1. Anasayfa
 2. Boya/Tadilat

En İyi Boya Markaları – En Kaliteli İç Cephe Boya Markaları 2024

En İyi Boya Markaları – En Kaliteli İç Cephe Boya Markaları 2024

Sizlere en iyi boya markaları ve en kaliteli boya markaları ile ilgili harika bir içerik hazırladım. Boya markalarını ve boya renklerini seçmek zorlayıcı olabilir.  En kaliteli boya markaları hangisidir? Boya kuruduğunda seçtiğim renk ile aynı mı görünecek? Acaba mat mı, yoksa yarı parlak mı boya seçmeli? vb. bir çok sorunuz olabilir. Bu sorularınızı yaptığımız kapsamlı araştırmalara dayanarak cevaplamaya çalışacağız.

İçeriğimiz 2 bölümden oluşacak. İlk bölümde en iyi boya markalarından, en kaliteli boya markalarından ve bu boya markalarının en çok tercih edilen boya renklerinden bahsedeceğiz. 2. Bölümde ise evi aydınlık gösteren duvar renklerinden, en çok boyanan duvar renklerinden, odayı geniş gösteren boya renklerinden bahsedeceğiz.

Öncelikle en ucuz boyayı tercih etme isteğine karşı koyun. Kötü boya, iyi boya ve harika boya vardır. Biz size bu içerikte iyi boya ve harika boya markalarını tanıtacağız.

Bir de en kaliteli boya markası sizin beklentilerinize göre değişiklik gösterebilir. Örneğin bazı boya markaları iç cephe boyalarında öne çıkarken, bazı boya markaları ise dış cephe boyalarında önce çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse Polisan, iç cephe boyalarında çok fazla tercih edilirken Jotun ise, dış cephe boyalarında tercih edilir.  Bu vb. tüm detayları yeri geldikçe içeriğin devamında paylaşacağım.

En İyi Boya Markaları

Türkiye’de öne çıkan en iyi boya markaları: Polisan, Marshall, Filli Boya, Dyo, Jotun, Permolit, San Deco, Casati, Fawori ve Çbs’dir. Şimdi bu boya markalarına yakından inceleyelim ve boya markalarının en çok tutulan boya renklerine bakalım.

1. Polisan Boya

Boya sektörünün öncü markalarından biri olan Polisan 1985 yılından itibaren boya üretimi yapıyor. Piyasada en zengin ürün çeşidine sahip markalardan bir olmakla birlikte bir çok boyasının ismi oldukça popüler. Özellike gri duvar boya renklerinde oldukça beğenilen ve ün yapmış boyaları mevcut.

Polisan’ın en çok tercih edilen renkleri;

 • Polisan Marjinal Gri Boya rengi
 • Polisan Dingin Gri Boya rengi
 • Polisan Sakız Beyazı Boya rengi
 • Polisan Kumsal Beji Boya Rengi
 • Polisan Sabah Sisi Boya Rengi
 • Polisan Masum Gri Boya Rengi
 • Polisan Yalın Beyaz Boya Rengi

Polisan en çok tercih edilen boya renkleri fotoğraf galerisi;

2. Marshall Boya

Marshall boya ülkemizde en çok tercih edilen en iyi boya markalarından biridir. İç mekan boyalarında çok fazla renk seçeneği mevcut. AkzoNobel’in iştiraki olan Marshall Hollanda merkezlidir ve 1954’ten beri en iyi boya amrkalarından biri olmayı sürdürüyor.

Marshall boyanın en çok tercih edilen renkleri;

 • Marshall Tütsü Rengi Duvar Boyası
 • Marshall Kurna Rengi Duvar Boyası
 • Marshall Gelin Teli Rengi Duvar Boyası
 • Marshall Damla Sakızı Rengi Duvar Boyası
 • Marshall Romantik Dantel Rengi Duvar Boyası
 • Marshall Kum Beji Rengi Duvar Boyası
 • Marshall Bohem Gri Rengi Duvar Boyası
 • Marshall Deniz Kabuğu Rengi Duvar Boyası
 • Marshall Romantik Dantel Rengi Duvar Boyası
 • Mashall Şifon Rengi Duvar Boyası

Marshall en çok tercih edilen boya renkleri fotoğraf galerisi;

3. Filli Boya

Ülkemizin en bilinen boya markalarından biri olan Filli Boya, 1988 yılında kurulan Betek Boya Kimya ve San. A.Ş’nin markasıdır ve 1988 yılında Avrupalı boya amrkası DAW ile işbirliği yaparak boya üretimine başlamıştır.

Filli boyanın en çok tercih edilen renkleri;

 • Andezit 10
 • Aydan
 • Lületaşı
 • İpeksi
 • Kum Beyazı
 • Sis Bulutu
 • Yudum
 • Kumru
 • Çakıllı Kum
 • Karbeyaz
 • Behramkale

Filli Boyanın en çok tercih edilen boya renkleri fotoğraf galerisi;

4. Dyo Boya

1941 yılında açılan boya imalathanesiyle üretime başladı. Zamanla büyüyen Yaşar Topluluğu, Türkiye’de boya sanayiinin en büyük ve ilk markası olarak tanınıyor. Pazar lideri konumunda bulunuyor. Dyo ayrıca 40’ın üzerinde ülkeye yaptığı ihracatla da tüm dünya tarafından tanınıyor. Günümüzde iki üretim tesisi mevcut. Markanın faaliyetlerini yürüten Yaşar Topluluğu, vizyon sahibi bir marka olarak iki kıstası var. Çevreci ve sürdürülebilir teknolojiler konusunda hassasiyet gösteriyor.

 • Yeni Beliz
 • Kemik beyazı
 • Alaçatı
 • Buz Mavisi
 • Salda Kumu
 • Kartepe
 • Meltem
 • Mine
 • Yeni Çağıl
 • Meltem
 • Kumsal
 • Salda Kumu

5. Jotun Boya

Her duvarın anlatacak ilham verici bir hikayesi var. Bu hikayeyi mükemmel renk ve boya ile hayata geçirmek mümkün.” İlgi çekici mottosuyla kullanıcısına başarılı renk kombinasyonları ve tasarım fikirleri sundu. Jotun marka dünyanın sevilen markaları arasında yer aldı. Hem iç mekan hem de dış mekan çözümleri sunuyor. Özellikle dış mekan çözümlerinde sektörün lokomotiflerinden biri olarak görülmektedir.

6. Permolit Boya

1984’den beri boya sanayiinde faaliyet gösteren Permolit Boya A.Ş. 1986 yılında piyasaya sürdüğü Türkiye’nin ilk tavan boyasıyla pazarda öne çıkmayı başarıyor. Günümüzde 300’den fazla ürünle pazarda önemli bir yere sahiptir. Permolit tavan, iç ve dış cephe boya çeşitleri alanında olduğu kadar su bazlı binder, astar ve macunlar, izolasyon malzemeleri ve renklendiriciler gibi alanlarda da öne çıkıyor.

7. Fawori Boya

Betek Boya ve Kimyasal San. A.Ş tesislerinde 2003’den beri üretilen Fawori, geniş bir ürün gamıyla çok sayıda ürün sunuyor. Hem iyi kalite hem iyi fiyat sloganıyla öne çıkan markadır. Teknolojiyi yakından takip ederek kendini geliştirebilme kabiliyetiyle de çok beğeniliyor.

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri

Evi aydınlık gösteren boya renkleri; Beyaz, bej, krem, açık gri, açık mavi gibi renkler tercih edilmektedir. Ayrıca bu renklerin  yanı sıra, açık sarı, pudra pembesi, lavanta gibi pastel tonlar da aydınlık bir etki yaratabilir.

En Çok Boyanan Duvar Boyası Renkleri İsimleri

En çok boyanan duvar boyası renkleri:  Gri, Beyaz, Krem, Bej, Açık Mavi, Açık Yeşil’dir. Bu duvar boya renklerinin en çok tercih edilen boya isimlerini ve markalarını aşağıda detaylıca açıklıyoruz.

En Çok Boyanan Gri Duvar Renkleri

Boya markalarının en çok boyanan ”GRİ” duvar boya renkleri ve isimleri aşağıdaki gibidir.

SıraMarshallPolisanDyoFilli Boya
1Mermer TozuDingin GriYeni BelizAndezit 10
2Gelin TeliMarjinal griSalda KumuAndezit 20
3Bohem GriMasum GriYeni ÇağılAndezit 25
4Kilit taşıSabah SisiBuz GümüşüAndezit 35
5Kuzey YıldızıSakin Gri

En Çok Boyanan Beyaz Duvar Renkleri

Boya markalarının en çok boyanan ”BEYAZ” duvar boya renkleri ve isimleri aşağıdaki gibidir.

SıraMarshallPolisanDyoFilli Boya
1TütsüBeyaz KumKemik beyazıKum Beyazı
2DantelYeni NilKartepeLületaşı
3WhiteSade BeyazMeltemAydan
4ŞifonMasum BeyazSalda Kumuİpeksi
5Olgun BeyazKarbeyaz

En Çok Boyanan Bej/Krem Duvar Renkleri

Boya markalarının en çok boyanan ”BEJ/KREM” duvar boya renkleri ve isimleri aşağıdaki gibidir.

SıraMarshallPolisanDyoFilli Boya
1FildişiSahra BejiAlaçatıSis Bulutu
2Çakıl TaşıKarizmatik KremMeltemKumru
3LokumMasum BeyazKumsalBademi
4Keten TohumuAçık FildişiBelce BejiÇakıllı Kum
5Yalın BeyazBehramkale

Mat mı, yoksa yarı parlak mı boya seçmeli?

Birçok ev sahibi boyada seçilen parlaklığı dikkate almayı unutuyor..Eviniz için en akıllı (ve en şık) kararı verdiğinizden emin olmak için mat ve parlak arasında seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç noktayı burada bulabilirsiniz

Parlaklık yalnızca renginizin görünüşünü etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda yüzeyin dayanıklılığını ve silinebilirliğini de etkiliyor. Yüksek parlaklıktaki boyaların silinmesi kolaydır, bu da onu dolaplar, mobilyalar, lambriler, kapılar ve döşemeler gibi orta ve yoğun trafikli alanlar için mükemmel kılar. Unutmayın, parlaklık ne kadar yüksek olursa temizlemesi de o kadar kolay olur!”

Duvarlarınızın kusurlarını maskelemek istiyorsanız mat bir yüzey tercih edebilirsiniz.

Düşük parlaklıktaki parlaklıklar yansıtıcı değildir ve küçük yüzey kusurlarını gizler. Mat boyalar, tavanlar ve yatak odaları için ideal bir seçimdir.

Özetlersek;

Evinizdeki bir alan için mükemmel rengi seçmiş olsanız bile, boyanızın keyfini daha uzun süre çıkarabilmeniz için her bir kaplamanın neler sunduğunu anlamak önemlidir.

Altı tip boya kaplaması şunlardır:

Düz: Adından da anlaşılacağı gibi, düz yüzeylerde herhangi bir parlaklık yoktur. Bu kaplama ışığı yansıtmaz, bu da onu duvar veya tavandaki kusurları gizlemek için mükemmel bir boya kaplaması yapar. Düz yüzeyler, yaya trafiğinin az olduğu odalar için idealdir.

Mat: Düze benzer şekilde mat, minimum yansıtma nedeniyle düşük parlaklığa sahiptir. Mat yüzeyler oldukça dayanıklıdır ve düzenli yaya trafiği olan odalar için mükemmeldir.

Saten: Saten kaplamalar en sevdiğiniz renklere biraz parlaklık kazandırmanın yanı sıra duvarlarınıza kadifemsi bir dokunuş sağlar. Saten, banyo ve mutfak gibi yoğun yaya trafiğine ve neme sahip odalarla iyi uyum sağlayan inci benzeri bir görünüme sahiptir.

Yarı parlak: Daha fazla parlaklık ve yüksek dayanıklılık, yarı parlak kaplamaları ev sahiplerinin favorisi haline getiriyor. Bu şık boya seçenekleri, yüksek nem oranına sahip odalar veya evdeki en çok kullanımın yaşandığı diğer odalar için mükemmeldir.

Parlak: Camsı bir görünüm istiyorsanız, parlak boyadan başka bir şeye bakmayın. Bu kaplama, ev halkının günlük olarak kullandığı kapı ve dolapların etrafını boyamak için mükemmeldir. Yüksek parlaklık en yüksek dayanıklılığı sunar, böylece en sevdiğiniz renklerin keyfini uzun süre çıkarabilirsiniz.

Salonlar ve oturma odaları için hem temizlenmesi, hem kusurları kapaması hemde aydınlık oluşturabilmesi yarı parlak boyalar iyi seçim olabilir.

En iyi boya markaları ile ilgli sorularınız olursa yorum bölümünden iletebilirsiniz. Cevaplamaktan memnuniyet duyarız.

Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

Hüseyin, uzun süredir tavsiyelist.com sitesinin şef editörlüğünü yapmaktadır. İşletme mezunu olan ve finans alanında meslek hayatına devam eden Hüseyin, Finans, Elektronik, Donanım, Sosyal Medya ve En iyiler kategorilerimizin içeriklerini üretmektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir