Youtube artık bir video platformundan çok daha fazlası. İnsanlar Youtube için içerik üretip para kazanıyor ve bu şekilde geçiniyorlar. Siz de Youtube’a başlayacaksanız veya hali hazırda başladıysanız iyi videolar çıkarmak için birkaç ekipmana ihtiyacınız olabilir. Biz de bu ekipmanları düşündük, araştırdık ve sizler için ekonomik yani ucuz youtuber ekipman önerileri listesini hazırladık.

Ekipman önerileri listemiz aslında üç bölümden oluşuyor. Mikrofon, kamera ve yazılım. Üçü de çok iyi videolar çıkarabilmek için çok önemli. Şimdi sırayla bu ekipmanları inceleyelim ve edinirken nelere dikkat edeceğimize bakalım.

Mikrofon

Mikrofon videonuz için en önemli ekipmanınızdır. Sesiniz net çıkması videonuz için çok önemlidir. Bu yüzden mikrofon edinirken iyi bir şeyler olmasına özen göstermelisiniz. Mikrofonu alırken ekonomik bir şeyler istiyorsanız yaka mikrofonu tercih edebilirsiniz. Aliexpress üzerinden ucuz ürünler işinizi bir nebze olsa da görecektir. Eğer sesinizin daha iyi çıkmasını istiyorsanız orjinal telefon kulaklıklarının mikrofonları da oldukça başarılıdır. Fakat bazılarından ses almak için ağıza yaklaştırılması gerekir. Bunun için bir sistem oluşturursanız eğer ses almak için ağıza yaklaştırılması gereken telefon kulaklıkları bile işinizi görür. Bilgisayarınızın kendi ses kaydedicisi ile ses almak pek verimli olmayacaktır. Bu yüzden kendi kişisel bilgisayarınız üzerinden direk ses kaydı almanızı önermeyiz.

Ayrıca oyun videoları çekiyorsanız kulak üstü bir kulaklık ile de ses kaydı alabilirsiniz. Piyasadaki mikrofon kalitesi iyi olan kulak üstü kulaklıklar da işinizi görecektir.

Aliexpress’den Ucuz Yaka Mikrofonu – 10 TL

Trust 21262 Madell Masaüstü Mikrofon – 55 TL

BM – 800 Kondenser Ses Kaydı Mikrofonu – SIYAH – 85 TL

MK-F100TL USB Kondenser Mikrofon – 150 TL

Kamera

Eğer amatör oyun videoları çekiyorsanız kamera çok da önemli değil. Sonuçta videonun bir köşesinde küçük bir şekilde çıkıyorsunuz. Fakat vlog tarzı videolar çekiyorsanız kamera en önemli ekipmanınız. Eğer iyi video çeken bir telefonunuz varsa bir tripod yardımıyla videolar çekebilirsiniz. Fakat en kısa zamanda bir kamera edinmelisiniz. Eğer sürekli yürüyüş halindeyseniz GoPro tarzı kameralar kullanabilirsiniz.

Telefonunuzu Kamerası  – Ücretsiz

Aliexpress’den Telefonunuzdan Video Çekmek İçin Bir Tripod – 15 TL

Xiaomi YI Aksiyon Kamera – 450 TL

SJCAM M20 Aksiyon Kamera – 600 TL

Logitech C930e Webcam – 500 TL

Canon Legria HF R78 57x Zoom Full HD Video Kamera – 1350 TL

Canon Eos 700D – 2500 TL

Yazılım

Videolarınızı çektiyseniz montaj aşaması için bir programa ihtiyacınız olacaktır. Ücretli veya ücretsiz programlar mevcut. Eğer profesyonel çalışacaksanız Adobe’nin uygulamalarını kullanabilirsiniz. Veya daha amatör bir şeyler oluşturacaksanız ücretsiz yazılımlar da işinizi görecektir.

OpenShot Video Editörü – Ücretsiz

VSDC Video Editörü – Ücretsiz

Movie Maker – Ücretsiz

Wondershare Video Editor – Ücretsiz Olarak Kullanabilirsiniz Ama Programın İsmi Videoda Gözükür

Amatör Youtuber’lar İçin Ekipman Önerileri listemiz bu şekildeydi. Bir diğer paylaşımımız olan Oyunlar İçin En İyi 5 FPS Gösterme Programı yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Kimler Neler Demiş?

avatar
2000
  Subscribe  
Bildir