Teknoloji

Aux Nedir, Ne İşe Yarar

Sorularınızın yanıtlarını kolayca bulabilmeniz için alt başlıklar halinde derlediğimiz bu yazıyı okuduktan sonra Aux nedir ve ne işe yarar gibi ayrıntılar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aux Ne Demek?

Aux İngilizce olan Auxiliar kelimesinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Bu kelimenin Türkçedeki anlamı yedek, ek, ilave gibi anlamlara gelse de burada bahsedilen Aux kelimesi bu anlamların dışında bir terimdir.

Aux Nedir?

Eski bir teknolojiye sahip olan Aux cihazlar arasında ses aktarımı yapılmasını sağlayabilen bir kablonun, kablo giriş ve çıkışının da genel adıdır.

Genellikle kasetçalar, CD çalar gibi cihazlarda rastlayacağınız Aux girişi sayesinde Aux kablo bağlantısı kurabilirsiniz.

Aux Ne İşe Yarar?

Aux kablolar ses üretimi yapan cihazın mevcut sesini başka bir cihazla paylaşabilmesi için iki cihaz arasında bağlantı kurmaya yarar. Bu sayede bir cihazın sesini başka bir cihazın hoparlöründen duyabilirsiniz. Mesela telefon veya müzik kaynağınızdaki bir ses dosyasını daha güçlü şekilde duyabileceğiniz bir ses kaynağına, örneğin güçlü bir kolona yönlendirebilirsiniz.

Bluetooth teknolojisine sahip cihazlar arasında ses ve görüntü gibi dosyaların aktarımı oldukça kolay ve yaygın şekilde kullanılıyor. Bluetooth bağlantısı kuramayan eski teknolojiye sahip cihazlarınızla da ses dosyası aktarabilirsiniz. Ancak bunu yapabilmek için eski tip cihazlarda bulunan Aux çıkışına bağlayacağınız bir Aux kablosuna ihtiyacınız var. Örneğin Ipod cihazınızda veya MP3 Player gibi bir cihazınızda yer alan müzik dosyalarını arabanızın teybinden dinlemek iki cihazı Aux kablosuyla birbirine bağlayabilirsiniz. Bu sayede kesintisiz şekilde ses geçişi sağlayabilirsiniz.

Aux Kablo Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

AUX kablo kullanarak Aux özelliğine sahip sistemlerde, başka bir yazılım, cihaz veya donanım gerekmeden mevcut ses dosyasını diğer cihaza aktarabilirsiniz. Bu işi yapmanızı sağlayacak olan Aux kabloyu doğru seçerek ses kalitesinde kayıp ve sorun yaşamadan dilediğiniz güçte çıkışı kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Fakat beklediğiniz verimi elde edebilmeniz için Aux kablo satın alırken doğru tercihler yapmak önemli bir ayrıntı. Alışveriş yapacağınız zaman özellikle güvenilir bir satıcıdan alacağınız Aux kablo ile aktaracağınız sesi nitelik ve kaliteden kaybetmeden diğer cihaza iletebilirsiniz. Kalitesiz kabloların yarattığı parazit veya uğultu gibi sorunları yaşamayacağınız, uzun süre kullanabileceğiniz kaliteli bir kablo almak için işini iyi yapan, doğru satıcıya güvenebilirsiniz.

Ayrıca aldığınız kablonun gereken standartları taşıdığından emin olmak için satıcıdan bilgi ve sertifika isteyebilirsiniz. Kolay kopmayacak, ses iletiminde sıkıntı yaşatmayacak bir kablo ile müzik dinleme keyfini kesintisiz yaşayabilirsiniz.

Erkan Tez

TavsiyeList.com Teknoloji Editörü. İçerik üreticisi, influencer ve bilgisayar mühendisi. Atari ile başlayan teknoloji ve oyun tutkusu, yazılımla devam etti. Teknoloji var ise varız.

İlgili MakalelerBir Yorum

  1. Artık işe yaramıyor ve gereksiz dediğiniz bu kablolar yeri geldiğinde o kadar işe yarıyor ki arasanız da zor buluyorsunuz. Benim evimde bu kablolardan her zaman bir yedeğim olur ne zaman ne zamanda kullanacağım tamamen bir sürpriz. Benim gibi müzik sistemlerine ilgi duyuyorsanız bu ekipmanlar köşe taşı olarak ayırdığınız ürünler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu