Apple, macOS 10.14 Mojave sürümünü sonunda açık beta olarak yayınladı. Eğer bilgisayarız uyumlu ise macOS 10.14 Mojave sürümünü açık beta olarak indirip kullanabilirsiniz.

Gece Modu

High Sierra kullananlar için Mojave sürümünde arayüz bakımından büyük yenilikler var. Geceleri bilgisayarı sık kullananları sevindirecek bir özellik olan gece modu Mojave sürümü ile ekleniyor. Aslında gece modu 10.13 sürümünde de vardı fakat sadece dock ve üst menü çubuğunda bir değişikliğe sebep oluyordu. Yeni sürümde tüm arayüz gece moduna uyarlanmış.

Ayrıca bu özellik Dynamic Desktop ile güçlendirilmiş. Bu şu anlama geliyor; Mac’inizin arayüzü, renkleri, masaüstü görseli saate göre değişiklik gösteriyor, bu da kullanıcıya daha canlı, dinamik bir arayüz deneyimi sunuyor.

Yeni AppStore

Yeni 10.14 Mojave sürümü ile AppStore da yenileniyor. Yeni AppStore’da uygulamalarda video önizlemesi bulunacak. Bu da uygulama ile ilgili biraz da olsun bilgi alabilmenizi sağlayacak.

Mojave sürümü ile yeni uygulamalar da geliyor. iOS 12 ile duyurulan haber uygulaması Apple News’i ve Borsa uygulamasını Mac cihazlarda kullanmak mümkün olacak. Ayrıca sesli notlar özelliği sonunda Mac bilgisayarlarda kullanılabilecek.

Masaüstünde Kolaylık: Desktop Stecks

Bir yeni özellik de Desktop Stecks. Bu özellik ile masaüstündeki uygulamaları, klasörleri, dosyaları vs. grup halinde görüntüleyebileceksiniz. Bu gruplandırmalar tür, tarih veya etiketlendirmeye göre olabilecek.

Diğer Özellikler

Continuity Camera: Bu özellik ile Mac’inizden iPhone telefonunuz aracılığı ile fotoğraf çekebilmeniz mümkün hale getirilmiş.

Screenshots: Bu uygulama ile aldığınız ekran görüntüleri üzerinde düzenlemeler yapabileceksiniz. Ayrıca video kaydı yapmak da mümkün.

Yeni Finder Görüntüleme Modu: Finder’de artık dosya önizlemelerini görsellerle kolayca yapabileceksiniz.

Home Uygulaması: Akıllı ev teknolojilerini kullanabileceğiniz Home uygulaması Mac’e de geliyor.

macOS 10.14 Mojave Güncellemesi Hangi Cihazlara Gelecek?

Peki bu yeni güncelleştirme hangi cihazlar için uyumlu, hangi cihazlara indirmek mümkün olacak? İşte macOS 10.14 Mojave ile uyumlu cihazların tam listesi:

  • MacBook (2014 başı veya daha yeni)
  • MacBook Air (2012 ortası veya daha yeni)
  • MacBook Pro (2012 ortası veya daha yeni))
  • Mac mini (2012 sonu veya daha yeni)
  • iMac (2012 sonu veya daha yeni)
  • iMac Pro (2017)
  • Mac Pro (2013 sonu)

Kimler Neler Demiş?

avatar
2000
  Subscribe  
Bildir