Teknoloji

En İyi Antivirüs Programı

İnternette gezinirken bilgisayarınızı virüs tehdidine karşı korumanız gerekir. Aksi halde, internette vakit geçirmek ve bilgisayar kullanmak sıkıntılı hale gelir. Her sitede açılan rahatsız edici görsellerden bilgisayar performansını etkileyen kasma sorunlara kadar, virüsler çeşitli problemlere yol açar. İnternetin virüsle dolu olması, kullanıcıların kaliteli ve düzgün çalışan bir antivirüs programı edinmesini gerekli kılar. Fakat piyasada o kadar fazla antivirüs programı bulunuyor ki, kullanıcılar hangisini ve neden seçmeleri gerektiğini bilmiyorlar. Bu yazımızda piyasadaki en fazla tercih edilen kaliteli antivirüs programlarını sizler için inceledik.

Antivirüs Program Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sorunsuz çalışan bilgisayarınıza hiç ummadığınız bir yerden aniden virüs bulaşabilir ve bu virüsler kredi kartı bilgisi gibi en özel bilgilerinizi karşı tarafla paylaşarak sizi sıkıntıya sokabilir. Bu gibi durumlardan korunmak ve bilgisayarınızı dış tehditlere karşı korumak için antivirüs programı kullanmanız gerekir. Seçtiğiniz antivirüs programı, öncelikle güvenli ve bilgisayarda yeterli kontrol sağlayan bir program olmalıdır. Bunun yanı sıra bilgisayar performansını olumsuz şekilde etkilememesi de gerekir. Piyasada ücretli ve ücretsiz olmak üzere çok sayıda antivirüs programı bulunur. Tercih ettiğiniz program ücretsizse size sınırlı özellikler sunabilir. Bütün bunlar dışında antivirüs program seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer etmenler şunlardır:

  • Kullandığınız antivirüs yazılımının geniş bir veritabanı olması gerekir. Bu şekilde farklı virüs yazılımlarına karşı koruma sağlanır.
  • Virüs programlarının bilgisayarı yormaması ve performansını etkilememesi önemlidir. Bu nedenle ram kullanımı düşük programlar tercih edilmelidir.
  • Virüs program performansının yüksek olması, bilgisayardaki kötü yazılımları daha kısa sürede bulmaya ve ortadan kaldırmaya yarar. Yüksek performansla çalışan virüs yazılımları, kişisel bilgileri verimli bir şekilde korur.
  • Hızlı ve etkili tarama sağlayan yazılımlar, bilgisayarınıza kapsamlı bir güvenlik sunar.
  • Programın ücretsiz versiyonu kullanılacaksa, ücretsiz kullanımda sunulan özellikler ve güvenlik seviyesine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü çoğu antivirüs programında ücretsiz kullanımda sunulan ek özellikler sınırlandırılmıştır. Bu özelliklerin, tam güvenlik için yeterli olması ve virüs yazılımların bilgisayardan tamamen atılmasını sağlaması gerekir.
  • Seçilen yazılım, paranın karşılığını en iyi şekilde veren özelliklere sahip olmalıdır.

En İyi 8 Antivirüs Önerisi

Zararlı yazılımlara karşı geliştirilen antivirüs programları arasında, sahip olduğu kaliteli ve performansla öne çıkan yazılımlar vardır. Bu yazılımlar hem bilgisayarınıza kapsamlı bir koruma sağlayan hem de bilgisayar performansını etkilemeyen bu yazılımlar, internette güvenli gezinme imkanı sunar. Gelin kalite ve güvencesiyle bilinen en iyi 8 antivirüs program önerisini birlikte inceleyelim.

Bitdefender

bitdefender antivirüs

Bitdefender Antivirus, düşük seviyeli sistemlerde çalışan ve temel koruma özelliklerini sunan bir yazılımdır. Programı indirip kurduktan sonra, bilgisayarınıza tam koruma sağlayan bu yazılım, kötü amaçlı program ve fidye yazılımlarını etkili şekilde engeller. Programın ücretli ve ücretsiz iki versiyonu bulunur. Ücretsiz versiyon, genel koruma sağlayarak bilgisayarınızı yaygın virüs tehditlerine karşı güvenli hale getirirken; ücretli versiyon bunun yanı sıra ağ tehditlerini önleme, sahtepay, fidye ve VPN yazılımlarına karşı koruma da sağlar.

Norton

norton antivirüs

Norton, piyasadaki en eski ve kapsamlı antivirüs programlarından biridir ve bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı korur. İşlevsel ve profesyonel bir yazılım olan Norton, geniş veritabanına sahip bir antivirüs programıdır. Bu sayede farklı virüs yazılımlarına karşı tam güvenlik sunar. Programı kullanırken bütün ayarları manuel olarak ayarlayabilir veya programa bırakabilirsiniz. Otomatik ayarlama özelliğiyle sizi uğraştırmadan ayarlamaları yapan program, kolay ve kapsamlı bir kullanım sunar. Üstün koruma özelliğiyle öne çıkan yazılımın ücretsiz versiyonu genel koruma sağlar. Ücretli versiyon ise şifre yöneticisi, safecam özelliği, fidye yazılım koruması ve casus yazılım önleme gibi özellikler barındırır. Ayrıca ebeveyn kontrolü ve okul saati gibi ek özellikler de sunar.

Kaspersky

kaspersky antivirüs

Kaspersky Antivirüs, etkili bir tarama performansına sahiptir. Kötü amaçlı yazılım korumanın yanı sıra casus ve fidye yazılımları da önleyen program, ücretsiz versiyonunda diğer programlara kıyasla daha fazla özellik sunar. En eski virüs programlarından olan yazılımın ücretli versiyonuna düşük bir ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz. Gerçek zamanlı koruma sağlayan Kaspersky’ın 4 farklı versiyonu bulunur. Ücretsiz versiyon kullanıcıların genel tarama yapmasına ve sık karşılaşılan yazılımlara karşı korumaya sahip olmasına izin verir. Yıllık ücreti değişen diğer paketlerde kullanıcılara farklı özellikle sunulur. Kripto para madenciliği odaklı kötü yazılımlardan koruma ve cihazlara gizlilik sunma gibi özellikler bunlardan birkaçıdır.

Panda

panda antivirüs

Bütün kullanıcılara hitap eden Panda, bilgisayar perfomansını etkilemeden arkaplanda çalışan bir yazılımdır. Ayar değiştirmeyi sevmeyenler için geliştirilen bu program, oldukça basit bir arayüze ve kolay bir kullanıma sahiptir. Bu programı bilgisayarınıza kurduktan sonra sadece çalıştırarak kötü yazılımlara karşı genel koruma edinebilirsiniz. Program aynı zamanda kullanıcılarına VPN özelliği de sunar. Ücretsiz bir koruma hizmeti sunması ve genel koruma sağlaması, Panda’nın antivirüs yazılımlar arasında öne çıkmasına neden olur.

Avira

avira antivirüs

Ücretsiz bir yazılım olan Avira, orta seviye sistemler için başarılı bir koruma sağlar. Gelişmiş kişiselleştirme özelliklerine sahip olması, boyut düşüklüğü ve bilgisayar performansını yormaması gibi avantajları vardır. Chrome tarayıcısına eklenerek çalışan Avira’nın ücretli sunulan ekstra özellikleri de bulunur ve kullanıcılar program özelliklerini satın alabilirler. Kullandığı bulut tabanı sayesinde, bütün işlemleri bilgisayarınızdan uzak bir sunucu üzerinde gerçekleştiren program, ücretsiz yazılımlar arasında en ideal tercihlerden biridir.

Avast

avast antivirüs

Son 10 yılın en popüler ve yaygın şekilde kullanılan programlardan olan Avast, ücretsiz bir yazılımdır. Diğer antivirüs programlarına göre daha fazla özellik sunan yazılım, kötü amaçlı yazılımlara karşı detaylı bir koruma sağlar. Geniş veritabanı ve güvenlik ağına sahip olmasıyla, gelişmiş ve hızlı koruma hizmeti sunar. Sağlam bir güvenlik duvarına sahip olmak isteyenlerin mutlaka edinmesi gereken Avast, virüs yazılımlarına karşı tam koruma, wi-fi denetleme, şüpheli dosya tespit etme, fidye koruma gibi özellikleri ücretsiz olarak sunar. Sık bir tarama yapması ve internet tarayıcılarına eklenti olarak kullanılmasının yanı sıra VPN hizmeti de sunar.

AVG

avg antivirüs

Düşük seviyeli sistemlerde iyi performans sunan AVG, ücretsiz bir yazılımdır. Temel tarama özelliklerine sahip olan yazılım, dosya ayıklama ve hasarlı dosya gösterme gibi özellikleriyle öne çıkar.

Sophos Home

sophos home antivirüs

Çocuk ailelere özel bir program olan Sophos Home, çocuklarınıza ve sizlere tam koruma sağlar. Ailenin tüm üyelerine farklı kontrol imkanı tanıyan programda, çocukların internette gezinirken istenmeyen içerikleri görüntülenmesi engellenir. Yazılım ayrıca kişisel bilgi güvenliği ve internet içeriklerine karşı güvenlik sağlama gibi özelliklere de sahiptir. Kötü yazılımlara karşı koruma sağlayan yazılım, kişisel kullanımda tam hakimiyet sunar ve tarayıcı eklentisi olarak çalışır.

Sonuç

Antivirüs programları, kötü amaçlı internet içeriklerine karşı kullanıcılara güvenli bir ortam sunar. Farklı özellik ve avantajlara sahip antivirüs programlarından kendinize en uygununu tercih ederek, kişisel bilgilerinizi ve bilgisayarınızı koruyabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz versiyonları olan programları daha detaylı inceleyerek temel özelliklerden faydalanabilir veya ek ücret ödeyerek diğer özelliklerini kullanabilirsiniz. Bu sayede, ailenizi ve kendinizi internetin getirdiği kötü sonuçlarda korumuş olursunuz.

Erkan Tez

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu