Donanım Tavsiyeleri

En İyi Mekanik Klavye Tavsiyeleri

Mekanik klavyeler, özellikle oyuncular ve yazarlar tarafından yoğun olarak tercih ediliyor. Mekanik klavyeleri sıradan klavyelerden ayıran en önemli özellik, mekanik klavyelerin çok daha hızlı şekilde tepki veriyor olması. Aynı zamanda söz konusu klavyeler yüksek dayanıklılığa sahip. Işıklandırma konusunda da çok iyi bir noktada bulunan mekanik klavyeler, pek çok açıdan standart klavyelerden çok daha iyi durumda. Aynı zamanda mekanik klavyeler hem yazarlar için daha ergonomik bir deneyim, hem de oyuncular için çok daha keyifli bir oyun süreci yaratıyor.

Mekanik Klavye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mekanik klavye alırken pek çok faktöre bağlı olarak tercihinizi şekillendirebilirsiniz. Söz konusu tercihler genellikle sizin kullanım alanınızla ilgili olacaktır. Buna bağlı olarak mekanik klavye satın alırken dikkat etmeniz gereken başlıca özellikler şunlardır:

  • Kullanım alanınızı belirlemeli ve buna uygun switch özelliklerine sahip olan bir klavye tercih etmelisiniz,
  • Bütçenizi belirledikten sonra, bu bütçe ile alabileceğiniz en iyi ve ihtiyacınıza en uygun klavye modelini belirlemelisiniz,
  • Her ne kadar özellikleri bakımından birbirine yakın olsa da, iki klavye arasında kaldığınızda mutlaka kullanıcı yorumlarını ve kullanıcı deneyimlerini araştırın,
  • Almak istediğiniz klavyeye karar verdikten sonra aceleci davranmayın ve indirimleri takip edin.

Söz konusu şartları ve özellikleri yerine getiren bir klavye muhakkak karşınıza çıkacaktır. Bütçeme uygun aradığım klavyeyi bulamadım diye düşünmeyin, çünkü aradığınız fırsat mutlaka karşınıza çıkacaktır.

En İyi 10 Mekanik Klavye Önerisi

Bugün mekanik klavye konusunda üretim gerçekleştirmekte olan çok sayıda marka bulunuyor. Çok sayıda marka ve model bulunduğu için kullanıcıların kafası bazen karışabiliyor. En iyi ve en kaliteli mekanik klavyeyi bulmak içinse sağlam bir araştırma yapmak gerekiyor. İşte biz de sizler için bu araştırmayı yaptık ve şu an piyasada bulunan en iyi 10 mekanik klavyeyi sizler için derledik…

Gamepower Warlock

gamepower warlock mekanik klavye

Üzerinde mavi ve kırmızı olmak üzere iki farklı switch seçeneği bulunan Gamepower Warlock, fiyat performans olarak piyasada bulunan en iyi mekanik klavyelerden biri. Mavi switch özelliği daha sesli ve sert iken, kırmızı switch özelliği ise daha sessiz. Çıkarılabilir bilek desteğine sahip olan Gamepower Warlock, her ne kadar RGB desteğine sahip olmasa da, pek çok renk modu ile kullanılabiliyor. Klavye 250 TL gibi bir fiyata sahip.

MSI Vigor GK70

msi vigor mekanik klavye

Windows ve Mac işletim sistemleri için uyumlu olan bu mekanik klavye, 50 milyon tıklama ömrüne ve RGB aydınlatma özelliğine sahip. 1.8 metre kablo uzunluğuna sahip olan cihaz, yalnızca 900 gram ağırlığında. MSI Vigor GK70 şu an piyasadan 500 TL gibi bir rakamla satın alınabilir.

Rampage KB-R90

rampage mekanik klavye

Rampage KB-R90 switch olarak mavi özellikte ve aynı zamanda RGB desteği de bulunuyor. Sabit bilek desteği bulunan klavye tamamen Türkçe olarak üretilmiş. Bu mekanik klavyenin şu anki piyasa fiyatı 280 TL civarında.

Razer Blackwidow Elite

rampage blackvidow mekanik klavye

Tıklama ömrü 80 milyon olan bu mekanik klavye üzerinde 16.8 milyon renk seçeneği bulunuyor. Oyuncu modu da bulunan klavyenin kablo uzunluğu ise 1.9 metre. Bilgisayarlara USB kablo ile bağlanan bu klavyenin şu an piyasada bulunan ortalama fiyatı ise 600 TL bandında.

Rampage RMK-X1 Miracle

rampage rmk mekanik klavye

Türkçe tuş dizilimine sahip şekilde üretilmiş olan Rampage RMK-X1, RGB desteği, RGB şerit ve bilek desteği gibi özelliklere sahip. Piyasada bulunan 400 TL ve altı ürünlere bakıldığı zaman, performansı en yüksek mekanik klavye olarak karşımıza Rampage RMK-X1 çıkıyor. Ürünün şu an ortalama piyasa fiyatı 340 TL.

Asus Rog Strix Scope RGB Blue Switch

asus mekanik klavye

Özellikle oyuncuların en çok tercih ettiği klavyelerden biri olan Asus Rog Strix Scope, Cherry Mx Blue switch türüne sahip. USB ile bilgisayara bağlanan klavyenin Windows tuş kilidi bulunuyor. 1000 gramlık bir ağırlığa sahip olan bu klavyenin ortalama satış fiyatı ise 800 TL ile 900 TL arasında bulunuyor.

Steelseries APEX 150 RGB

steelseries mekanik klavye

Steelseries APEX 150, piyasaya çıktığı ilk günden bu yana oyuncuları oldukça heyecanlandıran bir mekanik klavye. USB bağlantı tipi ile bilgisayara bağlanan klavyenin kablo uzunluğu 1.8 metre. 20 milyon tuş basım ömrüne sahip olan bu klavyenin ortalama piyasa fiyatı ise 600 TL ile 700 TL bandında.

Logitech G Pro X

logitech g pro mekanik klavye

Logitech markasının üretmiş olduğu bu özel klavye, RGB özelliğine sahip. Entegre fonksiyon tuşları bulunan klavyede bilek desteği bulunmasa da, bu genellikle çok büyük bir sorun yaratmıyor. Bu mekanik klavye, Logitech markası tarafından tamamen oyuncular için tasarlanmış ve bugün oyuncular arasında oldukça popüler durumda. Bu klavyenin 1000 TL ve üzerinde farklı modelleri bulunuyor.

Corsair K95 RGB Platinum

corsair mekanik klavye

Cherry MX anahtarlara sahip olan Corsair K95 RGB Platinum, kahverengi, gümüş, siyah ve tunç grisi gibi renk seçeneklerine sahip. Cihaz üzerinde çıkarılabilir bir bilek desteği mevcut. Eğer oyun oynamak amacıyla kullanabileceğiniz ucuz bir mekanik klavye arıyorsanız, bu mekanik klavye size göre değil. Çünkü bu klavyenin bugünkü ortalama satış fiyatı 2000 TL’nin üzerinde.

DAS Keyboard 4 Professional

das keyboard mekanik klavye

Tıpkı Corsair K95 gibi Cherry Mx anahtarlara sahip olan bu cihazda arka ışık özelliği bulunmuyor. Özel medya kontrolleri bulunan bu cihazda bilek dinlendirme özelliği ne yazık ki mevcut değil. Bu mekanik klavye, 50 milyondan fazla tuş takımını kaldıracak kadar dayanıklı bir şekilde üretilmiş. Bu klavyenin de fiyatı oldukça yüksek, ortalama olarak 2000 TL’ye yakın bir fiyat etiketi bulunuyor.

En iyi oyuncu mouse önerileri sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Erkan Tez

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu