Gündelik Tavsiyeler

En İyi Araba Brandası

Gerek yaz aylarında, gerekse de kış aylarında arabaları genellikle açık alanlara park ediyoruz. Araçların sık kullanıldığı durumlarda branda kullanmak belki çok mantıklı değil ama, eğer uzun süreli olarak park edecekseniz branda kullanmak doğru bir tercih olabilir. Soğuk havalarda yağmur ya da dolu, sıcak havalarda ise güneş aracın ciddi olarak zarar görmesine neden olabilir. Bu durum araç sahipleri için ekonomik bir külfet yaratır. İşte hem aracınızı korumak, hem de bu ekonomik külfetten kurtulmak için araç brandası kullanmak tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri.

Araba Brandası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba brandası seçerken bazı noktalara dikkat etmeniz, arabanızı korumaya çalışırken ona zarar vermenizi önler. Aracınızı korumak konusunda maksimum verim alacağınız araba brandasını seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekilde:

 • İçi pamuklu branda seçmek araç yüzeyinin çizilmesini engeller,
 • Kalın etli ve miflon yoğunluğu yüksek olan malzemeler tercih edilmelidir,
 • Dış etkenler ile zarar görmeyecek, dayanıklı bir malzemeden üretilmiş olmalıdır,
 • Branda boyutu aracınız ile uyumlu olmalıdır.

Branda ile ilgili dikkat etmeniz gereken bu noktalar dışında, branda kullanımı ile ilgili de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Örneğin brandayı sermeden önce araç yüzeyinin temiz olduğundan emin olmanız gerekiyor. Aksi halde araç üzerindeki toz ya da lekeler aracın çizilmesine neden olabilir. Tüm bu bilgileri verdikten sonra şimdi en iyi 5 araba brandası önerisine geçebiliriz.

En İyi 5 Araba Brandası Tavsiyesi

Araç brandası seçiminde araç sahipleri tarafından en çok tercih edilen markalar genellikle Niken, Duucars, Team Car ve Wagell. Şimdi hep birlikte bu 4 marka da dahil olmak üzere, öne çıkan araba brandası modellerine bakalım…

Niken Araç Brandası

niken oto brandası

Dört mevsim için uyumlu şekilde üretilmiş olan Niken araç brandası aracınızı soğuktan, yağmurdan ve don gibi olaylardan korur. Sıcak havalarda maksimum koruma sağlayarak araç sahiplerinin en sık yaşadığı sıkıntılardan biri olan güneş yanıklarının oluşmasının önüne geçer. Böylelikle dış yüzey ve başta torpido konsolu olmak üzere tüm hassas noktalar korunmuş olur. Bir yandan aracın çizilmesini engellerken, bir yandan da hırsızlık gibi olaylara karşı caydırıcı bir etki yaratır. Niken araç brandasının öne çıkan diğer özelliklerini ise şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Araç polen, kuş pisliği ya da toz gibi dış etkenlerden korunduğu için, hem hava filtresinin hem de polen filtresinin ömrü uzamış olur,
 • PVC ile lamine edilmiştir,
 • Fırtınalı havalarda brandanın uçmaması adına, özel bağlantı delikleri yaratılmıştır,
 • Lastikleri tampon altına dek uzandığı için aracı kolaylıkla sarar.

Niken araç brandası hemen hemen her marka ve model araç için özel olarak üretilmiştir. Fiyatları aracın markasına ve modeline bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Duucars Araç Brandası

duucars oto brandası

Duucars yerli olarak üretim yapan bir araç branda markası. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk araç branda üreticisi olarak da öne çıkıyor. Duucars tarafından üretilmiş olan brandalar hem güneşli havalar için, hem de dolu da dahil olmak üzere sert kış şartları için uygun. Dışarıdan gelebilecek ve aracınız için zararlı olabilecek tüm etkenlere karşı maksimum koruma sağlıyor. Su geçirmez ve hava alan bir yapıya sahip olan Duucars araç brandası, aynı zamanda dolu gibi sert doğa olaylarından aracınızın korunması için darbe emici bir koruma kalkanına sahip. Duucars araç brandasının öne çıkan diğer özellikleri ise şu şekilde:

 • Farklı marka ve model araçlar için standart şekilde üretilir,
 • SUV, sedan ve normal araçlar ile uyumludur,
 • İstenilen ölçülerde ve istenilen kalınlıkta üretilebilir.

Duucars araç brandası fermuarlı ve özel bir çanta ile birlikte gelir. Tamamen toplanarak çantaya konulduğu zaman oldukça küçülür ve böylelikle aracınızın içerisinde çok fazla yer kaplamaz.

Team Car Araç Brandası

team car araç brandası

Team Car araç brandalarının ince miflonlu ve yüzde 70 miflonlu olmak üzere iki farklı türü bulunuyor. Gri renkte üretilen bu brandaların yüzde 70 miflonlu modelleri, piyasada bulunan pek çok araba brandasından daha kalın. Yüzde 100 yerli olarak üretilen Team Car, kalın bir kumaşa sahip olduğu için yırtılma olasılığı düşük olan bir üründür. Normal brandaların havalandırma süresi ortalama olarak 2 hafta ile 1 ay arasındayken, Team Car 3 ay havalandırmadan durabilir. Team Car araç brandasının öne çıkan diğer özellikleri şu şekilde:

 • Ön ve arka tampondaki sayesinde aracı sıkıca sarar,
 • Hafif dolu yağışına karşı koruyucudur fakat şiddetli dolu yağışında daha ciddi önlemler almak gerekir,
 • Su ve güneş ışınlarından arabayı koruduğu için 4 mevsim kullanım için uygundur,
 • Araç boyasına zarar vermez.

Team Car araç brandasının bazı araçlar için olan modelleri piyasa şartlarına göre çok daha ucuzken, bazı modeller içinse daha yüksektir. Bu ürünü aldığınızda taşıma çantası yanında hediye olarak gelir.

Wagell Araç Brandası

wagell araç brandası

4 mevsim koruma sağlayan Wagell araç brandasının en temel 5 özelliği şu şekilde: Su geçirmez bir yapıya sahip olması, terleme yapmaması, araç boyasına zarar vermemesi, toz geçirmez olması ve çizik yaratmaması. Uzun ömürlü bir şekilde kullanabileceğiniz Wagell araç brandası, özel branda kumaşından üretilmiştir. -40 derece ile 60 derece arasında kullanılabilir. Wagell araç brandası diğer branda modelleri ile büyük ölçüde benzer özelliklere sahip olmasına rağmen, fiyat olarak daha ekonomik bir ürün. Bu ürün tüm araç marka ve modeller ile uyumlu olacak şekilde üretiliyor.

Autoen Araç Brandası

autoen araç brandası

Hem dayanıklı hem de ergonomik olarak üretilmiş olan Autoen araç brandaları, aracınızı doğanın tüm yıpratıcı etkilerinden korur. Havanın sıcak ve kuru olduğu zamanlarda hem dış yüzeyinin, hem de torpido konsolu gibi plastik aksamın solmasının önüne geçer.

Kış aylarında yoğun fırtınanın olduğu zamanlarda hava boşlukları ve bağlantı delikleri sayesinde yıpranmaz. Bir yandan aracınızın estetik görüntüsünü korurken, bir yandan da aracınızda kullandığınız polen, hava ya da toz gibi filtrelerin ömrünün uzamasına yardımcı olur. İnternet üzerinden verdiğiniz tüm siparişlerde taşıma torbası ile birlikte gönderilir.

Tercih Edilebilecek Diğer Araba Markası Modelleri

Piyasada bulunan hemen hemen tüm araç brandası modelleri benzer özelliklere sahip. Ayrıca neredeyse tamamı tüm marka ve model arabalar için uyumlu şekilde üretiliyor. Elbette bir branda satın aldıktan sonra o brandayı nasıl kullanmanız gerektiğini bilmeniz de önemli. Örneğin aldığınız brandayı aracınızı temizlemeden kullanırsanız, araç üzerinde birikmiş olan toz aracınızın zarar görmesine neden olabilir. Bir diğer yandan brandayı araç üzerinden çıkarırken de yavaş bir şekilde ve sararak çıkarmanız gerekiyor. Son olarak brandayı sık kullanacaksanız, 3-4 ay bir yıkamanız öneriliyor.

Yukarıda saymış olduğumuz araba brandası markaları dışında tercih edebileceğiniz diğer markaların listesi ise şu şekilde:

 • Ankaflex
 • Bylizard
 • Z Tech
 • Gala
 • Autocet
 • Otoline
 • Bundera
 • Autozel
 • Mr. Oto Silver

Yukarıda listelenmiş olan tüm araba brandalarının fiyatları, hem aracınızın modeline göre, hem de alışveriş yaptığınız siteye göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden fiyatları birkaç farklı siteden karşılaştırmayı tercih edebilirsiniz.

Erkan Tez

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu