TavsiyeList

Güncel Tavsiye Listeleri

En İyi 1. Dünya Savaşını Anlatan Kitaplar

1. dünya savaşını anlamak için o dönemi iyi bilmek gerekir. Ülkelerin durumlarını, birbirleriyle olan ilişkilerini, o dönemde ekonominin nasıl yürüdüğünü anlamak ülkelerin neden 1. dünya savaşı adı altında birbirleriyle savaştığını anlamamıza bir nebze dahi olsa yardımcı olacaktır. 1. dünya savaşını anlatan en iyi kitaplar listemizde o dönemi, ülkeleri ve savaşı en iyi anlatan kitaplara yer verdik.

İş Bankası Kültür Yayınlarının yayımladığı ve Ian Westwel’in kaleme aldığı bu kitap dönemin siyasal ve ekonomik faktörlerini, savaşın en çarpıcı ve önemli noktalarını, ülkelerin savaş stratejilerini ve teknolojilerini detaylı bir analizle ve 500’den fazla fotoğraf, savaş planı ve haritayla okuyucuya sunarak 1. dünya savaşını anlatan en iyi kitaplar listemizde yerini alıyor.

  • Birinci Dünya Savaşı Tarihi – Liddel Hart

İngiliz yazar Liddeel Hart tarafından yazılmış Birinci Dünya Savaşı Tarihi kitabı savaşın askeri tarihini anlatıyor. Savaşa bizzat katılıp kendi tecrübelerini de aktaran yazar devrimsel savaş araçlarının savaşa etkisini, makineleşmiş orduların gücünü, stratejik kararların savaşın gidişatını nasıl değiştirdiğini ve daha birçok konuya değiniyor.

  • Birinci Dünya Savaşı Anıları – Kazım Karabekir

Yapı Kredi Yayınları’nın Kazım Karabekir’in birinci dünya savaşı anılarını bir araya getirdiği bu kitapta Çanakkale’den Irak ve Kafkas cephesine, Sarıkamış’tan Kars ve ötesine dönemin ruhunu yaşatan bir çok anı bulunuyor.

  • 1. Dünya Savaşı Hikayeleri – Nesime Ceyhan

Nesime Ceylan’ın kaleme aldığı 1. Dünya Savaşı Hikayeleri kitabı 1914-1918 yıllarında Osmanlı Devleti’nde birçok cephede geçen hüzün ve kahramanlık dolu hikayeleri içerisinde barındırıyor. Kitap savaşın gerçek yüzünü, askerlerin kahramanlıklarını ve daha birçok sıradışı insanın hikayelerini anlatıyor.

  • 100 Soruda 1. Dünya Savaşı

Eğer aklınızda birinci dünya savaşı ile ilgili sorular varsa, Ali Satan’ın 100 Soruda 1. Dünya Savaşı kitabında bu sorulara cevap bulabilirsiniz. Kitap 1. dünya savaşı nasıl çıktı, neden çıktı, taraflar kimler, Osmanlı Devleti savaşa nasıl dahil oldu, cephelerde neler yaşandı, savaşın sonuçları neler gibi birçok soruyu cevaplıyor.

  • Birinci Dünya Savaşı Neden Çıktı? – James Joll , Gordon Martel

Birinci dünya savaşının neden çıktığını anlamak, günümüzdeki çeşitli çatışmaları anlamamıza yardımcı olacaktır. Birinci dünya savaşının neden çıktığını detaylı ve net bir biçimde anlatan kitap savaşın atmosferini okuyucuya başarılı bir şekilde hissettiriyor ve 1. dünya savaşını anlatan en iyi kitaplar listemizde yerini alıyor.

  • Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok – Erich Maria Remarque

Alman yazar Erich Maria Remarque’un 1929 yılında yayımlanan kitabı Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, savaşın en karanlık yönlerini, acımasızlığını, anlamsızlığı ve askerleri nasıl etkilediğini ele alan bir roman.

1. Dünya Savaşını Anlatan En İyi Kitaplar listemizin sonuna geldik. Diğer bir kitap tavsiye listemiz olan Ekonomiyi Öğrenmek İsteyenler İçin 10 Ekonomi Kitabı Önerisine göz atmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir