Kripto Para

Güvenilir Kripto Para Siteleri

Daha birkaç yıl öncesine kadar hayatımızda hiç bulunmayan, fakat artık neredeyse her gün gündemi meşgul eden yeni bir para birimi ile karşılaştık: Bitcoin! Bitcoinin hemen ardından Ethereum, Litecoin gibi coinler de piyasaya çıkmaya başladı ve bugün gelinen noktada, kripto para piyasalarında sayısız coin bulunuyor. Her geçen gün çok daha fazla insan yatırım yapmak amacıyla kripto para borsalarına giriyor. Elbette burada yatırımcıların hangi borsa üzerinden oynamaları gerektiğine dair soru işaretleri de oluyor. Ayrıca yatırımcılar için bu piyasaya girerken dikkat edilmesi gereken noktalar mevcut.

Kripto Para SitesiKurulduğu ÜlkeKomisyon Oranı
BinanceÇin%0.10
CoinbaseABD%1.50
KrakenABD%0.26
BitciTürkiye%0.10
Crypto.comHong Kong%0.10
BtcTurkTürkiye%0.18
ParibuTürkiye%0.35
BitpandaAvusturya%0.15
BitexenTürkiye%0.15
BitloTürkiye%0.15

Kripto Para Borsası ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’de hem yabancı kripto para borsalarından, hem de yerli borsalar üzerinden kripto para yatırımı yapılabiliyor. Burada en önemli nokta, seçilen kripto para borsasının güvenilir olması. Çünkü yatırım yaparken öncelikli hedefiniz para kazanmak değil, paranızı korumak olmalı. Güvenli bir site bulduktan sonra dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalar ise şu şekilde:

 • Para transferi yaparken, transferi gerçekleştirdiğiniz hesabın doğru hesap olduğundan emin olun,
 • Hesabınızı iki kademeli güvenlik seçeneklerinden en az biri ile koruyun,
 • Kripto para piyasaları hakkında uzmanların görüşlerine kulak verin,
 • Tek bir coine yatırım yapmak yerine paranızı bölün (sepet yapın),
 • Kar ve zarar noktalarına stoplar koyun.

En Güvenilir 10 Kripto Para Sitesi

Bugün piyasada yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında yatırım yapılabilecek çok sayıda kripto para borsası bulunuyor. Elbette bu borsaların her biri güvenli değil. Yine de uzun yıllardır piyasada hizmet veren ve işlem hacmi çok büyük olan güvenilir kripto para borsaları da var. İşte biz de sizler için en güvenilir kripto para borsalarını derledik.

Binance

binance

Binance, dünya üzerinde ne çok kullanılan kripto para borsası. Binance’i diğer kripto para borsalarından ayıran en önemli özellik, hem tarayıcı sürümünün hem de uygulamasının kullanımının basit ve rahat olması. Aynı zamanda Türkçe dil desteğine de sahip olduğu için Türkiye’deki kullanıcılar tarafından da yaygın olarak tercih ediliyor. Binance üzerinden piyasadaki diğer borsalarda listelenmeyen pek çok alt coine yatırım yapmak mümkün.

Dünyanın en güvenilir borsalarının başında gösterilen Binance, komisyon oranlarını oldukça yüksek tutar. Binance’in kendi coini olan BNB, Binance kullanıcılarının pek çoğu için yatırım tercihidir. Aynı zamanda elinde minimum 50 BNB bulunan kullanıcılar, diğer kullanıcılara oranla daha düşük komisyon ücreti öderler. Aynı zamanda Binance işlem hızı ve anlık işlem kapasitesi bakımından çok iyi bir noktadadır. Bu yüzden kripto para yatırımcıları için herkes tarafından tavsiye edilen ilk sitedir.

 • Türkiye’de en çok tercih edilen, en büyük kripto para platformu
 • En fazla coinin listelendiği borsa
 • TR Binance ile Türkiye’deki banka hesaplarına anında para çekebilme
 • Kolay arayüz ve hızlı işlem

Coinbase

coinbase

Coinbase ABD merkezli olarak 2012 yılında kurulmuş bir kripto para borsası olarak, şu an dünyanın en eski kripto para borsası durumundadır. Şu an dünyada 100’ün üzerinde ülkede hizmet vermekte olan Coinbase’in yaklaşık olarak 43 milyon kullanıcısı bulunur. Türkçe dil desteği de bulunan Coinbase, Türkiye’de Binance’ten sonra en çok kullanılan yabancı kripto para borsasıdır. Borsanın yatırımcılarından aldığı komisyon ücretleri Binance ile mukayese edildiğinde hemen hemen aynı seviyededir. Coinbase üzerinden piyasada bulunan neredeyse tüm coinlere yatırım yapılabilir.

Coinbase’in de en az Binance kadar basit ve kullanımı kolay bir arayüzü bulunuyor. Güvenli bir altyapısı bulunan Coinbase aynı zamanda tüm yatırımcıları için 7 gün 24 saat boyunca müşteri desteği sağlıyor.

 • ABD’de en güvenilir kabul edilen ve en çok tercih edilen platform
 • Sade tasarım ve kolay arayüz sayesinde karışıklık olmadan işlem yapabilme

Kraken

kraken

Kraken borsası da tıpkı Coinbase gibi ABD – San Francisco merkezli bir kripto para borsasıdır. Türkiye’deki yatırımcılar tarafından Binance ve Coinbase’e oranla daha az tercih edilmesine rağmen en az Coinbase ve Binance kadar güvenilir bir borsadır. Kraken borsasında Türk Lirası ile yatırım yapmak mümkün değildir. Kraken’in tüm dünyada bu kadar popüler olmasının başlıca sebebi, kripto para piyasaları tüm dünyada yükselirken Bloomberg terminaline piyasa verilerini aktarmak için seçilmiş olmasıydı.

Kraken şu anda dünyanın en çok ilgi gören borsalarından biri olarak, komisyon oranlarını oldukça düşük tutuyor. Yüksek likidite imkanı sağlayan borsa, aynı zamanda yatırımcıları korumak adına güçlü güvenlik altyapıları ile korunuyor. Kraken üzerinden hem kripto para birimlerine, hem de fiat para birimlerine kolaylıkla yatırım yapılabiliyor. Kraken Binance ve Coinbase’e oranla tek eksisi, para yatırma ve doğrulama işlemlerinin bu iki borsaya oranla biraz daha uzun olması.

Bitci

bitci

Türkiye’de kurulan kripto para sitelerinden biri Bitci.com, Türkiye’de birçok spor kulübünün resmi partneri. Ayrıca McLaren’in sponsoru. Oldukça güvenilir olan bu borsa özellikle taraftar tokenlarıyla biliniyor. Tuttuğunuz takımın taraftar coinini satın almak istiyorsanız buraya üye olabilirsiniz. İlk olarak burada listelenen coinler yükseldikten sonra farklı platformlarda da listelenebiliyor.

 • Türkiye’de kuruldu ve tamamen Türkçe destek
 • Dünyada birçok spor kuruluşuna sponsor ve partner
 • Türkiye’deki spor kulüpleriyle anlaşmalı
 • Taraftar tokenlara öncelikli erişim şansı

Crypto.com

crypto

2016 yılından bu yana faaliyet gösteren Crypto.com, kurulduktan kısa bir süre sonra dünyanın en çok tanınan uluslararası kripto para borsalarından biri haline geldi. Tıpkı diğer borsalar gibi düşük işlem ücretlerine sahip olan Crypto.com, yatırımcılarına banka kartı ya da kredi kartı ile kripto para satın alma imkanı sunuyor. Düzenlenmiş ve güvenilir bir yapıya sahip olan Crypto.com, yatırım yapmaya yeni başlayacak olan acemi yatırımcılar için de oldukça ideal bir ortam.

BTCTurk

btcturk

BTCTurk, Türkiye’nin yerli ve en güvenilen kripto para borsalarının başında geliyor. 2013 yılında Türk Lirası ile kripto para alım satımına olanak tanıyan ilk borsa olarak kurulan BTCTurk, başta Bitcoin olmak üzere büyük coinlerin ve pek çok alt coinin alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesine imkan sağlıyor. BTCTurk’un yüzde 10 ile yüzde 18 arasında değişen komisyon oranları bulunmaktadır.

Çok büyük bir işlem hacmine sahip olan BTCTurk, özellikle küçük kripto para borsalarının bir bir kapanması ile birlikte, Türkiye’de adından en çok söz ettiren borsa durumuna geldi ve bugün hemen hemen tüm kullanıcılar tarafından güvenli olarak nitelendiriliyor. Aynı zamanda devlet onaylı olduğu için gönül rahatlığı ile yatırım yapabileceğiniz bir borsa.

Paribu

paribu

Paribu 2017 yılında kullanıma açılmış olan, Türkiye’nin en yüksek hacimli kripto para borsasıdır. Bitcoin ve pek çok altcoin için işlem imkanı tanır. Paribu 7 gün 24 saat boyunca işlem yapılabilen bir borsadır ve sürekli açıktır. İOS ve Android uygulamaları sayesinde tüm kullanıcılar yatırımlarını mobil cihazlar üzerinden kontrol edebilir. Devlet kurumları tarafından gerekli izinleri bulunan Paribu, Türkiye’de tamamen yasal şekilde faaliyet gösterir. Aynı zamanda Paribu başarmış oldukları ile Türkiye’nin en başarılı kripto para borsası olarak gösterilebilir.

Paribu kurulduğu yıl 5800 BTC’lik hacmi ile, Coinmarketcap listelerinde 16. sıraya kadar yükselmiştir. 2020 yılı itibariyle Paribu’nun BTC hacmi 9900’e ulaşmıştır. 1 Nisan 2020’de WAVES hacmi 15 milyona ulaşan Paribu, söz konusu coinin hacim sıralamasında dünyada 1. sıraya yükselmiştir. 4 Mayıs 2020 tarihinde 12 milyon dolarlık HOT hacmi ile dünya sıralamasında birinci ve 1,4 milyon dolarlık CHZ hacmi ile dünya sıralamasında ikinci olmuştur.

Bitpanda

bitpanda

AB güvenlik standartlarında hizmet veren Bitpanda, yakın zamanda Türkiye’ye de geldi. 50’den fazla kripto para satın alınabilen site, Avusturya’da kuruldu. Oldukça gelişmiş bir sisteme sahip olan sitede cüzdan oluşturup dijital varlıklarla işlem yapabilirsiniz. 3 milyona yakın kullanıcının üye olduğu Bitpanda, her geçen gün Türkiye’de de büyümeye devam ediyor.

 • AB güvenlik standartlarına uygun
 • Viyana’da kuruldu, Türkiye’de de aynı kalitede hizmet veriyor
 • Tamamen Türkçe platform ve Türkçe destek var

Bitexen

bitexen

Türkiye, İTÜ ARI Teknokent’te kurulan Bitexen, güvenilir kripto para siteleri arasında yerini alıyor. Son dönemlerde yapılan reklamlarla sıkça karşımıza çıkan bu kripto para sitesinde birçok coini kolayca satın alabiliyorsunuz.

Sivasspor ile işbirliği yapan Bitexen, birçok alanda göz önünde bulunuyor. Ayrıca Vakıfbank ile kolayca para yatırma ve çekme işlemleri yapılabiliyor.

Bitlo.com

bitlo.com

Türk kripto para sitesi arayanlar için bir diğer güvenli platform: Bitlo.com. Aranılan tüm ana coinlerin bulunduğu platformda 7/24 müşteri desteği bulunuyor. Güvenlik alt yapısı ve kolay arayüzüyle kripto para işlemleri Bitlo.com’da yapılabilir.

En İyi Kripto Para Uygulamaları

Kripto para yatırımcılarının bir kısmı üyeliğini bilgisayar üzerinden tamamlasa da, sürekli yatırımlarını takip ettikleri için uygulama (app) ile devam etmeyi tercih ediyor. Dışarıda, yemek yerken, ofiste veya yolda… Her an yatırımınızın durumunu görmek istiyorsanız, bir kripto para uygulamasına ihtiyacınız var demektir.

Yukarıda paylaştığımız kripto para siteleri listemizdeki her şirketin uygulaması da bulunuyor. Ancak her firmanın uygulaması, şirketinin çalışma prensibi kadar kaliteli çalışmıyor. Bu yüzden burada uygulamalara özel bir sıralama yapmaya karar verdik.

Bu sıralamayı belirlerken uygulamanın hızı, güvenlik, işlem kolaylığı, kullanıcı deneyimi ve telefona olan etkilerini ele aldık.

 1. Binance
 2. Coinbase
 3. Paribu
 4. BTC Turk
 5. Kraken
 6. Bitlo
 7. Bitpanda
 8. Crypto
 9. Bitexen
 10. Bitci
 11. Icrypex

Siz de bu firmaların uygulamalarını App Store (Apple) veya Google Play Store (Android) aracılığıyla indirebilirsiniz.

Doğru uygulamayı indirdiğinizden emin olun!

Sonuç

Eğer kripto para dünyasında yeniyseniz ve yatırım yapmaya başlamak istiyorsanız, bir kripto para borsasının güvenilir olduğundan emin olmadıkça o borsada yatırım yapmayın. Genellikle geçmişi olan ve uzun yıllardır bu piyasada bulunan kripto para borsalarını tercih edin. Çünkü söz konusu kripto para borsaları sizin için her türlü güvenlik önlemini alarak yatırımlarınızı korur. Yatırım yapmak için yukarıda listelediğimiz kripto para borsalarından herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Yazıda kullanılan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir.

Erkan Tez

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

16 Yorum

 1. Binace global ve btc turk bu firmalar benin her daim favori kripto para sitelerimdir. Bunlar içinde bir tercih yap deseniz o zamanda Binace derim. Hem güvenirlilik hem de bir çok coini portföyünde barındırması onun ne kadar sağlam bir firma olduğunu gösteriyor. Ayrıca vadeli işlemlerinde herkese işlem yaptırmıyor kullanıcısının bilgisine dayalı bir sistemi var 12 soruluk sınavı ile kazanan vadeli işlem açabiliyor.

 2. Kraken firmasını ilk defa duydum bu borsanın yazınız da popüler olduğu yazıyor. Sanırım tutulmamış ki pek ismini duymadık. Yani ben öyle düşünüyorum. Mutlaka bilen ve kullanan vardır. Ama ben şahsen güvenipte kullanmam

 3. Yatırım yapacak kişi öncelikle yatırım yapacağı borsanın güvenilir olup olmadığına bakmalıdır. Yazıda güven veren bir çok borsa var ismini duymadığınız yada bilmediğinişz borsalardan uzak durmak olası bir dolandırılma vakaları yaşanmaması adına bir tedbir olduğu aşikar.

 4. Coinbase ve Paribu ne özelliği var ki bu kadar yüksek komiyon oranı alıyorlar. Bir Binance gibi yada Kucoin gibi hizmet mi veriyorsunuz. Bu firmalarda ki kibri anlamak mümkün değil.

 5. Ben şu konuyu merak ediyorum Binance’in kendi coini olan BNB alsak bunun düşüş ve yükselişi neye göre değişiyor. Dolar kuru olarak mı yoksa bununda ayrı bir piyasası var mı?

 6. bu borsa olaylarında çok kirli işler dönüyor. Bizler hep küçük yatırımcıyız. Balinalar istedikleri gibi spekülasyon yapıp paralarına para katıyor bizim gibi küçüklerde denizde boğuluyor. Ben artık bu tarz işlere soğudum. Belki beceriksizlik diyebilirsiniz ama müdahale olmazsa herkes çok rahat kazanabilir.

 7. Tabiki de en iyi kripto para sitesi Binace başka bir site tanımam. Her yönüyle süper bir site sağladığı ayrıcalık ve düşük komisyon ile başka bir site kullanmamıza gerek kalmıyor.

 8. Merhaba Ebru hanım BNB Biance’nin kendi parasıdır. Onunda diğer coinler gibi inip çıktığı olacaktır. Ama paranızı BNB alarak gerektiğinde oynayacağınız ana kadar saklayabilirsiniz.

 9. Bu borsa işlerinde yeniyim moda olduğu için gelenlerdenim 🙂 Ama modaya uyalım derken bir sürü para kaybettim 🙂 canım sağolsun diyerek halen devam ediyorum. Ben coin alım satımı yaptığım borsalardan en iyisi olarak kucoin firmasını görüyorum. Çok kararlı bir sitesi var. Güvenlik doğrulamaları hat safhada bana güven veriyor.

 10. Orhan bey bende bu dediğiniz durumdan muzdaribim fazla bir zararım yok ama dünyanın en zengin adamının çıkıp şunu aldım bunu aldım demesiyle düşüp yükselen bir borsada ne kadar güvenle işlem yapılır.

 11. Kripto para sitelerinin bence bir kaçı dışında hiçbiri güven vermiyor.ortada bir elle tutulan para da yok adamın biri her an dükkanı kapatıp yurtdışına gidebilir. Nasıl olsa muz cumhuriyeti olma adımında ilerliyoruz. Paranız varsa Binace dışında bir firma aramayın.

 12. Yazıyı da okudum yorumları da genelde herkes Binance, Coinbase ve Paribu diyor. Ben biraz kurcaladığımda binance çok karışık geldi paribu da para yatırma ve çekmede güven vermediğini söylüyorlar sanırım sadece coinbase kalıyor. Tecrübeli arkadaşlar neder bana bir akıl verinuzun vadede yatırım yapıp paramı güvenilir bir yerde değerlendirmek istiyorum. Ne diyorsunuz yardım ederseniz sevinirim.

 13. kıyıda kenarda biriktirdiğim 5.000 TL param vardı bundan 3 ay önce ripple yatırdım ve güzel kar elde ettin o zamanlar binance kullanıyordum. Sonrasında arkadaşlar Paribuya geç dedi ve parayı aktarım işlem yapana kadar bütün fırsatlar kaçtı. İnanın bana o an çok güzel karlar kaçırdım. Yani uzun lafdın kısası bu işi beceren firma Binance firmasıdır.

 14. 2017 Yılında kurulan Binance firmasını o zamandan bu yana takip eder ve kullanırım. Her geçen zamanda gelişti ve rakipsiz oldu. Şimdi söyleyin bana neredeyse tüm coinleri içinde barındıran ve komisyon oranlarıyla cazip bir firma varken niye başka firmaya gidelim.

 15. Merhaba Cevat bey maalesefdediklerinize katılıyorum adamın biri bir kripto alıyor yada satıyor. Piyasalar bu nedenle etkileniyor. Yada açıklama yapıyor insanları yanlış yönlendiriyor. Burada borsanın güven sorunu yok sistem maalesef bu şekilde işliyor. Bu durumda her zaman uyanık olmak spekülasyon yaratanlardan ve ilgilendikleri coinlerden uzak durmak gerekiyor.

 16. Kripto para siteleri hayatımıza girdi ve bir şekilde hep hayatımıızn içerisinde yer aldı. Pandemi sürecinde de herkesin elinde dilinde borsa ve kripto para hikayeleri aslında hangi site diye aratmaya gerek yok hangi site insanların daha işine yarıyoru arıyor olmamız lazım. Burada bu soruya karşılık gelecek en iyi site Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu