1. Anasayfa
  2. Ekipman

En İyi Geri Görüş Kamerası Tavsiyeleri

En İyi Geri Görüş Kamerası Tavsiyeleri

Eminiz ki arabanızı park ederken yaşadığınız bir kaza sonrasında ya da kişisel aracınızın yollarda olan güvenliğini sağlamak isteğinizden ötürü bu soruyu kendinize sormuş veya düşünmüşsünüzdür. Geri görüş kameraları, geri geri giderken veya park ederken sorun yaşayan sürücüler için teknolojinin sağlayabileceği en kullanışlı ve mutlaka temin etmeleri gereken araçlardan birisi olarak günlük hayatlarında önemli bir yer tutmaktadır.

Gelin; ilk olarak, geri görüş kamerası nedir ? sorusunun yanıtını öğrenelim. Geri görüş kameraları, hem trafikte meydana gelebilecek olası kazalar hem de aracınızı park etme esnasında yaşanabilecek olumsuz durumları önlemek ya da kayıt altına altına almak için kullanabilecek bir güvenlik sistemidir.

Aracımızı park ederken veya geriye doğru sürerken, aynalara veya arka camımızdan dikkatlice bakarak mesafeyi ayarlamaya ve aracımızın bir yere çarpmasını önlemeye çalışırız. Fakat, aynaları her ne kadar doğru açıya ayarlasak ve dikkatli davransak bile, kör noktaları tamamen görmemiz mümkün değildir. Bu kör noktalar da özellikle park eden sürücülere sıkıntı yaratabilir.

Her ne kadar son dönemlerde piyasaya sürülen çoğu yeni otomobil modelinde, geri görüş kameraları ile araç sensörleri standart ekipman olarak gelse de; daha eski model veya baz donanıma sahip bir aracınız varsa, bu durum sizin için zor olabilir. Neyse ki; takılabilir geri görüş kameraları , önemli bir alet olarak burada imdadımıza yetişiyor.

Ayrıntılı ve dikkatlice araştırarak hazırlamış olduğumuz bu listeyi hazırlarken; sadece bu kameraları kullanan sürücülerin yorum ve deneyimlerini dikkate almakla kalmayıp, aynı zamanda da piyasada olan Garmin, Visor, Dexter ve Piranha gibi kaliteli markalara ait bir takım ürünlere yer vererek yapacağınız olası bir seçimde size yardımcı olmaya da çalıştık.

Bu yazımızda sadece En iyi geri görüş kamerası nedir ? sorusuna yanıt vermekle kalmayacağız ve hem geri görüş kamerası alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hem de piyasada bulabileceğiniz en iyi geri dönüş kameralarının hangileri olduğu konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Geri Görüş Kamerası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tebrikler , artık aracınızın (ve dolayısıyla kendinizin) güvenliğini sağlamak için aracınıza bir geri görüş kamerası almaya karar verdiniz. Şimdi eminim ki ; piyasada bunca model seçeneği varken hangi geri dönüş kamerasını alacağız? , alacağımız kameraların markası kaliteli ve bütçemize uygun mu? tarzında sorular kafanıza oluşmaya başlamıştır.

Yazımızın giriş bölümünde de belirtmiş olduğumuz gibi bu listeyi hazırlarken; hem bu listede yer verilen geri görüş kamera modellerini hem de bu model geri görüş kameralarını kullanan kullanıcıların yorumlarını ayrıntılı ve dikkatlice araştırdık. Gelin; bu araştırmalarımız sırasında öğrendiklerimizi sizinle paylaşarak, geri görüş kamerası alırken nelere dikkat edilmeli ? sorusunun cevabını birlikte öğrenelim.

Aracınız için geri görüş kamerası alırken ,diğerlerinden önce dikkat etmeniz gereken iki ana özellik vardır. Bunlardan ilki; kameranın, görüşe herhangi bir şekilde engel olmayacak derecede küçük olmasıdır. İkinci ana özellik ise; seçeceğiniz kamera modelinin, her türlü hava şartında sorunsuz bir biçimde çalışabilmesi gerekliliğidir. Şimdi dikkat etmeniz gereken diğer şeylere geçelim:

  • Geri görüş kamerası sensör özelliği: Geri görüş kamerasından gelen görüntülerin, monitöre nasıl aktarılacağını belirleyen bu sensör teknolojisi CCD veya CMOS sensörleri kullanır. CCD sensörleri analog ve CMOS ise dijital türden sensörlerdir.
    Peki, CCD (analog) ile CMOS (dijital) sensörler arasındaki farklar nelerdir? CMOS sensörler; daha az enerji tüketerek, karanlıkta daha iyi performans gösterir. Adeta gece sürüşleri için birebir özellik. CCD sensörler ise değişken ışık koşullarına göre kendisini kolayca adapte edebilmesi açısından avantajlı bir seçenek. Aracınızın normal kullanım alışkanlığına göre, ihtiyacınıza en iyi cevap verebileceğini düşündüğünüz sensör teknolojisini içeren geri dönüş kamerası modelini seçebilirsiniz.
  • Park çizgi yardımcıları: Sadece geri görüş kamerasına bakarak park etmeye etmeye çalışan bir sürücümüsünüz? Öyleyse bu özellik tam size göre. Park çizgi yardımcıları; aracınızı park ederken etraftaki objeleri ve diğer otomobilleri dikkate alarak, nasıl parketmeniz konusunda size yardımcı olur. Geri görüş kamerası alırken, mutlaka alacağınız cihazın bu özelliği içerip içermediğinden emin olmanız (bazı monitörlerde de bu özellik olabiliyor) gerekiyor.
  • Görüş açısı: Aracınızı park ederken ve kör noktalarını aşmanıza yardımcı olacak kadar geniş açıda olan ve bu kilit önemdeki özelliği taşıyan pek çok geri görüş kamerası modeli, piyasada mevcuttur. Aracınız için seçeceğiniz geri dönüş kameranızın açısı ne kadar geniş ise, o kadar daha fazla alanı görebilirsiniz. Öyle ki, piyasadaki bazı modellerde 190 derecelik bir görüş açısına modeller bile bulabilirsiniz.
  • Karanlık performansı: Aracınızı kullanma alışkanlığınıza bağlı olarak, geri görüş kamerası seçerken bu özelliği de mutlaka gözden geçirmeniz gerekiyor. Seçeceğiniz kameranın lensinin ışığa ne kadar duyarlı olduğunu ”lux” değeri gösterir.Bazı geri görüş kamerası modellerinde ”minimum Lux değeri” ibaresini de görebilirsiniz. Bu ne demek? Kameranızın lux değeri ne kadar düşük ise, karanlıkta da o kadar iyi göreceği anlamına gelmektedir.
  • Kamera montaj yeri: Geri görüş kameralarının, hem modellerine hem de takılacakları araca bağlı olarak olarak pek çok farklı modeli vardır. Yaygın olarak plaka aydınlatma ışığı bölgesine ve tampon altına gibi çok farklı noktalara takılanlarının yanısıra, hatta plakalıklara bile takılabilen modeller mevcuttur. Aracınız için bir geri görüş kamerası seçerken, aracınıza en uygun olan kamera çeşidini araştırmanızda ve bu özelliği aklınızda tutmanızda fayda var.

En İyi 5 Geri Görüş Kamerası

Yazımızın önceki bölümlerinde, geri görüş kameralarının ne olduğunu ve bir geri görüş kamerası satın alınırken nelere dikkat edilmesini gerektiğini kısaca anlattık. Şimdi ise sizlere, piyasada bulabileceğiniz ve birbirinden kaliteli markalara ait En İyi 5 Geri Görüş Kamerası nı kısaca tanıtacağız.

Piranha Falke Gps Uyumlu Gece Görüşlü Araç Park Kamerası

piranha geri dönüş kamerası

CMOS (dijital) sensörü, 120 derece’lik bir lens çapı, GPS uyumu ve geniş görüş mesafesi özelliği ile ön plana çıkan bu kamera, otomatik beyazlık dengesi ile hem geceleri hem de gündüzleri oldukça net ve gözleri yormayan bir kalitede görüntü sunuyor.

Piranha 1315

piranha 1315

Trafikte yaşanabilecek tüm olası olaylara karşı önlem almanıza yardımcı olabilecek bu kamera, seyir esnasında yaşanabilecek tüm olayları 1080p çözünürlükte ve 3 saat 25 dakika boyunca kesintisiz olarak kaydedebilir. 32 GB’a kadar hafıza desteği sunan kamera, sarsıntılara karşı dayanıklıdır ve 2.7 inçlik bir ekranla gelmektedir.

Garmin Dash Cam

garmin dash cam

Bu model; kesenizin ağzını biraz açtırmanız gerektirse de, pek çok muhteşem özellik ile beraber gelmektedir. Sadece bir otomobil anahtarı kadar bir boyutu olan bu kamera hem sesli komutlarla kontrol edilebilir hem de 180 derecelik bir açıda görüş imkanı sağlamaktadır. Gece görüş modu olan ve Full HD kalitede görüntü çekebilen bu kamera aynı zamanda da hem araç içinde hem de araç dışında kayıt yapabiliyor.

Space Ön – Arka Fonksiyonlu Tampon Kamerası

Nispeten uygun fiyatıyla dikkatleri üzerine çeken bu kamerayı, aracınızın ön veya arka tarafına takabilirsiniz. Yol simülasyonu özelliği olan Space Ön-Arka Fonksiyonlu Tampon Kamerasını, su geçirmez özelliği sayesinde uzun yıllar boyunca ve sorunsuz bir biçimde kullanabilirsiniz.

HP F870g Ön – Arka Fonksiyonlu Araç Kamerası

hp geri dönüş kamerası

HP F870G Ön-Arka Fonksiyonlu Araç Kamerası ile trafikte seyir halinde iken aracınızı ve sevdiklerinizin güvenliğini sağlamak için sürüşünüz esnasında meydana gelebilecek olası olayları 1080p çözünürlükte kayıt altına alabilirsiniz. Birbirinden farklı benzersiz özellikleri sayesinde öne çıkan HP F870G araç kamerasında: Gps desteği, hız limit uyarısı, şerit takip uyarı sistemi, ileri çarpışma uyarı sistemi ve 32GB’a kadar hafıza desteği gibi pekçok özellik mevcuttur.

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir