.

5. Deep Cool N8

deep cool laptop soğutucu

Deep Cool N8 üzerinde yer alan 14 cm boyutundaki 2 adet fan sayesinde verimli bir soğutma performansı yaratır. 17 inç ve daha küçük boyutlardaki laptoplar için uygundur. Ortalama 1200 gramlık ağırlığı sayesinde kolayca taşınabilir. 1.5 volt değerindeki güç girişi sayesinde bir yandan enerji tasarrufu sağlarken, bir yandan da yüksek performans sunar. Hem estetik görüntüsü, hem de fiyat performans değeri olarak piyasada bulunan en kaliteli ürünlerden biridir.

6. Rampage AD-RC8 Showy

rampage laptop soğutucu

Bu laptop soğutucu üzerinde 18 cm boyutunda tek bir fan bulunur. Fanın oldukça büyük olması sebebiyle üründen alınabilecek performans 2 ya da 3 adet fana eşdeğerdir. Bu yüzden tek bir fan olması, ürünün performansının daha düşük olduğu anlamına gelmez. Ürünün köşe ızgaraları renkli LED ışıklarla aydınlatılır ve özellikle karanlık ortamlarda çok şık bir görünüm ortaya çıkar. Neredeyse tamamen sessiz şekilde çalışan ürünün 10 desibelden daha düşük bir ses değeri bulunur.

7. TX Red Alert

tx laptop soğutucu

Kırmızı LED aydınlatması ile dikkat çeken TX Red Alert üzerinde 6 adet fan bulunur. Bu 6 adet fan sayesinde bilgisayarınızın kullandığınız süre boyunca ısınmaz. Ayarlanabilir yüksekliği sayesinde istediğiniz platform üzerinde, ergonomik şekilde kullanabilirsiniz. Açı ayarı sayesinde bilgisayarınızı istediğiniz eğikliğe getirebilirsiniz. Oldukça düşük ses seviyesine sahip olan bu ürünün malzeme kaliteli dışında herhangi bir eksik tarafı bulunmuyor.

8. Zalman NS2000

zalman laptop soğutucu

17 inçten büyük olmayan laptoplar için uygun olan Zalman NS2000, son derece sessiz şekilde çalışır ve böylelikle sizi rahatsız etmez. Yükseklik ayarı sayesinde istenilen seviyeye getirilebilir olan bu ürün, yüksek soğutma kapasitesi sunar. Bilgisayarınızın ısısını kontrol edebilmeniz adına cihaz üzerinde fan hız ayarı bulunur. Ürün piyasadaki muadilleri ile mukayese edildiğinde oldukça kaliteli malzemelere ve işçiliğe sahiptir.

9. Addison ANC-505 Laptop Soğutucu

addison laptop soğutucu

Üzerinde muadilleri gibi 2 adet USB giriş bulunan cihaz, 14 cm boyutunda tek bir güçlü soğutucu sahip. Ürünün 6 kademeli yükseklik ayarı bulunuyor ve bu seviyede oyun oynama deneyimini keyifli bir hale getiriyor. Ürünün büyük soğutucusu içinde 5 adet fan bulunuyor. Ürün malzeme kalitesi olarak çok fazla şey vadetmiyor olsa da, sabit şekilde kullanıldığı zaman uzun süre kullanma imkanı sunacaktır.

10. Inca INC601

inca laptop soğutucu

Ürün üzerinde bulunana 6 adet fan, bilgisayarınızın en iyi şekilde soğutulmasını sağlıyor. Oldukça sessiz şekilde çalışan ürün, fazla gürültü yapmadığı için dikkatinizin dağılmasını da engellemiş oluyor. Ürün üzerinde kaymaz bir malzeme kullandığı için, bilgisayarınızı kullandığınız sırada herhangi bir hareket algılamazsınız. Bu da daha kolay bir kullanım imkanı sunar. Ürün piyasada bulunan hemen hemen tüm laptoplar ile uyumlu. Aynı zamanda kademeli hız ayarı da bulunuyor. Malzeme kalitesi çok yüksek olmasa da, uzun süre sorun yaşamadan kullanma imkanınız bulunuyor.

Sonuç

Hem Türkiye’de, hem dünyada özellikle oyun oynayan bilgisayar kullanıcılarını en çok şikayet ettiği konuların başında bilgisayarların ısınması geliyor. Her ne kadar bilgisayar donanımları bu ısınmanın önüne geçmek adına üretiliyor olsa da, oyun dünyasının grafikleri de her geçen gün daha ileri noktalara taşınmaya devam ediyor. Bu yüzden kullanıcılar bu ısınmanın önüne geçmek adına başka yöntemlere yönelmek zorunda kaldı. Söz konusu yöntemler arasında en çok tercih edileni ise laptop soğutucu ürünler kullanmak.

Eğer siz de gerek oyun oynadığınız için, gerekse de bilgisayarınızın çok iyi durumda olmamasından kaynaklanan bir ısınma sorunu yaşıyorsanız, laptop soğutucu kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eğer hangi laptop soğutucuyu kullanmanız gerektiğine dair bir fikriniz yoksa ve karar vermekte zorlanıyorsanız, sizler için yukarıda derlediğimiz laptop soğutucu ürünlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Haziran 15, 2021

    Bende Inca markasının soğutucusu var hem ergonomik hem de hesaplı bir ürün ürünün öncelikle laptop altında rahat çalışması ve kablosunun sağda solda değil en uygun yerden usb takılması gerekiyor. Bundan önceki kullandığım cihazlarda fanın pervanesine takılan kablolardan bozulan fanlardan bıkmıştım. Birde fan kullanmıyorsanız cihazı yatağın üstünde ve dizinizde çalıştırmamaya dikkat edin soğutma çıkışının altta olduğu laptoplar kullanıcı hatası nedeniyle ısınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir