Havai fişek manzalaralı fotoğraflar her zaman için büyüleyici olmuşlardır. Özellikle siyah gökyüzünü aydınlatan renkli havai fişekler çeşitli manzaralarla buluşunca ortaya eşsiz fotoğraflar çıkabiliyor. Peki havai fişekleri nasıl kolay bir şekilde fotoğraflayabiliriz? Havai fişek fotoğrafları çekmek için önemli noktalar nelerdir? Gelin, havai fişek fotoğraflamak için neler gerektiğine bir bakalım.

Havai Fişekleri Fotoğraflamak İçin En Önemli Şey Fotoğrafı Çekmek İçin Doğru Konumu Bulmak

Havai fişeklerin atıldığı yeri belirleyip, o noktayı fotoğraf çekmek için doğru konumu bulmak aslında işin en önemli kısmı. Seçtiğiniz konumdan havai fişekleri net bir şekilde görüyor olmalısınız. Ayrıca havai fişeklerle beraber fotoğraflamak istediğiniz manzarayı da özenle seçmelisiniz. Havai fişekler tek başlarına da eşsiz bir görünüme sahip olsalar da yanında bir şehir silületi veya doğal bir manzara ile çok daha güzel bir görünüme kavuşacaklardır. Ayrıca seçtiğiniz konumun ışık seviyesini de dikkate almalısınız. Örneğin çok ışıklı bir ortamda fotoğraflamak fotoğrafınızı daha yapay gösterebilir.

Tripod Kullanmayı da İhmal Etmemek Gerek

Havai fişeğin patladığını ve nasıl bir manzara oluştuğunu hayal edin. Daha sonra tripotunuzu kaydetmek istediğiniz görüntüye göre ayarlayın ve sabitleyin. Tripotunuzu yüksek bir yere sabitlemek de oldukça mantıklı olacaktır çünkü çekim esnasında bir insan veya bir kedi fotoğrafınızı mahfedebilir.

Lens Seçimi

Tripotu ayarlamak bir noktaya kadar etkili olabiliyor. Çünkü havai fişeklerin ne kadar yükseğe çıkacağını tahmin etmenin pek de mümkün olmadığını biliyoruz. Bunun için bir geniş açı (wide angle) lens kullanmanız oldukça mantıklı olacaktır. Geniş açı lens sayesinde havai fişekler ne kadar yükseğe çıkarsa çıksın, düz veya dağılarak çıksın hepsini fotoğraflamanız mümkün olacaktır.

Manuel Mod Kullanımı

Havai fişekleri otomatik modda çekmek doğru değildir. Çünkü havai fişeklerin uçuşu sırasında görüntünün istenildiği gibi çıkmayabilir. O esnada ayarları değiştirmek için de oldukça hızlı olmanız gerekmekte. Fakat tüm bu aksiyona girmek yerine işinizi şansa bırakmayın ve manuel modda ayarlarınızı kendiniz yapın. Manuel ayarda iyi bir çekim yapmanız içi ISO değerini 200 olarak ayarlamanızı ve f/11 diyafram açıklığı civarında çekim yapmanızı öneriyoruz. Çünkü keskin görüntüler için çoğu lensin diyafram açıklığı f/8 ile f/13 arasında değişiyor.

Birazcık Photoshop Kullanmaktan Zarar Gelmez

Photoshop veya benzeri programlar ile fotoğrafınızda biraz oynarsanız harikalar yaratabilirsiniz. Havai fişeğin renklerini ortaya çıkaracak ufak oynamalar, manzarının kalanını havai fişek ile uyumlu hale getirecek ışık hileleri fotoğrafınızı eşsiz kılacaktır.

Havai Fişekleri Kolayca Fotoğraflamak İçin Tavsiyeler listemizin sonuna geldik. Fotoğrafçılık ile ilgili diğer paylaşımlarımız için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca bizleri Facebook ve Twitter üzerinden takip etmeyi de unutmayın!

Kimler Neler Demiş?

avatar
2000
  Subscribe  
Bildir