Teknoloji

MSI PS42 Prestige Ultrabook İncelemesi

MSI denilince akla genelde kırmızı ve siyah renk temalı oyun bilgisayarları geliyor. Fakat Prestige serisinde bu durum biraz farklı. MSI’ın Prestige serisi dizüstü bilgisayarlarında beyaz ve gri renk temaları kullanılıyor. Bu da MSI PS42 Prestige i hem iş için, hem de gündelik kullanım için daha uygun hale getiriyor.

Computex 2018’de tanıtılan MSI PS42 Prestige 14 inç boyutunda bir ultrabook. Tasarımsal olarak siyah ve kırmızı renkli kardeşlerinden oldukça farklı. GS65 Stealth Thin serisi gibi oldukça ince ve kolaylıkla taşınabilir bir ultrabook PS42.

MSI PS42 Prestige Ultrabook

MSI PS42 Prestige Ultrabook Tasarımsal ve Donanımsal Özellikler

PS42’nin fırçalanmış alüminyum kasası sadece 16 mm kalınlığında. Ayrıca ağırlığı ise 1.19 kg. PS42’nin boyutları ise en boy olarak 322 mm ye 222 mm. Ekranın üst ve yan kısımlarındaki çerçevesi 5.7 mm inceliğinde. Alt taraftaki daha geniş olan çerçevede ise kamera bulunuyor.

MSI PS42 modelinde kullanıcılara işlemci olarak 8. nesil i5-8250U ve i7-8750U seçeneklerini sunuyor. Dört çekirdek ve sekiz izleğe sahip bu işlemcilere Pascal mimarisine sahip giriş seviye ekran kartı Nvidia MX150 eşlik ediyor. Ayrıca MSI’ın MX150 ekran kartının 10 watt lık MX150’den %30 daha yüksek saat hızına sahip 25 watt lık MX150 kullandığını da belirtelim.

MSI PS42 Prestige, MX150 ekran kartını tam güçte kullanan birkaç ultrabook bilgisayardan birisi. MSI’ın, bu ürünü oldukça popüler olan bir diğer ultrabook modeli Asus Zenbook UX430UN’a rakip olarak çıkardığını söylemek mümkün.

MSI PS42 Prestige Ultrabook

Soğutma kanadında ise MSI çoğu modelinde olduğu gibi çift fanlı bir soğutma sistemi kullanmış. Üç ısı borusu bulunan çift fanlı soğutma sistemi oldukça iyi çalışıyor ve bilgisayarın ısınmasını önlüyor. Üç ısı borusunun ikisi ekran kartının soğutmasında, diğeri ise işlemcinin soğutmasında kullanılıyor.

Anakartta tek bir SODIMM slotu bulunuyor ve bu slot 16 GB’a kadar DDR4 ram leri 2400 mhz hızına kadar destekliyor. Yani 8 GB ramli bir PS42 aldığınızda bir adet daha 8 GB ram alıp 16 GB’a yükseltmeniz mümkün değil. Bu durum çift kanal bellek kullanıp daha iyi performans almanıza da engel oluyor. Ayrıca anakartta bir adet M2 slotu da bulunduğunu belirtelim.

PS42’de iki adet USB 3.1, iki adet USB-C, HDMI, kart okuyucu, 3.5 mm lik ses girişi ve güç girişleri bulunuyor. MSI 50 wh bataryaya sahip PS42’yi 10 saate kadar kullanabileceğimizi söylüyor fakat 10 saatin birazcık iddialı bir süre olduğunu söyleyebiliriz.

MSI PS42 Prestige Ultrabook

Sonuç

Genel olarak MSI PS42 Prestige bizlere oldukça iyi bir tasarım sunuyor. Aydınlatmalı klavyesi, ince çerçevesi, modern gri tasarımı ve hafifliği ile bizlerden tam not alıyor. Donanım kanadında ise 8. nesil U serisi işlemci ve Nvidia’nın en güncel GPU larından MX150 kullansa da fiyat performans ürünü olduğunu söylememiz pek doğru olmaz. Ürünün Türkiye fiyatı ise şu anda 8-9 bin Türk Lirası civarında. MSI güncel ve kaliteli bir ultrabook arıyanlara PS42 Prestige modeli ile güzel bir seçenek sunuyor.

MSI PS42 Prestige inceleme yazımızın sonuna geldik. Daha fazlası için Laptop Tavsiyeleri sayfamıza göz atmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu