1. Anasayfa
  2. Film & Dizi

En İyi Netflix Yerli Dizileri

En İyi Netflix Yerli Dizileri
2020 en iyi yerli netflix dizileri

En çok sevilen ve Türk yapımı Netflix yerli dizileri sizler için bir araya topladık fragmanlarını izleyebilir diziler arasında seçim yapabilirsiniz! Eğer izlemek için film arıyorsanız Netflix en iyi aksiyon filmlerine bakabilirsiniz.

Netflix’teki En İyi Yerli Diziler

Türkiye’de oldukça popüler olan ve milyonlarca kullanıcısı olan Netflix, Türk yapımlarına da el attı. Dünya çapında çeşitli beğenilen işlere sahip olan Netflix’in Türk yapımı dizi listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu diziler hem Türkiye’de hem de dünyada yayınlanmaktadır.

Netflix’teki Türk yapımlarını beğeniyor musunuz?

Atiye

Dizi Netflix’in ikinci Türk dizisi olarak listelere olağanüstü bir giriş yapmıştır. Uzun zamandır ekranlarda görmediğimiz Beren Saat Atiye rolünde başrolü üstlenmiştir. Diğer dizilerden oyunculuklarında ne kadar başarılı olduğunu bildiğimiz Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun gibi isimlerin dizilerin diğer oyuncu kadrosunu oluşturmuştur. Atiye hem konusu hem oyuncu kadrosuyla dikkat çekmiştir.

Sadece yerli yapım olarak ülkemizde değil dünya çapında da yayınlandığı ilk andan itibaren en çok izlenen dizi olmuştur. Beren Saat dizide Atiye adında genç bir ressama hayat vermiştir. Karmaşık bir iç dünyası olan Atiye, resim yaparken dönüp dolaşıp kendisini hep aynı şekli çizerken bulmuştur. Bunun sebebini sorgulamaya başladığı zaman ise kendisini yoğun hisle bilinmezin peşine düşme arzusu sarmıştır. Atiye, ailesi ve sevgilisi Ozan ile İstanbul’da sade ve mutlu bir yaşam sürmektedir ta ki dünyanın en eski tapınağı Göbekli Tepe’de yapılan bir keşifle hayatı değişene kadar.  Bölgedeki kazı çalışmalarını yürüten ve çalışmalardan sorumlu arkeolog Erhan, Atiye ile Göbekli tepe arasındaki mistik ilişkiyi gözler önüne seren bir sembol keşfetmiştir. Atiye ona bambaşka bir kapı açan bu gizemli olayın peşine düşerek antik tapınakta geçmişini aramaya karar vermiştir. Bu gizem perdesi aralandıkça Atiye’nin karşısına çıkan olaylar ona geçmişle geleceği, gerçek ile ruhani arasındaki her şeyi sorgulatmış, bilinmezin peşinden daha da büyük bir merakla gitmesine etki etmiştir. Ve Atiye bu olaylar sonucunda kendisine has ‘özel güçleri olan’ bir kadın olduğunu idrak etmiştir.

Dizi Şengül Boybaş tarafından kaleme alınan ‘Dünyanın Uyanışı’ adlı kitaptan esinlenerek hazırlanmıştır. Kitabın bütünüyle bağdaşmasa da kurgu olarak kitabın etkisini taşımıştır. Dizide sürükleyici unsurlar ve mistisizm iç içedir.

Dizi İstanbul, Göbekli Tepe, Nemrut Dağı gibi farklı rotalarda çekilmiştir. Atiye Netflix üzerinden yayınlandığı ilk günden itibaren bomba etkisi yaratmıştır. Herkes dizinin ne kadar akıcı, merak uyandırıcı olduğundan bahsederken oyuncuların performanslarına da övgü dolu sözler gelmiştir.

Hakan Muhafız

Netflix’in ilk Türk yapımı olan dizi en başta bu yönüyle akabinde güçlü oyuncu kadrosu ile dikkatleri çekmeyi başarmıştır. N. İpek Gökdel’in ‘Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikâyesi’ kitabından uyarlanmıştır ve içinde dramla birlikte fantastik öğeler barındıran bir yapımdır. Özellikle fantastik dizi sevenlerin büyük beğenisini toplamıştır.

The Protector rolü Çağatay Ulusoy’a verilmiştir ve oyuncu rolünün üstesinden pekâlâ gelmiştir. Diğer oyuncular olan Hazar Ergüçlü, Ayça Ayşin Turan ve Okan Yalabık’ın da dizideki performansları büyük beğeni toplamıştır. Dizi iki sezonu geride bırakmıştır; gelecek sezonlar için Netflix’ten de onay almıştır.

Dizinin konusuna değinecek olursak eğer çoğu insan gibi bir hayat süren genç Hakan, İstanbul’da sıradan bir yaşam sürmektedir. Fakat kendisinin o zamana kadar hiç farkında olmadığı bazı özellikleri vardır ve bir anda kendi üzerine yüklenen sorumluluklarla tanışmıştır. Hakan, hiç ummadığı bir anda 15 milyonluk İstanbul’da yaşayan tüm insanlardan daha farklı bir konuma gelmiştir. Asırlardır yaşamını sürdüren ölümsüzlerin tehdidi altında olan şehir, kendisini buna hazır hissetmese de Hakan tarafından kurtarılmalıdır. İstanbul’un yeni muhafızı olma görevini üstlenen Hakan, omuzlarına yüklenen bu görevi başarılı bir şekilde yerine getirebilecek midir? Hakan ile ölümsüzlerin mücadelesinde kazanan kim olacaktır? İzleyicilerin aklındaki tüm sorular belki de gelecek yeni sezonlarda cevap bulacaktır.

Aşk 101

Bir Türk yapımı olan Netflix dizisi Aşk 101, 1990’lı yıllarda geçen, türlü haylazlıkları yüzünden okuldan atılmamak için en sevdikleri öğretmenlerini okulda tutmak üzere plan yapan 17 yaşında, bir grup asi gencin hikâyesini konu almıştır. Okulda kendilerini her daim savunan Burcu öğretmenlerini, okula yeni gelen basketbol koçu Kemal’e âşık etmek üzere plan kurup işe koyulduklarında asıl kendileri aşkı keşfetmeye başlamışlardır. Aslında dizideki her karakterin kendi iç dünyasında bir hikâyesi vardır. Bazen çözümleyemediği, içinden çıkamadığı, bazen kabullenmek istemeyip kaçtığı şeylerle yüzleşmek her birine ne kadar şaşırtıcı gelse de bir o kadar da ağır gelmiştir.

Dizinin yönetmenliğini Deniz Yorulmazer, Ahmet Katıksız yapmıştır ve dizinin senaryosu Meriç Acemi’ye aittir. Dizinin başrollerinde Kaan Urgancı oğlu, Pınar Deniz, Kubilay Aka, Pınar Deniz, Alina Boz, Mert Yazıcıoğlu, İpek Yazıcı, Selahattin Paşalı, Bade İşçil ve Tuba Ünsal gibi kaliteli ve iyi oyuncular rol almıştır. Dizinin çekimleri İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Maçka- Akif Tunçel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşmiştir.

Dizinin oyuncu kadrosu ve hikâyesi kadar dizide çalan şarkılar da dikkat çekmektedir. Bu sebepten ötürü dizide çalan ve merak edilen şarkıları listeledik:
İlk sezonunu beğeni alarak geride bırakan dizinin yeni sezon bölümleri merakla beklenmektedir.

Rise Of Empires: Ottoman

Türk yapımı Netflix dizilerinden biri daha olan Rise Of Empires: Ottoman Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme dönemini konu edinmiştir. Fatih Sultan Mehmet olarak bilinen II. Mehmet’in, 13 yaşında tahta çıkmasının ardından efsanevi yükselişi, Konstantinopolis’i devirmesi ve 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli hükümdarlarından biri haline gelmesi konu edilmiştir. Alışılagelmiş tarihsel içerikli dizilerden farklı unsurlar barındıran bir dizidir. Prodüksiyon tarafından fazlasıyla harcama yapılmış bir belgesel- filmdir. Sadece Türkiye değil, bir yanı ABD taraflı olunca; geçmişte gördüğümüz Netflix’in Türk dizilerine ayırdığı yapım maliyeti bu yapıma kıyasla arşa çekilmiş diyebiliriz.

Dizinin başrollerinde Tuba Büyüküstün, Cem Yiğit Üzümoğlu, Selim Bayraktar gibi ünlü ve başarılarını kanıtlayan oyuncular yer alırken, serinin yönetmenliği ve yazarlığı Emmy ödüllü bir Türk ve yapımcı Emre Şahin tarafından üstlenilmiştir.

Dizide dikkatimizi çeken ilk şey dizinin İngilizce çekilmiş olmasıdır. Bu bakımdan dizinin hedef kitlesi sadece Türkiye değil tüm dünya olarak düşünülmüştür. Dünyanın en önemli padişahlarından biri olan Fatih Sultan Mehmet’in belgeselinin dünyanın en yaygın dilinde anlatılmış olması özelliği dizinin yayılmasında ve popülerleşmesinde artı olarak büyük etki etmiştir.

Osmanlı Devleti’nin yükselme devrini ve Fatih Sultan Mehmet’in hayatını konu alan dizinin çekimleri olayın ana merkezinde yani İstanbul’da gerçekleşmiştir. Dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşmaktadır. Dizide belgesel ve kurgu öğeleri bir aradadır. Bu bakımdan dünyada dizi – belgesel tadındaki sayılı Türk yapımlarından birisi olarak gösterilmektedir.

Rise Of Empires: Ottoman İstanbul’un fethi gibi çağ kapatıp çağ açan tarihi olayı hem Bizans hem de Osmanlı tarafından anlatmak istemiştir. Çok titiz bir çalışmanın ürünüdür. Öyle ki dizinin senaryosu ünlü tarihçi Celal Şengör ve Emrah Safa Gürkan danışmanlığında kaleme alınmıştır. Fetih sahnelerini dizi gibi anlatan yapımda tarihçilerin ve konunun uzmanlarının görüşlerine yer verilmiş olması, dizinin aynı zamanda belgesel niteliğinde değerlendirilmesini sağlamıştır. Dizinin belgesel tadında olmasını sağlayan en büyük faktörlerden biri ise tıpkı belgesellerdeki gibi bir dış sesin kullanılması olmuştur. Bu dış ses, ünlü Game Of Thrones dizisinden bilinen Tywin Lannister’ına aittir.

Dizi tarihe ışık tutması açısından hem dizi hem belgesel tadında beklenen ilgiyi görmüştür ve yeni sezon bölümleri merakla beklenmektedir. Netflix, yeni sezonu onayladığını açıklamıştır. Yeni sezonda da tarih danışmanlarının aynı olacağı dedikodular arasındadır.

Okuyucunun Dikkatine; Sitemizde yer alan pazar yeri bağlantıları satış ortaklığı (#Affiliatemarketing - #satışortaklığı) içerir. Tavsiyelist.com bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Sitemizde yer alan ürün bağlantıları üzerinden bir satın alma gerçekleştirdiğinizde bu durum sizin satın alma fiyatınızı değiştirmez. Bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre tavsiye listelerimizde yer alan ürün fiyatlarında ve özelliklerinde değişiklikler olmuş olabilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan tavsiyelist.com sorumlu değildir.

TavsiyeList.com Film & Dizi editörü. Boş vakitlerimde değil, iş dışındaki çoğu vaktimde film veya dizi izlerim, yorumlarım, incelerim. Sizin için en iyi film ve dizi tavsiyelerini burada paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir