Instagram

Instagram Reels İndirme Yöntemleri

Instagram şu an dünya üzerinde en çok kullanılan fotoğraf paylaşım uygulamalarının başında geliyor. Uygulamanın sahip olduğu kullanıcıların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Dolayısıyla Instagram da hem kullanıcıların isteklerine yanıt vermek, hem de uygulamayı daha iyi bir noktaya getirmek adına uygulamaya yeni özellikler getiriyor. Bu söz konusu özelliklerden biri de Reels. Instagram’ın yeni eklediği Reels özelliği, aslında biraz Tiktok’a benziyor. Kullanıcılar Reels ile tıpkı Tiktok’ta olduğu kısa videolar paylaşabiliyor.

Bu özellik çok kısa süre içerisinde hemen hemen tüm Instagram kullanıcıları tarafından kullanılmaya başladı ve büyük beğeni kazandı. Fakat burada kullanıcıların şikayet ettikleri nokta, Reels videolarının indirilemiyor olması. Elbette kısa süre içerisinde üçüncü taraf uygulamalar sayesinde Reels videolarını indirmenin yöntemleri ortaya çıkmış oldu. Peki Reels videolarını indirmenin yöntemleri neler? Bu sorunun cevabını hep birlikte inceleyelim…

Reels Videoları Nasıl İndirilir?

Reel videolarının indirmek için farklı işletim sistemlerine göre farklı programlar kullanmak gerekiyor. Bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda hem Windows için, hem Android için, hem de İOS için farklı uygulamalar bulunuyor. Ne yazık ki şu anda Instagram Reels videolarını indirmenin, üçüncü taraf uygulamalar dışında herhangi bir yöntemi bulunmuyor. Bu yüzden eğer Reels videolarını indirmek istiyorsanız, bu uygulamalardan birini kullanmak zorundasınız.

Eğer bir Windows işletim sistemli bilgisayar kullanıyorsanız, o halde Instavideosave ya da İnstaDP isimli iki web sitesinden birini kullanmanız gerekiyor. Android cihazlarda kullanabileceğiniz uygulamaların isimleri Reels Downloader ve Ahasave. Eğer İOS işletim sistemli bir cihaz kullanıyorsanız da, o halde Repost: For İnstagram uygulamasını ya da ekran kaydedici özelliğini kullanabilirsiniz.

Şimdi hep birlikte bu söz konusu uygulamaların ne şekilde çalıştığına ve Reels videolarını indirmek için hangi adımların izlenmesi gerektiğine bakalım…

Windows’ta Reels Videolarını İndirme

Reels videolarını indirmek telefonlara kıyasla bilgisayarlarda daha kolay. Eğer Windows bilgisayarınız üzerinden Reels videolarını indirmek isterseniz, bunun için Instavideosave web sitesini kullanabilirsiniz. Instavideosave sitesi üzerinden Reels videolarını indirmek için sırasıyla şu adımları izlemelisiniz:

 • Instavideosave web sitesini açın,
 • Instagram Reels videosunun sağ alt kısmında bulunan 3 noktaya tıklayın ve burada açılan seçenekler arasından “bağlantı linkini kopyala” seçeneğine tıklayın,
 • Ardından Instavideosave sitesini açın ve kopyalamış olduğunuz bağlantıyı site içinde yer alan kutucuğa yapıştırın,
 • Kutucuğun altında bulunan “download” butonuna tıklayın,
 • Seçmiş olduğunuz Reels videosu karşınıza çıktığında, videonun altında bulunan “download video” seçeneğine tıklayarak Reels videosunu indirin.
instavideosave

Windows bilgisayarlarda Reels videolarını indirmek için alternatif bir yöntem daha bulunuyor. Bu yöntemde de InstaDP web sitesi kullanılıyor. Bu site üzerinden Reels videolarını indirmek için uygulamanız gereken adımlar da şu şekilde:

 • InstaDP web sitesini açın,
 • Web site içerisinde yer alan kutucuğa, kopyalamış olduğunuz Reels video bağlantı linkini yapıştırın,
 • Kutucuk altında yer alan “download” butonuna basın ve videoyu indirin.
instadp

Her ne kadar şu an Windows bilgisayarlarda Reels videoları indirmek için bu iki yöntem kullanılıyor olsa da, yakında çok daha fazla web site bu alanda hizmet vermeye başlayabilir.

Android Cihazlarda Reels Videosu İndirme

Android cihazlarda Reels videolarını indirmek için, Windows’ta olduğu gibi video indirme siteleri kullanılamıyor. Bu cihazlarda video indirebilmek için ekstra bir uygulama indirmeniz gerekiyor. Android cihazlarınızda Reels videolarını indirmek için değerlendirebileceğiniz iki farklı uygulama var: Reels Downloader ve Ahasave. Bunlardan ilki olan Reels Downloader uygulamasını kullanarak Reels videolarını indirmek için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

reels downloader
 • Google Play Store’dan Reels Downloader uygulamasını indirin,
 • Instagram Reels videosunun sağ alt kısmındaki 3 nokta içerisinde yer alan seçeneklerden “bağlantıyı kopyala” seçeneğine tıklayın,
 • Uygulama içerisinde, üzerinde “insert or paste instagram url” yazan bir kutucuk bulunuyor, bu kutucuğa bağlantı linkini yapıştırın,
 • Kutucuk altındaki “download” seçeneğini kullanarak videoyu indirin.

Android cihazlarda Instagram Reels videolarını indirmek için kullanılan bir diğer uygulama olan Ahasave uygulaması, Reels Downloader uygulamasına oranla çok daha basit. Bu uygulamada videoları indirmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

ahasave reels video indirme
 • Google Play Store üzerinden Ahasave uygulamasını telefonunuza indirin,
 • İndirmek istediğiniz İnstagram Reels videosunun sağ altındaki 3 noktaya tıklayın,
 • Burada bulunan paylaş seçeneğine basın,
 • Karşınıza gelen uygulamalar arasından Downloader for Instagram (Ahasave) uygulamasını seçin,
 • Uygulama ekranı açıldığında download seçeneğine tıklayın ve videoyu kolayca indirin.

Görüldüğü üzere Android cihazlarda Reels Downloader ve Ahasave uygulamalarını kullanarak Instagram Reels videolarını indirmek çok kolay. Her ne kadar şu an yalnızca bu iki uygulama kullanılıyor olsa da, önümüzdeki günlerde videoları indirmek için kullanılan pek çok uygulama piyasada olacaktır.

iOS İşletim Sisteminde Reels Videoları İndirme

İster iPhone telefonlarınızda isterseniz de iPad tabletlerinizde Instagram Reels videolarını indirmek için yöntemler bulunuyor. iOS işletim sisteminde en çok kullanılan yöntemlerin başında Repost uygulamasını kullanmak ya da iOS işletim sisteminin ekran kaydedici özelliğinden faydalanmak. Her iki yöntemle de Reels videoları kolayca indirilebilir. Bu yöntemlerden ilki olan Repost uygulaması ile indirme işlemi yapmak için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

repost for instagram
 • AppStore üzerinden Repost: For Instagram adlı uygulamayı indirin,
 • Instagram Reels videosunun altında bulunan 3 noktaya dokunun,
 • Burada bağlantıyı kopyala seçeneğine tıklayın,
 • Repost uygulamasını açtıktan sonra 5 saniye beklemeniz gerekiyor, yaklaşık 5 saniye içerisinde kopyalamış olduğunuz video uygulama içerisinde gözükecek,
 • Videoya tıkladığınızda karşınıza açılan pencereden share seçeneğine tıklayın,
 • Share seçeneğine tıkladıktan sonra “save video” seçeneğini kullanın ve “repost fotoğraflarınıza erişmek istiyor” kutucuğuna onay verdikten sonra videoyu galerinize indirin.

Instagram Reels videolarını indirmek için bir diğer yöntem olan ekran kaydediciyi kullanmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Telefonunuzun ekranını aşağıdan yukarı doğru kaydırın,
 • Açılan denetim masası ekranında ekran kaydediciyi bulun ve açın,
 • Instagram Reels videosunu açın ve ekran kaydedici ile videoyu kaydedin.

iPhone telefonlar ve iPad tabletler için kullanabileceğiniz ekstra bir yöntem daha bulunuyor. Eğer herhangi bir uygulama kullanmak istemezseniz ve ekran kaydedici özelliğinden de memnun değilsiniz, o halde save-insta.com web sitesini kullanabilirsiniz. Bu web site üzerinden Instagram Reels videosu indirmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Instagram’a gidin ve indirmek istediğiniz videonun bağlantısını kopyalayın,
 • Site içerisinde yer alan kutucuğa kopyalamış olduğunuz bağlantıyı yapıştırın,
 • Video karşınıza çıktığında alt tarafta yer alan download seçeneğini kullanın,
 • Safari size “videoyu indirmek istiyor musun” diye soracaktır, onay verin,
 • Onay verdikten sonra safarinin indirilenler sekmesini açın ve videoya tıklayarak oynatın. Her şey bu kadar basit.

iOS işletim sisteminde Reels videolarını indirmek, en az Windows bilgisayarlar ve Android cihazlar kadar kolay. Her ne kadar şu anda bu iş için kullanılan alternatif yöntemler bulunuyor olsa da, en yaygın olarak kullanılan yöntemler bunlar. Bu yüzden biz de sizler için en yaygın şekilde kullanılan ve aynı zamanda kullanımı en basit olan uygulamaları derledik. Siz de yukarıda adı geçen uygulamaları, verilmiş olan adımları izleyerek kullanabilir ve bu sayede istediğiniz Reels videolarını indirebilirsiniz.

Erkan Tez

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

Bir Yorum

 1. Kardeşim bu platformu insanlara kullandırıyorsan tek tuşla da indirmesini sağlayacaksın. Baktığımız zaman buna izin verilmiyor. Idm tarzı programlar yada ınstagram programı için piyasada olan video indirme programları kullanılıyor. Ben pc den sayfa kaynağını görüntüle diyerek video linkini bulup yan sekmede açıyor ve videoyu kaydet diyerek indiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu