Genel

Saptama Nedir? Saptama Ne Demek?

Dilimizde pek çok dil öğesi mevcut olup, bunlardan bir tanesi de saptamadır. Özellikle üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler tarafından korkuyla yaklaşılan bu kavram, aslında çok basit ve kolayca öğrenilebilen bir Türkçe dersi konusudur.

Saptama paragraf sorularında da sık sık görüldüğü için, öğrencilerin büyük bir bölümü zorluk yaşamaktadır.
Bu zorluğu aşabilmek için saptamanın ne olduğu iyice bilinmeli, örnek soru tarzları incelenerek ilerlenmelidir. Böylece zaman içerisinde konuya hâkim olunabilir ve üniversite sınavında saptama soruları kolayca çözülebilir.

Bu yazımı ele alırken öncelikle saptama nedir bunu ele alalım. Daha sonrasında saptama cümleleri ve sorularını ele alarak konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacağız.

Saptama Nedir?

Dil bilgisi, her dilde en önemli hususlar arasındadır. Zira bir dili yanlış kullanmak, o dilin kullanıcıları arasında oldukça olumsuz karşılanır. Bu durum, Türkçe için de böyledir. Günlük hayatta her ne kadar bariz bir şekilde anlaşılmasa da, yazı dilinde Türkçe’yi yanlış kullanan insanların, sık sık eleştirildiği görülür.
Buna düşmemek için, dil kurallarını iyi bilmek ve doğru kullanmak elzemdir.
Eğer TYT öğrencisiyseniz, bu durum sizin için normalden daha fazla önemlidir. Çünkü sınavın bir kısmında dil bilgisi kurallarıyla imtihan olacaksınız. Sınavda çok sık karşılaşılan konulardan birisi “saptama” ile konu anlatımımıza başlayacağız. Bilmeniz gereken bir durum daha var ki, saptama paragraf sorularında da karşınıza çıkmaktadır. Bu sebeple kelimenin kökeni saptama ne demek, ilk önce bunu öğrenelim.

saptama nedir

Saptama Ne Demek ?

TDK tarafından da ele alınmış olunan saptama, bir durumun yahut nesnenin ayırt edici özellikleri sayesinde tanınmasıdır. Ek olarak bir konu yahut durumun ölçü veya gözleme dayandırılarak, detaylarıyla beraber belirlenmesi olarak açıklanır.

Yani ;

  • Ayırt edici bir özellik
  • Ölçü veya gözleme dayandırma
  • Detaylı olarak bilgi verme, tanıtma

bizim üzerinde duracağımız önemli anahtar kelimelerdir.
Eğer sınavda karşınıza çıkan paragrafta, yukarıdaki gibi durumlar varsa o cümle saptamadır.

Saptama Sorularında Nelere Dikkat Edilmeli?

Sınavlarda saptama soruları, başta paragraf soruları olmak üzere pek çok yerde geçer ve oldukça farklı şekillerde görülür. Bu sebeple ilk olarak, saptama hakkında yukarıda verdiğimiz ayrımlara dikkat ederek örnek saptama cümlesine bakmalısınız. Yazımızın sonunda bu tarz cümlelere bolca yer verdik. Ardından yapmanız gereken, paragraf üzerine yoğunlaşmaktır. Çünkü paragraf sorularının uzun olmasından dolayı, öğrenciler sorunun başını okurken sonunu unutuyor. Uzun cümleleri ve paragraf sorularını tek seferde okuyarak anlayabildiğinizde, saptama sorularınıda çok kolayca bulabileceksiniz.

Paragrafta Saptama Nedir ?

Paragrafta saptama üzerinde biraz daha durmak gerekiyor. Saptama soruları, yukarıda dediğimiz gibi bazen paragraf içerisinde de verilebilen sorular arasındadır. Burada da temel mantık aynı olup, tek fark verilen paragraftan hareket etme zorunluluğudur.
Paragraf içerisinde saptamayı bulabilmek için öncelikle paragrafı hızlıca okumalısınız. Bir nesne, durum veya konunun ayırt edici özelliklerinin sıralandığı kısımların altını çizin. Ardından paragrafı bitirdiğinizde altını çizdiğiniz yerleri çok kısa bir analiz ederek bu ayırt edici özelliklerin sıralanması bir şeyi belirliyor mu belirlemiyor mu?
Bir olayı başka bir olaya dayandırıyor mu dayandırmıyor mu? Bunları kontrol edin..

Saptama Örnekleri

Ülkemizdeki, en kalabalık ve en gelişmiş şehir İstanbuldur.
Avrupa’da bulunan üniversite sayısı tüm kıtalardakinden fazladır.
Alkol kullanmak insanlarda hem sağlık, hem ruhsal sorunlar, hem de maddi sorunlara yol açmaktadır.
Türkiyedeki erkeklerin boy ortalaması, dünya ortalamasından daha yüksektir.
Kadın cinayetleri ve terör, toplumumuzun kanayan yarasıdır.
Kitap okumak, paragraf sorularını hem daha kısa sürede yapmanıza, hem de daha iyi anlamanıza yardımcı olarak, sınavda daha yüksek bir puan almanızı sağlar.

Saptamanın ne demek ve saptama cümleleri nasıl bulunur tarzında sorulara bundan sonra kolayca cevap verebileceğinizi düşünüyoruz. Ancak yinede aklınıza takılan sorular olduğu taktirde, yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

 

İlgili MakalelerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu