Instagram

Instagram Hesabını Kaç Kişi Şikâyet Ederse Hesap Kapanır?

Sosyal medya platformları arasında Instagram fotoğraf, video ve hikâye paylaşımına izin veren ve global çapta en çok kullanılan platformdur. Her ne kadar çıkış tarihi bakımından yeni de olsa, her yıl milyonlarca yeni kullanıcısıyla hızlıca büyümektedir.

Tüm kullanıcıların platformu doğru kullanması ve kendi aralarında bir sorun yaşamaması için bazı kurallar mevcuttur. Bu kurallar, her Instagram kullanıcısı tarafından üye olmayla beraber kabul edilir. Bundan sonra kişilerin bu kuralların aksine hareket etmesi durumunda, Instagram destek ekibi tarafından çeşitli cezalar verilir.

Instagram, robot sistemlerden de yararlanarak kural ihlali yapan kişileri tespit etmekte ve buna göre cezalandırmaktadır. Ancak platformu milyonlarca kişi kullandığından ötürü, art niyetli kişilerde yer almakta olup bu kuralları aşmaya çalışmaktadır.

Bu duruma bir çözüm olması için getirilen şikâyet et butonu, her kullanıcı tarafından kullanılabilir. Böylece kurallara aykırı gönderi paylaşımı varsa, tüm kullanıcılar hesabı ya da gönderiyi şikâyet edebilir. Ardından gelebilecek pek çok ceza olmakla beraber, bunlardan biri de hesap kapatmadır.

instagram hesabını şikayet ederek kapattırma

Instagram Hesabını Şikayet Ederek Kapattırma

Eğer hesabınız çalınmışsa, vereceğimiz şikayet linki sayesinde tek şikayetle dahi hesabı kapattırabilirsiniz. Lakin uygulama içerisinden yapılan şikayet etme kısmıyla çok kezde şikayet etseniz kapanmayabiliyor. Çünkü şikayet formunda daha ayrıntılı olarak şikayet edebiliyorsunuz.

Instagram Kaç Kişi Spam Atarsa Hesap Kapanır?

Öncelikle Instagram hesabı neden kapanır bunu öğrenmeliyiz. Çünkü pek çok kullanıcı, Instagram’a üye olurken kullanıcı şartlarını okumaz. Bu nedenle gönderilerde nelerden kaçınılması gerektiği de bilinmez.
Eğer hesabınızın kapatılmamasını istiyorsanız, bunları bilmeniz şarttır.

  1. +18 Fotoğraf ve Video paylaşımı
  2. Din, Dil ve Irk konularında rahatsızlık verecek, hassas konular
  3. Bir topluluğu hedef olarak göstermek
  4. Bot hesap kullanmak
  5. Özel ve hassas hususlarda, kırıcı tavır sergilemek
  6. Bir grup insanın inancına hakaret etmek

Eğer gönderileriniz ya da hesabınız bu kurallara aykırı hareket ediyorsa, şikayet edildiğinizde Instagram tarafından hesap kapatma cezası verilebilir.

Aynı şekilde tam tersi bir durumda mevcuttur. Eğer kapattırmak istediğiniz hesap yukarıdaki koşullardan birisini ihlal ediyorsa, kapanması çok daha kolay olacaktır. Özellikle ilk 3 koşula karşı yapılan şikayetlerde hesabın kapatılma oranı çok yüksektir.

Ayrıca 1.koşuldaki sebepten dolayı tek kişinin dahi şikayeti yeterliyken, sonuncu koşulda 100 kişinin şikayet etmesi gerekebilir.
Instagram şikayetleri hakkında alttaki yazıyı okursanız tam olarak daha iyi anlayacaksınız.

Instagram Hesabı Kaç Şikâyetle Kapanır?

Instagram’da hesap spamlatma ile hesap kapatma, belirli bir kullanıcı sayısına bağlı değildir.
Ancak hesabınızın takipçi sayısı, kaç şikâyetle kapatma cezası alacağınızı belirleyen etmenlerden birisidir.
Örnek olarak düşük bir takipçi sayınız varsa, 1 ile 10 arasında bir şikâyet, kapatma almanız için yeterli olabilir. Ancak yüksek takipçili bir hesapta böyle az bir şikâyet sayısı, kapatma için yeterli olmaz. Dolayısıyla takipçi sayısı ile hesap kapatma, doğru orantılıdır.

Aynı şekilde, şikayet edeceğiniz hesabında takipçi sayısı önemlidir. Çünkü yüksek takipçili bir hesap kolay kolay kapatılamaz. Kapatılabilmesi için çok fazla şikayet alması gerekir.
Ancak yüksek bir sayfa, hesap size ait olan bir şeyi paylaşmışsa, tek şikayetle dahi kapattırabilirsiniz.
Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, doğru yerden ve doğru şekilde şikayet edilmesidir.

Tabii ki buradan şu anlam çıkarılmasın, hesap sahibi benim ancak hesabımı şikayet ettirerek kapattıracaklar. Korkmalı mıyım?
Tabii ki hayır. Çünkü Instagram böyle bir durumda hesabınızı kapatmaz, askıya alarak doğrulamanızı ister. Hesap size ait olduğu için kolayca doğrulayarak devam edebilirsiniz. Ve doğrulanan hesabı tekrar şikayet ederek, tekrar doğrulamaya düşürmeleri için eski şikayetin çok çok daha fazlasını etmeleri gerekir.
Dolayısıyla hesap size aitse korkmanıza gerek yok.

Ayrıca karşıdaki kişinin hesabını hangi sebeple şikayet etmek istediğinizi yorum kısmından iletebilirseniz, ona göre size şikayet linki gönderebiliriz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu